logo

Roma’da Ceylanpınar Konuşuldu

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili ve Akdeniz İçin Birlik Parlamenterler Asamblesi (AİBPA) Türk Grubu Başkanı Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, İtalya’nın başkenti Roma’da UniCredit ve Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından organize edilen 9’uncu İta-Türk Forumu’na katıldı.
 
9. İta-Türk Forumu’na Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu’nun yanı sıra; İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi di Sant’Agata, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İtalyan Senatosu Başkan Yardımcısı Emma Bonino, UniCredit CEO’su Federico Ghizzoni, Simest Başkanı Vincenzo Petrone, IAI Başkanı Prof. Stefano Silvestri, UniCredit Halkla İlişkiler Başkanı Giuseppe Scognamiglio, İtalya’nın eski Türkiye Büyükelçisi Carlo Marsili, SAM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mesut Özcan, ISPI Direktörü Paolo Magri, UniCredit Uluslararası Danışma Kurulu Başkanı Giuliano Amato, Türkiye Merkez Bankası Yön. Kur. Üyesi Lokman Gündüz, Gazeteci Vittorio Da Rold ve MÜSİAD Eski Başkanı Ömer Bolat’ta katıldı.
 
Milletvekili Karahan önemli temaslarda bulundu.
 
12-13 Kasım tarihlerinde iki gün olarak gerçekleşen foruma Türkiye-İtalya Parlamentolararası İşbirliği Protokolü Eş Başkanı sıfatıyla katılan tek Milletvekili olan Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, Dışişleri Bakanı  Ahmet Davutoğlu ile birlikte İtalya Cumhurbaşkanı Mario Monti, İtalya Dışisleri Bakanı Giulio Terzi di Sant’Agata, Vatikan Dışişleri Bakanı Başpiskopos Dominique Mamberti ile önemli temas ve görüşmelerde bulundu.
 
Karahan Uslu: “Somut ilerlemeler, sürece daha geniş katkı sağlar”
 
9. İta-Türk Forumu’nun ikinci gününde ‘Suriye ve son olarak yapılan muhaliflere yönelik etkisi sınıra yakın olması nedeniyle Şanlıurfa Ceylanpınar’da hissedilen bombalamalar’ da gündeme geldi. “Akdeniz’de İtalya ve Türkiye: Bölgede ortak ekonomik ve siyasi projeleri belirlemek” başlığıyla gerçekleştirilen oturumda Türkiye-İtalya Parlamentolar Arası İş Birliği Protokolü Eş Başkanı Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, ‘Şanlıurfa Milletvekillerinin, Şanlıurfa’nın da etkilendiği uluslararası meselelere fiilen katkı verdiğini’ ifade etti.
 
Eş Başkan Karahan Uslu ayrıca ‘Türkiye ve İtalya arasındaki ikili ilişkilerin imkânlar ve handikaplar temelinde çerçevelendiğini’ belirtti ve ‘konuyu geniş bir çerçevede özetleyerek meselelerin sadece çeşitli toplantılarda ele alınmakla yetinilmemesi gerektiğini’ ifade etti. Uslu bu bağlamda her yıl Forum çerçevesinde ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel alanlarda yaşanan gelişmeleri değerlendiren bir envanter oluşturulmasını, böylelikle somut ilerlemeler ölçeğinde yapılacak değerlendirmelerin sürece daha geniş katkı sağlayabileceğini’ vurguladı. 

Karahan Uslu’nun önerisi desteklendi.
 
Uslu konuşmasında ‘terör örgütünün İtalya’daki yarattığı olumsuzluklara değinerek konunun çözümüne yönelik Türkiye’nin haklı talebinin önemine” de değindi. Doç. Dr. Karahan Uslu’nun önerisi tüm katılımcılar tarafından desteklenerek toplantının önemli çıktıları arasında zikredildi.
 
Davutoğlu: “Suriye rejimine açık nota verdik”
 
Roma’da açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, Şanlıurfa Ceylanpınar’daki olaylar üzerine Türkiye’nin Suriye’ye bir kez daha nota verdiğini bildirdi. Bakan Davutoğlu, Roma’da İtalyan mevkidaşı Giulio Terzi ile bir araya geldi. İki bakan daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Davutoğlu, basın toplantısında Ceylanpınar’da yaşanan gelişmeler için, “Suriye rejimine açık nota verdik. BM Güvenlik Konseyi ve NATO’ya durumu rapor ettik. Uluslararası kamuoyunun buna sessiz kalması vicdanları zedeliyor. Bu yaşananların birinci sorumlusu Esed rejimi. İkinci sorumluluk ise BM Güvenlik Konseyi ataleti. Bu atalet devam ettiği sürece Suriye rejimi provokasyonlarına kılıf bulmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı. 
Suriye jetlerinin meskun mahallerde sivil-asker ayrımı yapmadan yaptığı bombalamaların kabul edilemez olduğunu belirten Davutoğlu, Suriye jetlerinin Türkiye sınırını ihlal etmediğini de dile getirerek, “Hava sahamız ihlal edilmedi, edilseydi cevabını verirdik” dedi. Suriye muhalefetinin her temsiliyetin bulunduğu ortak bir ittifaka vardığını da ifade eden Davutoğlu, bundan sonra uluslararası toplumun üzerine düşeni yapması çağrısında bulundu.
 
Ahmet Davutoğlu, ”Yeni oluşturulan muhalefet yapısından sonra uluslararası toplumun artık bir mazereti kalmadı. Şimdi sorumluluk uluslararası toplumun üzerinde. Katar ile yeni yapıyı tanıdığımızı ifade ettik” dedi.
 
İtalyan Bakan Terzi: “Türkiye ile dayanışma içindeyiz”
 
Ev sahibi bakan Terzi de ”Suriye meselesinde şu anda gergin bir an yaşanıyor çünkü sınırda gerginlik var. Buna karşın siyasi açıdan son derece olumlu bir gün; Doha’da toplantı vardı. Suriye muhalefeti temsilcileri, yerel koordinasyonun başındaki isimler bir araya geldi ve önemli noktalarda uzlaştı. Tüm Suriye ulusunu temsil edecek bir uzlaşmaya varıldı. Kendi halkını öldüren bir rejime karşı çok daha faal olacaktır. Biz de İtalya olarak net bir destek veriyoruz” diye konuştu.
 
Mevkidaşı Davutoğlu’nu Suriye meselesinde üstlendiği rolden ötürü öven Giulio Terzi, ”Rejimin yaptığının ne kadar tehlikeli olduğunu görmesi gerekir. Böylesi gerginlik ortamında Türk hükümeti itidalli hareket ediyor. Türkiye ile dayanışma içindeyiz. Davutoğlu çok önemli bir başrol oyuncusu olarak yer alıyor. Kendisi kolaylaştırıcı değil teşvik edici bir rolde” dedi.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ