logo

11 Kasım 2012

Suruç Tüneli Sular Altında Kaldı

Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi Tünelini su bastı. Son günlerde etkili olan sağanak yağışlarla birlikte yapımı devam eden Suruç Tüneli yağmurun etkisiyle sular içinde kaldı. Tünel kazılırken karşılaşılan sorunlar nedeniyle bir süre önce bitiminde 5 ay gecikme yaşanacağı belirtilen Tünel’i su basmasıyla bu sürenin daha da artacağı iddia edildi.

11,5 kilometresi tamamlanmıştı.

57 bin 927 hektarı GAP eylem planında yer alan, bitirildiği zaman 17,5 kilometreyi bulacak olan sulama tünelinin 11.5 kilometresi tamamlanmıştı. Son günlerde etkili olan yağmur nedeniyle, Tünelin içinde ve dışında yoğun su birikimi yaşandı. Edinilen bilgilere göre Tünel’in 9,5 kilometresini su bastı. Suyun etkisiyle birlikte projenin bitim tarihinin daha da uzayacağı iddia edildi.

 Tünel kazma makinesine ulaşılamıyor.

Tünele girdiğinde geri çıkması mümkün olmayan, 4 ayda montajı tamamlanan ve yaklaşık 400 ton ağırlığındaki tünel kazma makinesine su baskını nedeniyle bir süredir ulaşılamıyor. Su baskını nedeniyle kazma çalışmalarının durduğu Suruç Tünelindeki makinede ve tünel içerisinde karşılaşılan sorunlar nedeniyle bir süre önce de çalışmalar 45 gün durmuştu.

Vatandaş ‘Neden önlem alınmadı’ ?

Suruç Tüneli ile ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar yetkililere ulaşamıyor. Tünel’deki son durumu öğrenmek isteyen Suruç’lu çiftçiler hiçbir yetkiliden bilgi alamadıklarını ifade ediyorlar. Vatandaşlar ‘DSİ Genel Müdürüne, DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz’e, Müteahhit firma yetkililerine defalarca ulaşmayı denedik, fakat telefonlarımıza çıkmıyorlar. Hiçbir yetkili çıkıp açıklama da yapmıyor. Burada bir ihmal söz konusu. Böylesine önemli bir projede sel baskınlarına karşı hiç mi önlem alınmadı ?. Meteoroloji günler öncesinden sağanak yağışın olacağını duyurdu. Buna rağmen hiç mi önlem alınmadı. Kimin ihmali varsa sorumluları bulunsun. Suruç tünelinin akıbeti ne olacak ?’ diyerek tepkilerini dile getirdiler. 

Jandarma anında müdahale etti.

Edinilen bilgilere göre, tünel içini ve dışını su basmasının ardından olay yerine gelen Jandarma ekipleri olaya anında müdahale etti. Jandarma’nın müdahalesiyle suyun vereceği zarar azaltıldı.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ