Şanlıurfa’da Abide Kavşağı projeleriyle ilgili önemli bir detay ortaya çıktı. Şanlıurfa’nın deprem bölgesi olmamasına rağmen projenin inşa edilirken taşıyıcı kolonlarında sismik izolatör kullanıldığı görüldü.

Asrın Felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 depremlerde zarar görmeyen Abide Kavşağı ile ilgili sorulara yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ‘Abide Kavşağımızın viyadüklerinde ayaklarla döşeme arasında 20 adet sismik izolatör kullanıldı’ dedi.

Kaymakam Serap Özmen Çetin dur durak bilmiyor! Kaymakam Serap Özmen Çetin dur durak bilmiyor!

Beyazgül, deprem anında yatay olarak hareket eden izolatörlerin yumuşak ve büyük salınım yaptığını belirten Beyazgül ‘Bu sayede sarsıntının gücümü emiliyor ve o sırada köprü üstünde bulunanlar neredeyse depremi hissetmiyor. Şanlıurfa’da trafik yoğunluğunu sona erdiren Abide Kavşağı projesinin tasarımı uluslararası Amerikan Köprü (Aastho) standartlarına göre yapılmıştır. Beton sınıfı en üst seviye olan c55 kullanılmıştır’ ifadelerini kullandı.

Bir süre önce trafiğe açılan Abide Kavşağı projesiyle birlikte Şanlıurfa’nın uzun yıllar süren trafik sorunu sona ermişti.

NEDİM ATİLLA / MEDYAURFA.COM