Avukat Çepik: Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Şanlıurfa Barosu avukatlarından Bendar Çepik, koronavirüs salgınının toplumsal etkilerini ve salgın sonrası nasıl bir yaşam biçiminin gelişeceğini değerlendirdi.

banner55

Avukat Çepik: Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Şanlıurfa Barosu avukatlarından Bendar Çepik, koronavirüs salgınının toplumsal etkilerini ve salgın sonrası nasıl bir yaşam biçiminin gelişeceğini değerlendirdi.

Nedim ATİLLA
Nedim ATİLLA
09 Nisan 2020 Perşembe 14:49
9483 Okunma
Avukat Çepik: Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak
banner81

Bendar Çepik'in kaleminden Koronavirüs salgını....

Koronavirüs ( Covid -19 ); dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm bireyleri etkilediği ve bu durumun bireyler üzerinde psikolojik ve sosyolojik etkilerinin olduğu tartışmasız bir gerçek.

Bir birey olarak nasıl etkilediğimden yola çıktım. Birkaç soru sordum kendime…

Bu soruların temelinde yatan şey; Covid -19’un  yaşattığı sorunsalı avantaja dönüştürme çabamdan ötesi değil aslında.

Bilim insanlarının ve birçok düşünürün de belirttiği gibi artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak .

Peki  nasıl olacak ?

Farklı  bir yaşam tarzı mı geliştirmemiz gerekiyor ya da tabiri caizse bu farklı yönlü yaşama geçiş mi yapmak zorunda mıyız?

Bu yaşantı ne tür bir yaşantı olabilir ?

Sorusunu kendime sordum ve birkaç çıkarımda bulundum.

Gelecek sistemin ; bizi komün yaşama ittiğini düşünmekteyim.

Peki nedir bu komün yaşam?

Ekolojik ilkeleri benimsemiş; mümkün olduğunca  doğaya  zarar vermeyen,

İnsanların  birbirine destek olarak ve paylaşarak yaptığı işten daha çok fayda sağlayabilmesini sağlayan bir sistem.

Kapitalist üretim ve tüketim ilişkilerinin, kadın- erkek  arası eşitsizliğin ve ekolojik sorunsalların olmadığı alışılmışın dışında bir hayat bu. Bencilce yaşamaktansa , alışılagelmiş bazı ritüelleri reddederek;  kalıplaşmış zihniyetten uzaklaşarak , toplu halde daha mutlu ve huzurlu olunacağını ispatlayan  ve bunu öğreten bir yaşam tarzı.

Çoğunluk kararı değil ; konsensüs (uzlaşma) geçerli bu sistemde. Hiç kimsenin alınan kararlar ile herhangi bir sorun yaşamaması gerekiyor. Sorun yaşanırsa , sistemin çöküşü hızlanır ve amacına ulaşmaz.

Karantina günlerinde insanların  psikolojik olarak çöküşler yaşaması bireyler arası (aile içi) anlaşmazlığa , iletişimsizliğe , iletişimde şiddete yol açmaktadır. Aile içinde karı-koca kavgalarına , kardeşler arası geçimsizliğe neden olmaktadır. 

Türkiye'de ortalama hanehalkı büyüklüğü 3,4 kişi ( 2019 yılı 3.35)  civarındadır. Toplumun  önemli büyüklükteki kesimi bu dönemde evde daha fazla zaman geçirmekte olup , zamanı nasıl daha iyi değerlendiririz sorusunun çok da fazla sorulma ihtiyacı duyulmayan bu konjonktürel şartlarla ele alındığında  , evde kalmak  bu sefer adeta yaşamsal bir mecburiyet ile karşımıza çıkmaktadır.

Bu mecburiyetin dezavantajlarını  görmeye başladık bile.

Asayiş suçlarında tek artış 38,2 ile aile içi şiddette. Bu artışın içerisinde gördüğümüz örnekler ; hakaret ve aşağılama, fiziksel şiddet tehdidi ve uygulaması , cinsel şiddet ve korkutmak  olarak karşımıza çıkmakta.

Yapılan araştırmalar göre birçok ülkede  Corona virüsün , şiddeti sokaklardan evlere taşıdığı, kadına olan şiddetin corona günlerinde arttığı istatistik bir gerçek artık.

Covid-19 da en çok, kadının canını yaktı.

Komün yaşam tarzını , karantinada geçirdiğimiz aile hayatında uyguladığımızda , birlikte  yaşama adapte olmayı sağlayarak daha mutlu bir şekilde yaşama fırsatı oluşturabiliriz.

Covid-19 sebebiyle  ABD 'de  bile son zamanlarda komün  yaşama bakış açısı yumuşamaya başladı.

Komün yaşamın vazgeçilmezi olan , şiddetsiz iletişim  ilkelerini öğrenip aile hayatında  uygulayarak anlaşmazlıkları sıfıra indirgemeliyiz.Buna  eş, çocuk ,anne ,baba kardeşler ve yakın çevreden başlıyoruz.

Narsisizmin  (özseverlik)  bu yaşamda yeri yok.

Her birey , öncelikle içinde  bulunduğu birlikte  yaşam tablosunun güçlenmesine katkıda bulunma gerekliliği ile karşı karşıya olduğu bilincine ulaşmalı.

Sahip olduğu bilgi birikimi, beceri ve üretim gücüyle,  tüketimini ve birlikte yaşama aykırı davranışlarını  sınırlayarak , yaşadığı alana  ve diğer bireylere katkı sağlamaya, özellikle saygı duymaya ve bu alanda yaşam gerçekliğini geliştirmeye ve etkinleştirmeye yönelmelidir. Aslında bu yöneliş, kaçınılmaz bir gereklilik, bir ödevdir.

Ürettiğimiz kadar tüketmeli , tükettiğimiz kadar da paylaşmayı düşünmeliyiz.

Kirlettiğimiz kadar temizleyebilmeyi  öğrenmeli ve belli bir kesime yüklenen sorumlulukları reddederek her bir birey,  diğer bireye yük olmadan  kendini idame edebilmeli diğer bireylerden beklentilerini düşürmeli ve böylelikle ortak yaşam alanlarını  oluşturmalıyız.

Bu şekilde aile hayatında şiddetsiz iletişimi ilke haline getirebilir ,  sorunları çözebilir hazırlıksız bir şekilde yakalandığımız bu karantina günlerinin  sorunlarını avantaja çevirerek , geçirdiğimiz zamanları daha sıkıntısız mutlu  ve kaliteli geçirebiliriz.

Unutmayalım  komün yaşamın ilkesi olan   şiddetsiz iletişim , birlikte yaşamanın dilidir. Yüzyıllardır bulunduğu ortama adapte olan insanoğlu için  bu çok zor değil aslında.

Kim bilir belki de severiz bu yaşam tarzını,  kibri unuturuz , narsist olmayız, düşüncesiz kararlar almayız , tahammül seviyelerimizi arttırırız. Paylaşmanın;  var olmanın özüne döneriz.Şiddetsiz iletişimi benimseriz; böylelikle aile içi şiddet azalır; kadın cinayetleri son bulur ve bu sayede birçok olumlu alışkanlığı hızlıca benımsemiş oluruz.

 Kim bilir belki de bu sayede “Karanlık  günlerin sonunda , aydınlık yarınları getiririz.”

 #EvdeKal  #EvdePaylaş 

Son Güncelleme: 09.04.2020 15:22
Anahtar Kelimeler:
Bendar çepik
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Suphi 2020-04-09 15:38:13

Tamamına katılıyorum.Guzel kardeşim bu paylaşımın pek dindar değilim,ama ,insanlar vefat ettiğinde cehennem gosterilince,yaranın bizi geri gönder bol bol ibadet , tövbe edelim.Rabim buyuruyor ki,sizi göndersem,yine aynısını yaparsınız.Dilerim herşey paylaşıma,kardeşliğe,özgürce yaşama dönüşür.

Avatar
Halil KEPENEK 2020-04-09 18:13:58

SayinvBendar Çepik'in sözlerini doğru buluyorum Saygılar.

Avatar
Siverekli 2020-04-09 22:52:57

Tebrikler Amcaoğlu.Başarılarının Devamını Dilerim.

Avatar
Metehan Kendirli 2020-04-10 09:17:25

Çok aydınlatıcı bir metini. Elinize emeğinize sağlık Avukat Bey. Urfa`nın ötesinde düşünceleriniz var.

Avatar
Urfali 2020-04-15 00:11:06

Adam yazmiş be alkış tufan :) tev bir tanesi de oraya yazmiş urfanin otesindesin:) bu güne kadar okuduğum en yetersiz yazı tebrik ederim reklam kokuyor

Avatar
Levent 2020-04-16 00:34:41

Teşekürler güzel yazın için bendar bey

Avatar
Doç.Dr.Fahrettin 2020-04-16 01:44:47

Genç kardeşim Tebrik ederim.Okumasını bilmeyenler yada daha doğrusu okuduğunu anlamamak yorum yazan isimsiz arkadaş gibiler için Urfa tabiri ile hasetlik denir. Hasetlik de böyle bir şey işte..Tekrardan Tebrik Ederim.