Konuyla ilgili Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklama da şu bilgiler verildi;

Şanlıurfa'da "Huzurlu Sokaklar ve Narkotik Suçları Uygulaması" Şanlıurfa'da "Huzurlu Sokaklar ve Narkotik Suçları Uygulaması"

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı ve Tedavi Merkezinin sorumlu hekimi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökçe Yağmur Efendi. “Merkezimizde ayaktan gelen hastalara poliklinik tedavi hizmeti verilmekle beraber aynı zamanda çok kısa süre önce yataklı servisimizde hizmete girmiş bulunmaktadır. Merkezimizde hem poliklinikten başvuran hastalara hem de yatarak tedavi gören hastalara hizmet verilmektedir. Yatarak tedavi gören hastalar için müzik dersi, spor saati, iş uğraş etkinlikleri gibi aynı zamanda hobi bahçesi olmak üzere çeşitli faaliyetler hizmettedir. Bizim amacımız, burada farklı uğraşların da insana zevk verebileceğini, zamanı kaliteli kullanırsa madde kullanmaktan da uzaklaşabileceğini göstermek, serviste yattığı süreyi düzgün şekilde geçirebileceği tekrar zevk alabileceği uğraşıları da hobi edinebilmesi amacıyla hayatına kazandırmaktır.

Çematem Yataklı servisinin açılması ile birlikte artık 18 yaş altı erkek hastaların yatarak tedavi görmek için il dışına çıkmaları gerekmemektedir. Çünkü ilimizde bu hizmeti sunuyoruz ve bu tedavileri gerçekleştirebiliyoruz. 18 yaş üzeri erişkin kadın hastalarında talep etmeleri durumunda yatarak tedavileri bu birimde yapılabilecektir.

Merkezimizde hem bireysel terapiler, hem aile görüşmeleri hem de aynı zamanda sosyal hizmet alanında çeşitli imkânlar, hastalara ve ailelere sunulmaktadır. Madde kullanımı olan hastalar erken tanı aldıkları ve tedaviyi erken başladıklarında sosyal hayata daha iyi adapte olmakta ve normal işlevselliklerini daha kolay bir şekilde kazanabilmektedirler. Çoğu tıbbi hastalıkta olduğu gibi madde bağımlılığında da erken tanı, erken tedavi ve doğru müdahale önem taşımaktadır. Bu nedenle bu konuda bilgi destek, tedavi almak isteyen aileleri merkezimize bekliyoruz ”dedi.

Editör: TE Bilisim