Ekinci, mesajında şu ifadelere yer verdi;

‘’15 Temmuz İhanet Kalkışmasının yıl dönümünde 15 Temmuz'u iyi algılamak gerekir.

15 Temmuz bir ihanetin adıdır. Milletimizin ve Devletimizin direk hedef alındığı 15 Temmuz ihanet Kalkışmasının, unutulmaması ve unutturulmaması gerekir.  Meclisimiz bombalanmış Cumhurbaşkanımızın canına kast edilmiştir. Ekonomimiz çok ağır darbe almıştır. Yüzlerce masum insanın kanı dökülmüştür. Ocaklara kor ateş düşmüştür.

Daha sayamadığımız, sayısızca hadise ve olay 15 Temmuzda cereyan etmiştir. Tabi Bütün bunlar yaşanırken üzülmeliyim ki bazı siyasilerin kontrollü darbe çıkışı ve 15 Temmuz'u basitleştirme veya yok sayma çabalarını da görmekteyiz.

E muhtura, Gezi belası, 17,24 Aralık olayı ve benzeri birçok Kalkışmanın 15 Temmuz'un zemininin oluşumunda rol aldığını görmekteyiz.

Aslında Hedef belli ve ihanet nettir. Coğrafi konum olarak çok zor bir bölgede yaşadığımızın bilincindeyiz. Stratejik konum itibari ile daima dış güçlerin hedefinde olan Ülkemiz bu güne kadar sayısızca ihanet ve kalkışmalarla karşılaşmıştır.

Başbakan ve Bakanların İdam edildiği, faili meçhul siyasi cinayetler ve benzeri birçok olayın yaşandığı Ülkemizde Dost ve Düşmanı iyi ayırt etmemiz gerektiğini iyi benimsemeliyiz.

15 Temmuz bu bağlamda iyi algılanması gerekir. Dış tehditlerden ziyade İç tehdidin daha tehlikeli olduğunu iyi kavramak gerekir. İhanet içeride oldukça Ülkemize yönelik tehditlerin daima var olacağını unutmamak gerekir.

Bu vesile ile 15 Temmuz'un yıl dönümde şehitlerimize rahmet diliyor, gazilerimiz ve kadirşinas milletimize  şükranlarımızı sunuyoruz’’