Soylu: ''Hiç Bir şey Gizli Kalmaz, Kalmayacak da''

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Büyükşehir Belediyesince Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen "4. Trabzon Kitap Fuarı"nın açılış törenine katıldı.

banner55

Soylu: ''Hiç Bir şey Gizli Kalmaz, Kalmayacak da''

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Büyükşehir Belediyesince Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen "4. Trabzon Kitap Fuarı"nın açılış törenine katıldı.

01 Mayıs 2017 Pazartesi 09:01
1521 Okunma
Soylu: ''Hiç Bir şey Gizli Kalmaz, Kalmayacak da''
banner81

Burada yaptığı konuşmada, Trabzon’un yerin altını da yerin üstünü de tarihini de geleceğini de zengin kılan bir şehir olduğunu söyledi.

Trabzon’un tarihi ve kültürel değerlerine dikkati çeken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şehrin kodlarının kuvvetli olduğunu anlattı.

Bugün hayatın olağan akışında birtakım eksiklikler görülmesinin nedenleri arasında okumamak ve kitaplarla haşır neşir olmamanın maliyetinin de söz konusu olduğunu belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kitap, insanın gıdasıdır ve her okumanın insana katacağı zenginlik, onun hayatı boyunca maddi olarak elde edebileceği zenginliklerin ifade edilemeyecek derecedeki katıdır çünkü kitap okumak kadar, kitap yazmak da kitaba hissiyatını, anlayışını dökmek de bir başka maharettir. Kitabı yazan hayatının en önemli eserini oluşturmanın gayesi içerisindedir ama bir başka gayeyi daha taşır: Vermeyi, paylaşmayı, öğretmeyi ve aslında ortak olmayı... İşte bu sunum belki de insanoğlunun en önemli meziyetlerinden bir tanesidir." diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terör üzerinden Türkiye ve etrafındaki coğrafyayı istikrarsızlaştırmaya çalışanlar olduğunu, bunlarla mücadelenin devam ettiğini vurgulayarak, "Bunlarla kalıcı mücadele ve esaslı mücadele eğitimdir, kitaptır, okumaktır, tarihine, geleneğine, ananeye, törene, medeniyetine sahip çıkmaktır. Çocukken evlatlarımıza verebileceğimiz birçok katkı var ama en önemli katkılardan birisi de onu okumaya telkin etmektir, ona okuma saati ayarlayabilmeyi teşvik etmektir. Okumanın onu insanlıkla ve insanlık değerleriyle daha çok bütünleştirebileceğini, kardeşlikle, dostlukla, barışla, ötekisini hissetmeyle ve insanın ne olduğunu anlamayla birleştirebileceğini ona anlatmak, ona tembih etmektir." değerlendirmesinde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ailelere de gençlere de sorumluluklar düştüğünü ifade ederek, şunları kaydetti:

"Kitap okumayı sevdirmek, bir devletin ve o devleti oluşturan ailelerin en önemli görevlerinden biridir. Sabahtan akşama kadar meşgalemiz, işimiz, gücümüz, son dakika haberleri bizi maalesef asli işlerimizden ve asli hedeflerimizden ayırmak üzere kurgulanmıştır. Buna teslim olmayalım, buna teslim olmamak lazım, biz buna ne kadar teslim olmazsak, ne kadar asli çizgimizle ve bize insanlığın önerdiği çizgi ile bir arada olabilirsek biliniz ki aslında uğraştıklarımıza daha kolay, hızlı ve çabuk ulaşabiliriz."

Kitap fuarının Trabzon için hayırlı bir zenginlik olduğuna işaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, fuarın etkisinin gelecek yıl yeni fuar açılana kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, fuarın açılış kurdelesini Vali Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve fuara yazar olarak katılan Trabzonspor'un eski teknik direktörlerinden Şota Arveladze ile gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4. Trabzon Kitap Fuarı'nın ziyaretinin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Son günlerde FETÖ’ye yönelik özellikle emniyette bir operasyon gerçekleştirildi, yaklaşık 10 bin polis açığa alındı. Operasyonlar devam edecek mi?" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Meseleyi sadece yapılan bir operasyondan ibaret görmek belki fotoğrafın tamamıyla ilgili bir eksiklik ortaya koyabilir. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve bu millet bir saldırıyla karşı karşıya kaldı. Bizim görevimiz bu saldırının içerisinde kim varsa, bu saldırının arkasında kim varsa, bu saldırının aklını kim ortaya koymuşsa ve bu saldırıyı kim tertip etmişse çıkartıp milletin önüne koymaktır. Milletimiz şunu bekliyor; rahat edebileceği, kendisi ile ilgili kendisinin dışında karar verenlere yönelik gereğinin yerine getirilebileceği huzurlu adım atabileceği bir gün bekliyor. Bizim de devlet olarak temel görevimiz bunu sağlayabilmektir. Şu bilinmelidir ki özellikle hiçbir şey gizli kalmaz, kalmayacak da."

FETÖ'nün 15 Temmuz akşamı hain bir darbe girişimine tevessül ettiğini anımsatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bunun karşılığını bu devlet ve bu millet alacaktır, bu kadar basit. Hangi birimde olursa olsun, ne noktada olursa olsun... Kararlılığımız ve irademiz bizden sonra gelecek nesillere ve bizden sonra gelecek Türkiye’ye bir daha böyle bir musibetle karşı karşıya kalınmamasının sağlanmasıdır. Bunun içinde tüm birimlerde, tüm kurumlarda çalışmalar devam etmektedir yani ilk günden itibaren kararlılığında devletimizin ve hükümetimizin hiç bir esneklik olmamıştır, bu açıktır ve nettir." diye konuştu.

"Burada elbette ki yapmamız gereken bu işlere karışanlarla, bu işlere karışmayanlar arasındaki bu ayrımı gerçekleştirebilmektir." ifadesini kullanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle devam etti:

"O da milletin emanet verdiği bir hükümetin ve bir devletin en asli görevidir, adalet ve hakkaniyet içerisinde olabilmek. Bunun için gerekli mekanizmalar da oluşturuldu. Bir taraftan açığa çıkartmaya çalışıyoruz, bir taraftan adil mekanizmalarla bunu sağlamlaştırmaya çalışıyoruz ve bunu gerçekleştirebilmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Şunu söyleyeyim; Bu FETÖ terör örgütünü basit bir terör örgütü olarak niteleyenler hata ediyorlar. Bu FETÖ, çok uzun yıllardan beri şeytani planlarla Türkiye Cumhuriyeti devletini ele geçirmeye çalışan ve bu konuda birçok insanı da esir alan bir terör örgütüdür. Buna ait yani 'gerçekleştirilen eğer bugünkü operasyonlar ve bugüne kadar yapılan operasyonlar yeterli olur' diyenler varsa benim kanaatim onların da yanılgı içerisinde olduklarıdır. Bunu İçişleri Bakanı olarak söylüyorum.

Bundan yaklaşık 4,5 ay önce bu meselenin yüzeysel noktada olduğunu ifade etmiştim. Tekrar ifade ediyorum, daha yüzeyin altına yeni girmeye başladık ve bu sadece Türkiye Cumhuriyeti devletine ve bu millete yönelik bir terör örgütü değildir, evet merkezini burası olarak konuşlandırmıştır yani pergelin sabit ayağını buraya koymuştur ve diğer ayağı ile beraber de etrafımızdaki coğrafyaya da dünyaya da musallat olmaya çalışmıştır. Kim buna destek olmuşsa, hala oluyorsa, olacaksa ki en yakın dost ve müttefik bildiklerimiz maalesef bu konuda hala meselenin farkında değiller ama tüm bakan arkadaşlarımız, bütün hükümetimiz, devletimizin bu konuda ciddiyetle üzerinde duran bütün kurumları hem kendi sınırlarımız içerisinde hem uluslararası alanda bu meselenin ciddiyetini anlatmaya çalışıyorlar."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'nin FETÖ ile mücadelesine ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu:

"Biz FETÖ terör örgütünden kendimizi muhafaza ediyoruz, ederiz de ama bunun zararlarını en alt düzeye indirmek ve mümkün olduğu ölçülerde sıfırlamak bizim temel görevimiz. Diğer taraftan uyarıda gerçekleştiriyoruz, kimlere? Bu musibetin sirayet ettiği başka ülkelere. O ülkelere de elimizden geldiğince gerek ikili ilişkilerimizde, gerek çoklu uluslararası ilişkilerimizde hepsini anlatmaya çalışıyoruz Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, bunu bütün kademeler elinden geldiğince diğer ülkelere anlatmaya çalışıyorlar bazıları anlıyorlar, bazıları anlamamazlıktan geliyorlar ama şu çok net bugüne kadar elde ettiğimiz tecrübe gerek 17-25 Aralık’tan sonra, gerek 15 Temmuz’dan sonra elde ettiğimiz bir tecrübe, diğer ülkelerin karşı karşıya kaldığı problem şu; Cesaret ve dirayet meselesidir, Allah’a şükürler olsun, Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan olmasa idi bunu net bir şekilde söylüyorum hepimiz, bu ülkede yaşayan herkes öyle lafı büyük söyleyenler dahil olmak üzere hepsi FETÖ terör örgütünün esareti altındaydı.

Adım attırmazlardı yani bir ülkede bir liderin ne olduğunu, diğer meseleleri elbette ki konuşuruz, değerlendiririz ama sadece FETÖ meselesinden eğer bir ölçüt tutacaksak bir ülkede, bir liderin ne demek olduğunu ve nasıl bir sürece doğru meseleleri götürdüğünü ve bir ülkeyi bir beladan ve musibetten kurtarabilmek için nasıl adımlar attığının en önemli örneği yüzyılımızda Tayyip Erdoğan’dır. Eğer Tayyip Erdoğan olmamış olsaydı bu meselede birilerinin ‘ya abartıyorsunuz, öyle değildir, yani bu kadar da değildir’ demelerine rağmen ‘hayır, gördüğümüz noktada bu meseleyi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve bu ülkenin sınırlarından söküp atacağız' kararlılığında olmasaydı bugün özgür ve hür bir ülkede yaşamıyor olacaktık. Bu kadar açık ve nettir çünkü bunların aklının kimler tarafından kurgulandığı ve bunların nasıl bir makine gibi kendilerine verilen talimatları yerine getirebildiği 15 Temmuz akşamı en acımasız şekilde milletimizin şehadeti ile gelişmiştir.

Onun için emniyet önemlidir, adalet önemlidir, diğer bütün kurumlar önemlidir, Türk Silahlı Kuvvetleri önemlidir bu konuda herkes çalışma içerisindedir. Sadece bizim son günlerde tespit etiğimiz önemli bir yerdeki, önemli bir kişinin değerlendirmesini söyleyeyim, ‘eğer beni bulmuşsanız anlaşılıyor ki bu iş tamamen çözülüyor.’ yani kendilerini ne kadar gizlediklerini, ne kadar bir gizlilik esası içerisinde adım attıklarını bu bir örneği. Biz bunun binlercesi ile karşılaşıyoruz. Bir sökülme söz konusudur, özellikle mahrem imamlar operasyonu ile elde edilen sonuç itibariyle bunları söylüyorum."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşlara sabırlı olmalarını isteyerek, "Bu milletin, millete inanan evlatları, hakkaniyete ve adalete inanan evlatları... Bunlar gerek siyasetçiler olsun gerek devletimizin çalışanları olsun gerek milletimizin bizzat kendisi olsun bu konuda kararlılık devam etmektedir ve bu konuda adımları atmakta da hiçbir zaman bedeli ne olursa olsun çekinmeyecektir." dedi.

Başka bir gazetecinin terörle mücadeledeki son durumu sorması üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şu bilgileri paylaştı:

"Özellikle kış mevsiminde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı, Başbakanımızın da ortaya koyduğu harekât biçimini belirleme anlayışı özellikle güvenlik kuvvetlerimizin ve Türkiye’de terörle mücadelenin yol haritasını oluşturmuştur. Bugün evlatlarımız büyük bir mücadele gerçekleştiriyorlar. Milletimize buradan önemli bir şeyi ifade etmek istiyorum, terör örgütü son bir ay içerisinde Türkiye’ye sınırlardan, kış üstlenmelerinden sonra da mağaralardan tekrar sirayet etmektedir, etmeye çalışmaktadır ama öyle hatlar kuruldu ki bir taraftan jandarmamız, bir taraftan özel harekâtımız, bir taraftan polisimiz, bir taraftan hudutlardaki Türk Silahlı Kuvvetlerimiz buna hazır olduğumuz ve bunu beklediğimiz ve buna ait özellikle nisan ayında, mayıs ayında böyle bir durumla karşılaşabileceğimizi bildiğimiz için onlara büyük zayiat verdiriyoruz ve burada bir mesele daha öne çıktı ki bu terör örgütüne yönelik yoğun baskımız ve terörle mücadeledeki sürekli yükselen doz terör örgütünde çözülmelere sebebiyet verdi."

Tunceli'de dün 7 teröristin teslim olduğunu belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Şu saat itibarıyla 3 terörist daha teslim oldu, çünkü teröre karşı Türkiye'de uygulanan bu yüksek yoğunluklu mücadele ve özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki vatandaşlarımızın ve Türkiye'de bütün vatandaşlarımızın bunu destekler tavrı ve bunun sonucunda elde edilen sosyo ekonomik adımlar Türkiye’de terör konusunda doğru bir politika üzerinde yürüdüğümüzün en önemli delilidir." diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen günlerde yine 6 teröristin teslim olduğuna dikkati çekerek, "Bunların dördü 11 ile 16 yaş arası... Yani burada bir taraftan Türkiye terörle mücadele ediyor, bir taraftan da insanlığa elini uzatıyor. Şu anda yaklaşık 25, 30 yıldır girilmeyen alanlara girildi. Şu anda Türkiye’nin çok önemli bir yerinde yine jandarmamız ve diğer birimlerimiz çok önemli bir harekât gerçekleştiriyorlar. Bugün zannediyorum 70'in üzerinde operasyon var. Bunların 40'ı orta ve büyük operasyonlar ve bu operasyonlar bir taraftan terörün sızmaya çalıştığı alanlarda gerçekleştiriliyor ama bir taraftan da gerek insansız hava araçlarımız vasıtasıyla gerek diğer araçlar vasıtasıyla ve istihbaratımız vasıtasıyla tahkim edilmeye çalışılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin terörle mücadelede ne yaptığını iyi bildiğini vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları kaydetti:

"Terörle mücadele kabiliyetimiz her gün yükselmektedir. Daha yapacaklarımız da var ve soğukkanlılıkla bu mücadeleyi sürdürüyoruz. En önemli unsur güvenlik kuvvetlerimizin morali en üst seviyede ve gerek kışın bu moral seviyesi ile sürdürülen bu mücadele, gerekse baharda başladığımız ve yüksek moralle sürdürdüğümüz bu mücadele de Allah'ın izniyle ve milletimizin desteği ile beraber sonuç alacağız buna inancımız tamdır. Çok daha iyi haberler vereceğimize inanıyoruz." 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, her şehit haberi aldığında yüreğinin adeta kavrulduğunun altını çizerek, "Dün gece itibarıyla Van Asayiş Kolordu Komutanımızla, jandarma komutanımızla bir konuşmada bana verdiği bir ayrıntı tüylerimi diken diken etti, çünkü komuta kademesindeki bir arkadaşımız girdiği yer aslen kendisini düşünen bir insanın girebileceği bir yer değildir, yani çok kahraman evlatlarımızla beraber, güvenlik kuvvetlerimizle beraber bu mücadeleyi sergiliyoruz hem şehitlere sorumluluğumuz hem kahraman gazilerimize sorumluluğumuz hem de aynı zamanda bugün bu mücadeleyi yapan evlatlarımıza sorumluluğumuz son derece büyüktür." şeklinde konuştu. 

Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün, Kızıltepe Trabzonsporlular Derneğini ziyareti sırasında anı defterine, hayalinin bir grup öğrenciyi Mardin'den Trabzon'a getirerek maç izlettirmek olduğunu yazması üzerine başlatılan proje kapsamında Mardinli öğrenciler Trabzon'a geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde şehit kaymakamın adının yazılı olduğu tişörtler giyen öğrencilerle bir araya geldi.

Davul zurna eşliğinde Mardin halkoyunları ekibi tarafından karşılanan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, burada yaptığı konuşmada, öğrencilerin refakatçileri ile birlikte yaklaşık 12 saat süren yorucu bir yolculuğun ardından Trabzon'a ulaştığını söyledi.

Bir medeniyet burcundan başka bir medeniyet burcuna gelen çocuklara teşekkür eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çocuklara, ailelerine ve Mardin'e her gittiklerinde kendilerini büyük bir muhabbetle, sevgiyle ve samimiyetle karşılayan büyüklerine selam götürmelerini rica etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu organizasyona emeği geçen hem Trabzon'daki hem de Mardin'deki ilgililere teşekkür ederek, şöyle konuştu:

"Çünkü bu ülkenin huzurunun, kardeşliğinin, birliğinin ve beraberliğinin teminatı hepimiziz ve bu anlayışla özellikle giydiğiniz tişörtlerle kıymetli kardeşimiz rahmetli Muhammet Fatih Safitürk'ü de anıyor olmanız, onun heyecanı ve 'bir Trabzonspor maçına buradaki öğrencilerimizi, kardeşlerimizi getirmek istiyoruz' sözünü bugün, bu organizasyonun altına imza atanlar gerçekleştirdiler. Bunun için çok ama çok büyük bir mutluluk içerisinde olduğumu sizinle paylaşmak istiyorum."

Misafirlere Trabzon'un güzelliklerini yaşamalarını da öneren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Karadeniz'in tüm güzelliğini, insanının misafirperverliğini, sıcaklığını, bu güzel iklimi ve bu iklimin ortaya koydukları inanıyorum ki sizin yorgunluğunuzu ortadan kaldıracaktır. İnşallah bu güzel adım herkese örnek olan, güzellik sağlayan, iyilik sağlayan bir adım olarak hem insanlığımıza hem de tarihe nakşedilecektir. Vefayı ortaya koydunuz, hizmet edenin sadece o gün orada kalmadığını ve onun insanlıkla nasıl sürgit devam ettiğini büyük bir anlayışla ortaya koydunuz. Bu yüreklerin bir arada olması hem dünyaya mesajdır hem de yine insanlığa mesajdır. Hepiniz pırıl pırılsınız, Allah zihninizi açık etsin, memleketimizde güzellikler içerisinde yaşamayı nasip etsin. Burası sizin evinizdir, yuvanızdır ve burası sizindir, bunun böyle bilinmesini isteriz. Anadolumuzun erenlerinden, velilerinden Kastamonu'nun bu topraklara emanet ettiği Şeyh Şaban-ı Veli'nin güzel bir sözü var, 'gelişiniz güle güle, gidişiniz güle güle olsun'. Ben de sizler için bunu diliyorum." diye konuştu.

Kızıltepe Trabzonsporlular Derneği Başkanı İbrahim Aydın, projeye desteği dolayısıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya teşekkür etti.

Aydın, "Bölgeye dokundukça Sayın Bakanımız, bölge insanımız daha da cesaretlendi ve onu daha da ileriye götüreceğinize inanıyorum. İçişleri Bakanımız sadece Trabzon'un değil, bütün Türkiye'nin, Güneydoğu'nun özellikle Kürt insanına dokunuşuyla büyük şeylere imza attı. Bunun devamını istiyoruz Sayın Bakanımızdan." şeklinde konuştu.

İbrahim Aydın ve diğer ilgililer İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya plaket ve yöreye özgü çeşitli hediyeler verdi.

Son Güncelleme: 01.05.2017 09:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.