Uraloğlu burada yaptığı açıklama da Zeynel Abidin Beyazgül'ün çok faal bir başkan olduğunu belirtti.

Büyükşehir Belediyesini ziyaretinde Başkan Beyazgül’den çalışmalarla ilgili brifing alan Bakan Uraloğlu, toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Uraloğlu kalkınma yolu projesi kapsamında Şanlıurfa-Ovaköy arasına 320 kilometre uzunluğunda yeni bir otoyol inşa edileceğini açıkladı. Uraloğlu konuyla ilgili açıklamasında 'Bu proje ile Hindistan, Doğu Asya ve Basra Körfezi ülkelerinden Irak’ın güneyinde inşa edilmekte olan FAV Limanına gelecek yüklerin, 1.200 km’lik çift yönlü otoyol ve demiryolu inşa ederek Türkiye’ye ulaşmasını planlıyoruz.  Irak'tan başlayıp Ovaköy'den Türkiye'ye gelen bu yeni uluslararası koridor sayesinde Güney Asya ve Orta Doğu’yu; Avrupa, Kafkasya ve Kuzey Afrika’ya yeni bir güzergah üzerinden bağlayacağız. Kuzey-güney koridorunda bölgemiz için hayati bir bağlantı da tesis etmiş olacağız'' dedi.

Uraloğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

Putları yıkan İbrahim Peygamber’in, sabrın timsali Eyüp Peygamber’in, kayalara oyulan mescitlerin, dünyada kurulan ilk üniversitenin yurdu…

Göbeklitepe ve Harran ile tarihe açılan dipsiz bir kuyu misali ne kadar derine insen bağrından tarih fışkıran namı diyar “Peygamberler Şehri” Şanlıurfa’da sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.

Bugün Şanlıurfa’da yoğun bir programımız var. İlk önce Şanlıurfa Valiliğimizi ziyaret ettik. Az önce de Büyükşehir Belediye Başkanlığımızda brifing aldık, şehrimizin ihtiyaçlarıyla, vatandaşlarımızın talepleriyle ilgili istişarelerde bulunduk. Buradan ayrıldıktan sonra da Şanlıurfa Şehir Hastanesi Kavşak Alanı ve Balıkayağı Kavşağı inşaatında incelemelerde bulunacağız. Şanlıurfa’da yapım çalışmaları devam eden en önemli karayolu ulaşım projelerinden biri olan Karaköprü deprem konutları bağlantı ve imar yolları şantiyemize ziyarette bulunup arkadaşlarımızdan bilgi alacağız.

Öncelikle 6 Şubat’ta yaşadığımız depremlerden dolayı bir kez daha geçmiş olsun dileklerimle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Şanlıurfa, geçmişte olduğu gibi, günümüzde de çok önemli bir konuma sahip.

Dünyanın ve Türkiye’nin en önemli bölgesel kalkınma projesi olan GAP’ın merkezi... 

GAP ile birlikte Türkiye’nin en verimli ovalarından biri haline gelen Harran Ovası; Şanlıurfa’nın da, Türkiye’nin de hatta Dünya’nın da gözbebeği haline geldi.

İşte böylesine tarihi, stratejik ve jeopolitik öneme sahip olan Şanlıurfa’nın; tarımının, turizminin, ticaretinin gelişmesi için ne gerekiyor?

Elbette, ulaşım ağının güçlü olması gerekiyor.

 2002 YILINDAN BU YANA ŞANLIURFA’NIN ULAŞIM VE İLETİŞİM ALTYAPISI İÇİN YAKLAŞIK 58 MİLYAR LİRA YATIRIM GERÇEKLEŞTİRDİK.

 Bölünmüş yol uzunluğunu 28 kilometreden 619 kilometreye çıkardık.

Şanlıurfa-Birecik Otoyolu, Adıyaman-Kahta-Siverek Yolunda Nissibi Köprüsü, Şanlıurfa-Diyarbakır Yolu, Şanlıurfa Doğu ve Güneybatı Çevre Yolları, Şanlıurfa-Viranşehir Yolu gibi önemli karayolu projelerini tamamladık.

Diyarbakır Devlet Yolu, Kuzeybatı Çevre Yolu ve Doğu Çevre yollarının kesiştiği noktada bulunan Çevik Kuvvet Köprülü Kavşağı’nı açarak Şanlıurfa’nın şehir içi trafiğine nefes aldırdık.

Günlük yaklaşık 20-25 bin aracın geçtiği bu noktada dur-kalk beklemelerinin ortadan kalkmasıyla kavşaktaki geçiş süresini 5 kat azalttık.

Şanlıurfa’yı; Mardin’e, Gaziantep’e ve Diyarbakır’a bölünmüş yollar ile bağladık.

Şu anda da 13 milyar 876 milyon lira proje bedeliyle 13 karayolu projesine devam ediyoruz.

Şanlıurfa’nın demiryolu ulaşım ağını güçlendiren çalışmalarda yapıyoruz.

Karkamış-Nusaybin hattı Karkamış-Zenginova arasındaki 120 kilometre demiryolu hattını yeniledik. 

ŞANLIURFA’YI HIZLI TRENLE TANIŞTIRACAK GAZİANTEP -ŞANLIURFA VE ŞANLIURFA-MARDİN HIZLI TREN HATLARI PROJELERİNİ DE HAYATA GEÇİRECEĞİZ.

Gaziantep -Şanlıurfa hattının etüt projelerini tamamladık.

Yatırım programına alır almaz ihalelerine de çıkacağız inşallah.

Şanlıurfa -Mardin hattının proje çalışmalarını da bu yıl içerisinde bitireceğiz.

Şanlıurfalı kardeşlerimizi göklere de taşıdık.

2 milyon yolcu/yıl kapasiteli yeni havalimanını 2007 yılında hizmete açtık.

2002 yılında 23 bin olan yolcu trafiği, 2023 yılında 883 bine yükseldi.

Şanlıurfa’nın iletişim ağını da güçlendirdik.

Fiber optik kablo uzunluğunu 854 kilometreden 6.722 kilometreye çıkardık.

Daha önce ilde hızlı internet abonesi yok iken, bugün 1 milyon 682 binin üstünde abone hızlı internet kullanmaya başladı.

BUGÜN, ÜMİT BURNU'NDAN 45 GÜN VE KIZILDENİZ'DEN 35 GÜNDE YAPILAN NAKLİYELERİN ‘KALKINMA YOLU PROJESİNİ’ BİTİRDİĞİMİZDE SADECE 25 GÜNLÜK BİR SÜRE İÇERİSİNDE YAPILABİLECEĞİNİ BİLİYORUZ.

Çok önemli bir proje ve hayata geçmesi için işleri çok sıkı tutuyoruz.

Bu yeni otoyolumuz ve Kalkınma Yolu Projesi faaliyete geçtiğinde; bölgedeki tarım, sanayi ve ticaret faaliyetlerini arttırarak Şanlıurfa ekonomisinin büyümesine ve istihdamın artmasına önemli bir katkı sağlayacak, vatandaşımıza iş ve aş olacaktır.

Bir ozanımız; “Urfa tarih kokar, her yeri müze, Urfalı sırt dönmez, sadıktır öze” dizeleriyle Urfa’nın mert insanına olan sevdasını, Urfa’ya olan muhabbetini dile getirmiş.

Biz de işte bu sevda ile Urfa’ya hizmet ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.

2002 yılından bu yana Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ideoloji siyaseti değil, hizmet siyaseti yapıyoruz.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuyla hareket ediyoruz.

Bu noktada 31 Mart seçimlerinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediye başkanlığı için AK Parti’den tekrar aday gösterdiğimiz başkanımız Sayın Zeynel Abidin Beyazgül abimiz;

Göbeklitepe ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor Göbeklitepe ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor

Özellikle sosyal projeleri ile çok faal ve başarılı bir belediye başkanıdır.

Şanlıurfa onunla birlikte her alanda değişim ve dönüşümü yaşadı.

Eğitim, kültür, sağlık, spor alanında da önemli projeler üretti.

“Daha Yeşil Bir Şanlıurfa” hedefiyle kent merkezi ve ilçelerde parklar, meydanlar ve yeşil alanlar inşa edildi.

Yaptığı kamulaştırma çalışmalarıyla ecdat yadigârı eserleri tarihi dokusuna uygun bir şekilde restore ederek Cumhurbaşkanımızın takdirini kazandı.

Kale Arkası, Kültür ve Turizm Yolu, Asya ve Osmanlı Mahalleleri, Kızılay, Kızılkoyun’da betonarme yapıları şehrin göbeğinden kaldırarak bu alanları yeşile kavuşturup vatandaşlarımızın hizmetine sundu.

Sizler muhalefet partilerindeki belediyelerin vatandaşına, halkına yaptığı bir hizmetle gündeme geldiğini hiç gördünüz mü?

Sonuçta bu hizmeti yapanlar da bütçelerini devletten alıyorlar.

Devletimiz bunlara da bütçeler aktarıyor.

Ama maalesef üzülerek görüyoruz ve izliyoruz muhalefet belediyelerinde hizmet yok.

Laf çok ama bir arpa boyu iş yok.

Unutmayın ki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da belediyecilikten gelen, bu işi çok iyi bilen ve belediyeciliğe çok önem veren bir lider.

AK Parti'nin hizmet siyaseti anlayışıyla hiç kimse ama hiç kimse yarışamaz.

Şanlıurfalılar her zaman hakkı savundu, hakkın ve haklının yanında oldu.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde de %62 oy oranı ile Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan dedi.

İnşallah şimdi de Şanlıurfa’da büyükşehir belediyesiyle birlikte bütün ilçe belediye başkanlıklarını da kazanacağız.

Zeynel Abidin Başkanımızla planladığımız tüm projeleri birlikte hayata geçireceğiz.

İlmek ilmek işlediğimiz projelerimizle Şanlıurfa’yı geliştirmeye, güçlendirmeye, refah seviyesini arttırmaya devam edeceğiz’’