Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde 2003 yılında ticari hayatına başlayan Mehmet Üzümcüoğlu, kentin fıstık üretiminin dış pazara açılması ve gelişmesinde önemli rol oynadı.

Şanlıurfa fıstığının yüzde 25’ini yurt dışına ihraç eden Mehmet Üzümcoğlu, ticaret hayatına 2003 yılında başladı. 2006 yılında Birecik Belediyesi Fıstık Hali kurulmasına öncülük eden Üzümcüoğlu, Birecik’te fıstık pazarının gelişmesinde büyük emek sarf etti. 2014 yılında Almanya’da kendi firmasını kuran Üzümcüoğlu, Birecik fıstığının Avrupa’ya ihracı konusunda önemli mesafe kat etti.

Çin Halk Cumhuriyetleri’nin Türkiye ile Gıda Güvenliği anlaşmasına da vesile olan Üzümcoğlu, o dönemde fıstık fiyatlarının yerle bir olması ile ilgili çaba sarf ederek, fiyatların yükselmesi için çalışmalar yürüttü ve çiftçi rahat bir nefes aldı.

Kaçak Elektrik Kullanımı Cezasız Kalmıyor Kaçak Elektrik Kullanımı Cezasız Kalmıyor

Fıstığın Avrupa ve Asya bölgelerindeki stantlarda yer bulması için de çaba sarf eden Üzümcüoğlu, memleketi Birecik ve Şanlıurfa’da fıstık işletme entegresi tesislerinin artmasına vesile oldu.

Şanlıurfa’daki çiftçilerin takdirlerini kazanan Üzümcüoğlu, Şanlıurfa’da fıstığın stokçulukla değil, ihracatla ön plana çıkmasına da vesile oldu.

Üzümcüoğlu, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler öncesinde de AK Parti’den Birecik Belediye Başkanı aday adayı oldu.