Büyükşehirlerin son anketi yayınlandı!

Üst yönetiminin CHP'ye yakınlığı ile bilinen Avrasya Araştırma Şirketi, 10-14 Eylül tarihleri arasında 30 büyükşehir belediyesi ve 100 merkezi ilçede anket yaptı.

banner55

Büyükşehirlerin son anketi yayınlandı!

Üst yönetiminin CHP'ye yakınlığı ile bilinen Avrasya Araştırma Şirketi, 10-14 Eylül tarihleri arasında 30 büyükşehir belediyesi ve 100 merkezi ilçede anket yaptı.

16 Eylül 2020 Çarşamba 12:12
6698 Okunma
Büyükşehirlerin son anketi yayınlandı!
banner81

Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi, büyükşehir ve bunlara bağlı ilçelerle ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Araştırmanın sonucuyla ilgili bilgi veren Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi şunları kaydetti:“Halkın çok büyük kısmı covid19 salgını sırasında yerel yönetimlerin başarılı bir sınav verdiklerini düşünüyorlar''

Cumhur İttifakı belediyelerini başarılı bulanlar %51 iken Millet İttifakı’nın yönettiği belediyelerde yaşayanların başarılı bulma oranı %55’e yakın.

30 Büyükşehir ortalamasında CHP oylarını 1,5 puan, CHP’li başkanların yönettiği 11 belediyede ise ortalama 2,3 puan artırmış durumda.

Ak Parti'nin oyları 30 büyükşehir belediyesinde 4,1 puan, Kendi yönettiği belediyelerde ise 2,2 puan azalmıştır.

Gelecek Partisi, kayyım atanan belediyelerin yanı sıra Konya, Kayseri, Erzurum gibi illerde yükseliş gösteriyor.

Deva Partisi’nde belirli bir bölgede bir yoğunlaşma görülmemekle birlikte hemen tüm şehirlerden homojene yakın seviyede oy almakta.

Partilerinin bulunduğu ittifaktan en az memnun olan seçmen MHP seçmeniyken, en çok memnun olan seçmen ise Ak Parti seçmenleri.

Covid19 salgını ile ilgili paylaşılan rakamların gerçekliğine inananların sayısı çok az. Covid19 virüsünün olmadığına inananların sayısı % 11,4 Salgının abartıldığını düşünenlerin oranı %33,2. Covid19 salgınının Türkiye’nin ekonomisini bozmak için getirtildiğine inanlar %15.”

YENİDEN BELEDİYE SEÇİMİ OLSA MEVCUT BAŞKANA YENİDEN OY VERECEKLERİN ORANI

Araştırma kapsamında "Yaşadığınız ilin büyükşehir belediye başkanlığı seçimi yenilenecek olsa mevcut başkana oy verir misiniz" sorusu yöneltildi.

"Oy veririm" diyenlerin oranı İstanbul'da yüzde 57.9, Ankara'da yüzde 58, İzmir'de ise yüzde 62.8 oldu.

MİLLETVEKİLLİĞİ SEÇİMLERİNDE BÜYÜKŞEHİRLERDE YAŞAYANLAR KİME OY VERECEK

30 büyükşehirde yaşayan vatandaşlara "Bugün milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz" sorusu yöneltildi.

AKP yüzde 37.6, CHP yüzde 32.6, HDP yüzde 7.9, İYİ Parti yüzde 7.3, MHP yüzde 6.9, Gelecek Partisi yüzde 3.3, Deva Partisi yüzde 3 oranında oy alacağı belirtildi.

İLÇE BELEDİYELERİNDE MİLLET İTTİFAKI ÖNDE

İlçe belediyelerinin Covid19 salgınıyla ilgili çalışmalarından memnun olup olunmadığı da soruldu. Cumhur İttifakı'nın ilçe belediyelerinde memnun olanların oranı yüzde 51.9 olurken Millet İttifakı'nın ilçe belediyelerinde memnuniyet oranı yüzde 55.2 olarak ölçüldü.

 

BÜYÜKŞEHİRLERDE DE MİLLET İTTİFAKI ÖNDE

Büyükşehir belediyelerinin salgınla ilgili çalışmalarından memnun olunup olunmadığı sorusuna ise, Cumhur İttifakı belediyelerinde yaşayanların yüzde 51.9'u memnun olduğunu, Millet İttifakı'nda yaşayanların ise yüzde 55.2 oranında olduğu belirtildi.

Kayyım atanan büyükşehir belediyelerinde yaşayanların ise yüzde 55.9'unun memnun olmadığı kaydedildi.

 

VATANDAŞ SAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİNE İNANMIYOR

Büyükşehirlerde yaşayan vatandaşların yüzde 70.5'i Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı Covid19 verilerine inanmadıklarını belirtti. İnananların oranı yüzde 19.6 olurken, fikrinin olmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 9.9 olarak ölçüldü.

 

"Covid19 salgınıyla mücadele amacıyla bazı kısıtlamaların yeniden başlamasını destekler misiniz?" sorusuna büyükşehirlerde yaşayan vatandaşların yüzde 55.6'sı destekleyeceğini, yüzde 32.3'ü desteklemeyeceklerini söyledi.

 

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI

"Covid19 salgınıyla mücadele amacıyla uzun süreli (10-15 gün) sokağa çıkma yasağı başlamasını destekler misiniz?" sorusuna ise vatandaşların yüzde 41.2'si destekleyeceğini, yüzde 40.3'ü ise desteklemeyeceğini belirtti.

"Covid19 salgınıyla mücadele amacıyla haftasonu sokağa çıkma yasağı başlamasını destekler misiniz?" sorusuna büyükşehirlerde yaşayanların yüzde 52.3, destekleyeceğini, yüzde 37.9'u desteklemeyeceğini kaydetti.

Araştırmadan çıkan diğer sonuçlar ise şöyle:

 

(Oda TV)

Anahtar Kelimeler:
Büyükşehir Anketi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.