banner76
banner55
15 Ekim 2016 Cumartesi 15:46
1035 Okunma
Droneler Hayat Kurtaracak
banner81

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame bugün ülkenin merkezinde yer alan Muhanga Bölgesi’ndeki bir tören sırasında dünyanın ilk ulusal drone (insansız hava aracı) teslimat hizmetini başlattı. Bugünden itibaren Ruanda hükümeti, ülkenin batı kısmında yer alan 21 kan nakli tesisine talebe bağlı olarak günde 150’ye kadar hayat kurtarma amaçlı acil kan teslimatı yapmak üzere drone kullanmaya başlayacak.

Drone’lar ve teslimat hizmeti Kaliforniya merkezli bir robot teknoloji şirketi olan Zipline tarafından yürütülecek. Ruanda’nın drone hizmeti ilk etapta kan teslimatları ile başlarken UPS, Gavi, the Vaccine Alliance ve Zipline arasındaki uluslararası ortaklık, ülkenin ilaçlar ve hayat kurtaran aşı türlerini hızlı bir şekilde teslim etmesine yardımcı olacak.

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame “Drone’lar hem ticari olarak hem de sağlık sektöründe hizmetlerin iyileştirilmesi bakımından çok elverişli. Bu yenilikçi teknolojiyi kullanmaktan ve bunu daha da geliştirecek olan ortaklarla birlikte çalışmaya devam etmekten mutluyuz,” dedi.

Küresel Sorun

Gelişen dünyanın her yerinde hayat kurtarıcı ve kritik sağlık ürünlerine olan erişim, son kilometre problemi olarak bilinen kavram tarafından engelleniyor: İhtiyaç duyulan ilacın bir şehirden kırsala veya uzak noktalara ulaşım, iletişim ve tedarik zinciri altyapısının yetersizliği nedeniyle götürülüp teslim edilememesi.

Ruanda’da hamile kadınların hayatını kaybetmesinin başlıca sebebini doğum sonrası iç kanama oluşturuyor. Çabuk bozulduğu için kanın güvenli bir sıcaklıkta depolanması ve ulaştırılması gerekiyor. Birçok farklı kan ürününün olması ve gelecekteki ihtiyaçların tam ve kesin bir şekilde planlanmasının mümkün olmaması nedeniyle, pek çok kan nakil merkezi ihtiyaç duyabilecekleri kanın tamamını stoklarında tutmuyor.

Ruanda’nın uzun yağış sezonu esnasında birçok yol su altında kalarak geçilmesi imkânsız hâle geliyor veya yok oluyor. Bunun sonucunda ise sıklıkla, hayat kurtaracak bir kan nakline ihtiyacı olan kişiler hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu kana erişemiyor.

Çözüm

Ruanda’nın ulusal drone teslimat programı, ülkenin Batı yarısında yer alan kan nakil merkezlerinin cep telefonu mesajları ile acil siparişler vermelerine olanak sağlıyor. Böyle bir durumda siparişler ülkenin Muhanga bölgesinde yer alan, şirketin Zip adını verdiği 15 drone’dan oluşan bir filoyu muhafaza ettiği ve Yuva (Nest) olarak da bilinen şirket üssünde Zipline tarafından alınıyor.

Her bir Zip, hava yağmurlu ve rüzgârlı olsa bile gidiş-dönüş 150 km’ye kadar uçabiliyor ve bir kişinin hayatını kurtarmaya yetecek miktar olan 1,5 kg kanı taşıyabiliyor. Zip’ler Yuva’dan havalanıyor ve tekrar yuvaya iniş yapıyor; teslimatları ise yere yakın uçarak ve ilaçları hizmet verdikleri sağlık merkezinin yakınında bulunan, “gönderi kutusu” adı verilen belirlenmiş bir noktaya havadan bırakarak gerçekleştiriyorlar. Zipline Ruanda’nın Batı yarısında yer alan 21 kan nakli merkezine günde 50 ila 150 arasında acil uçuş yapacak ve siparişleri 30 dakika içerisinde teslim edebilecek.

Ruanda 2017 yılının başlarında Zipline’ın drone teslimat hizmetini ülkenin Doğu yarısına da genişletmeyi ve ülkenin 11 milyon vatandaşının neredeyse her birini, hayat kurtaran ilaçların acil teslimatına erişme ağına dâhil etmeyi planlıyor.

Zipline Genel Müdürü Keller Rinaudo şunları aktardı: “Hayat kurtaran ilaçları, onlara en çok ihtiyacı olan kişilere ulaştıramamak her yıl dünya genelinde aslında önlenebilir nitelikte olan milyonlarca ölümün meydana gelmesine neden oluyor. Zipline bu sorunun ilk kez ve kesin olarak çözülmesine yardımcı olacak. Tüm dünya için, ilaçların talep üzerine ve düşük bir maliyetle dünyanın herhangi bir yerine ulaştırılabileceği acil bir teslimat sistemi geliştirdik.”

Ruanda ve Daha Fazlası

Ruanda ve Zipline arasındaki ticari ortaklığın önümüzdeki üç yıl içerisinde binlerce insanın hayatını kurtarması öngörülüyor. Bu çabalar vasıtasıyla Ruanda, yol altyapısı eksikliği sorununu aşmak ve 11 milyon vatandaşının tamamı için son teknoloji sağlık hizmetlerine erişim sunmak amacıyla son teknolojiyi kullanarak dünyaya öncülük ediyor.

Ruanda’daki çalışmalar Zipline, the Vaccine Alliance, UPS ve Gavi arasındaki uluslararası bir ortaklıkla daha da destekleniyor. Bu ortaklık, UPS Vakfı’ndan yapılan 1,1 milyon dolar değerindeki bağış ile ülkenin teslim edilebilen ilaç ve hayat kurtarıcı aşı türlerinin hızlı bir şekilde genişletebilmesi için ülkeye yardım etme amacını da göz önünde bulundurarak Ruanda’nın drone ile kan teslimatı faaliyeti üzerinde çalışmalar gerçekleştirilmesini sağlayacak.

Bu ortaklık, UPS’in küresel tedarik zinciri ve lojistik uzmanlığı, Gavi’nin halk sağlığı ve aşı konusunda derin bilgi birikimi ve Zipline’ın ileri teknoloji son kilometre teslimat teknolojisini sonuna kadar kullanarak Ruanda’da kazanılan bilgi birikimini kullanmayı ve bunu tüm dünyaya yaymayı ümit ediyor.

Gavi, the Vaccine Alliance Genel Müdürü Dr. Seth Berkley şunları söyledi: “Drone’ların uzak topluluklara acil tıbbi tedariklerle erişme yöntemimiz bakımından devrim gerçekleştirebilecek bir potansiyeli var. Kuduz hastalığına maruz kalmış birine bu teknolojiyle kan ürünleri veya aşı teslimatı yaparken tasarruf edilecek zaman, hayat ve ölüm arasında bir fark yaratabilir. Bu proje ayrıca dünya genelinde drone’ların hedeflenen aşı teslimatını geliştirmenin uygulanabilir bir yolu olup olmadığı konusunda önemli bir test görevi de görecek. Bütün çocuklar temel, hayat kurtarıcı aşılara erişebilmeyi hak eder. Bu teknoloji onların bu aşılara ulaşabilmesini sağlama bakımından atılan önemli bir adım olabilir.”

UPS’in lojistik uzmanlığı ve kaynaklarının, bu önemli çalışmanın erişim alanını genişletmede ortaklığa yardımcı olarak önemli bir rol oynayacağı öngörülüyor. Şirket aslen, Zipline dağıtım merkezinin sadece dört hafta içerisinde kurulabilmesini sağlamak amacıyla tüm Zipline sistemini bir “Browntail” tipi kargo uçağıyla rekor bir sürede Kaliforniya’dan Ruanda’ya ulaştırabilecek olmasını ortaya koydu.

UPS Vakfı ve UPS Çeşitlilik ve Dahil Etme Başkanı Eduardo Martinez, “UPS Vakfı’nın en önemli odak noktalarından biri küresel insani yardımların desteklenmesinde güçlü bir ölçek ve ivme kazandırıcı bir etki yaratan kamu-özel ortaklıklarını harekete geçirmektir,” diye konuştu. “Ruanda’nın vizyonu ile birleştirilen ve uygulanan bu yeniliğin hayat kurtarma kabiliyetine dair ortak inanç artık sadece insani lojistiği – ve bildiğimiz şekliyle lojistiği – dünya genelinde geliştirmeye değil, aynı zamanda hayat kurtarmaya da hazır. İlk operasyonel görevimiz hayat kurtarıcı kan teslimatına adandığından ve gözümüzü, geleceğin diğer hayat kurtarıcı ürünlerinin dünyanın diğer kısımları bakımından da neler getireceği üzerinde tutmaya devam edeceğimizden dolayı UPS Vakfı, Gavi ve Zipline arasındaki bu ortaklığımızın en çok önem arz ettiği zaman içinde bulunduğumuz andır.”

Gelecek yıl içerisinde UPS ve Gavi ile olan ortaklığın da desteği ile Zipline, drone ile teslimat hizmetini Afrika ve Amerika kıtası genelindeki ülkelere de genişletmeyi planlıyor. Buna ek olarak, Zipline yakın dönemde hizmetlerini Nevada, Washington ve Maryland’deki Kızılderili rezervlerine de hizmet verecek olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde genişletme planlarını Beyaz Saray’da açıkladı.

Zipline Hakkında

Zipline merkezi Kaliforniya’da bulunan bir robot teknolojisi şirketidir. Daha önce SpaceX, Google, Boeing ve NASA’da çalışmış olan kıdemli ve deneyimli uzay sektörü uzmanlarını da bünyesinde barındıran Şirket, dünyanın erişmesi en güç noktalarına hayat kurtaran ilaçların teslimatını yapma amacı taşıyan özerk hava araçlarını tasarlar ve üretir.

Zipline’ın uzun vadeli misyonu tüm gezegen için, talep üzerine, düşük maliyetle ve tek damla benzin kullanılmadan ilaç ve diğer ürünlerin teslimatının yapılabileceği acil bir teslimat sistemi kurmaktır. Zipline dünyanın en akıllı yatırımcılarından bazıları tarafından desteklenmekte ve bu yatırımcılar arasında şunlar yer almaktadır: Sequoia Capital, Google Ventures, SV Angel, Subtraction Capital, Yahoo’nun kurucusu Jerry Yang, Microsoft’un kurucu ortağı Paul Allen ve Stanford Üniversitesi.

UPS Hakkında

UPS (NYSE:UPS) paket ve kargo taşımacılığı, uluslararası ticaretin kolaylaştırılması ve iş dünyasını daha etkin bir şekilde yönetmek için ileri teknolojinin kullanılması da dâhil olmak üzere kapsamlı çözümler sunan lider bir küresel lojistik şirketidir. 1907 yılındaki kuruluşundan bu yana UPS, toplumların ihtiyaçlarına yönelik uzun vadeli çözümler sağlayan programları destekleyerek, yardımsever ve sorumlu bir tüzel kişilik olarak bir miras inşa etmiştir.

1951 yılında kurulan UPS Vakfı, kuruluşun küresel yurttaşlık programlarına öncülük etmekte ve yerel, ulusal ve küresel topluluklarda toplum katılımını sağlama sorumluluğunu üstlenmektedir. 2015 yılında, mevcut ve eski tüm çalışanları ile birlikte UPS dünya çapında 110 milyon Dolar’dan fazla bağışta bulunmuştur.

UPS Vakfı’na UPS.com/Foundation adresinden erişebilirsiniz. UPS haberlerini doğrudan almak için pressroom.ups.com/RSS adresini ziyaret edin veya @UPS_News ve @UPS_Foundation üzerinden takip edin.

Gavi Hakkında

Gavi, the Vaccine Alliance düşük gelirli ülkelerde aşıların adil kullanımını arttırarak çocukların hayatlarını kurtarmaya ve insan sağlığını korumaya adanmış bir kamu-özel ortaklığıdır. The Vaccine Alliance bağış yapan hükümetler, Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF, Dünya Bankası, aşı endüstrisi, teknik kurumlar, sicil toplum kuruluşları, Bill ve Melinda Gates Vakfı ve diğer özel sektör ortaklarını gelişmekte olan ülkeler ile bir araya getirir. Gavi sürdürülebilir fon bulmak ve kaliteli aşıların yeterli miktarda tedarik edilmesini sağlamak için alıcı ülkelerin birlikte finanse edilmesini de içeren yenilikçi mali mekanizmalar kullanır.

Gavi 2000 yılından beri yaklaşık 580 milyon çocuğa bağışıklık kazandırılmasına ve takriben gelecekteki 8 milyon ölümün önlenmesine katkı sağladı. Daha fazla bilgi için www.gavi.org adresini ziyaret edebilir veya Facebook ve Twitter üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Gavi, the Vaccine Alliance için hükümetler (Avustralya, Brezilya, Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, Hindistan, İrlanda, İtalya, Japonya, Suudi Arabistan Krallığı, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Cumhuriyeti, Rusya, Güney Afrika, İspanya, Katar Devleti, Umman Sultanlığı, İsveç, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler), Avrupa Komisyonu, Alwaleed Philanthropies, OPEC Uluslararası Gelişim Fonu (OFID), Bill ve Melinda Gates Vakfı ve Ekselansları Şeyh Mohamed bin Zayed Al Nahyan ile birlikte özel ve kurumsal ortaklıklar (Absolute Return for Kids, Anglo American plc., The Children’s Investment Fund Foundation, Comic Relief, ELMA Aşı ve Bağışıklık Vakfı, Uluslararası İlaç Toptancıları Federasyonu (IFPW), the Gulf Youth Alliance, JP Morgan, “la Caixa” Vakfı, LDS Charities, Uluslararası Lions Kulüpleri Vakfı, Majid Al Futtaim, Phillips, UPS ve Vodafone fon sağlamaktadır.

Anahtar Kelimeler:
Drone
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.