Merkezi Ankara’da bulunan Şanlıurfa Platformu tarafından 11 Nisan kutlandı.

İki farklı etkinlikte etkinlikte konularla ilgili panel ve müzik dinletisi yer aldı.

Panelde Moderatör olarak Yapımcı-Yönetmen Metin Balcı, Panelist olarak, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Sekreteri Araştırmacı Yazar Mehmet Kurtoğlu, Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Doç Dr. Thomas Zimmermann yer aldı. Müzik dinletisinde ise Ankara Devlet Türk Halk Müziği Sanatçı Bestekar Arif Çelik sahne aldı.

Resim

Konu ile İlgili açıklama yapan, Şanlıurfa Platformu Genel Başkanı Habip Çadırcı, “Şanlıurfa’mızın 104 yıldır Gururla kutladığı 11 Nisan Kurtuluş Günü Şanlıurfa Halkımızın azmi ve cesareti sayesinde gerçekleşen bir zafer olarak tarihte yerini almıştır. Bu Şanlı günümüzün yalnızca Askeri bir zafer değil, Milli iradenin ve bağımsızlık mücadelesinin meyvesi olduğunu hepimize göstermektedir.

Şanlıurfa’nın Düşman işgalinden kurtuluşunun anılması ve buna paralel olarak özgürlük fikrinin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi amacıyla her yıl Ankara’da Şanlıurfalı STK olarak etkinlik düzenlemekteyiz.

Dileğim, her kurtuluş yıl dönümlerinde kültürel değeri ve tabiat varlıklarını korumuş bir Şanlıurfa’da yaşamın tadına varılmasıdır. Dünya şehri olan Şanlıurfa’nın tarihi dokusunu ve kültürel değerini korumak 11 Nisan gününün anlamıyla çok uyumlu düşmektedir.

Resim

Şehrimizin kalkınması ve gelişmesi için, tarihten aldığımız güçle hep birlikte yorulmadan çalışacağız. Bugün büyük bir gururla Şanlıurfa’nın kurtuluşunu kutlarken 104 yıldır kalbimizde taşıdığımız bu destansı mücadeleyi hep birlikte yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaymakam Serap Özmen Çetin dur durak bilmiyor! Kaymakam Serap Özmen Çetin dur durak bilmiyor!

Yoğun katılımın olduğu Şanlıurfa’nın Kurtuluş günü etkinliğinde ikram olarak Çiğköfte vardı. Samimi bir ortamda geçen kutlamada söylenen türkülere seyircilerde eşlik etti.

Resim