15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yıldönümünde Şanlıurfa'da Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile 15 Temmuz şehitlerini anma programı düzenlendi. Şanlıurfa Müzesi önündeki meydanda yapılan programa Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli de katıldı.

Programda konuşma yapan Başkan Metin Baydilli, 15 Temmuz hain darbe kalkışmasında karanlık güçlerin millete diz çöktürmeye çalıştığını ancak milletin iradesinin bu darbeyi bastırdığını ve ülkeyi ele geçirmeye çalışan şer odaklarına izin vermediğini dile getirdi.

“Bugün burada rahatlıkla yaşıyorsak, o gece abdestini alıp sokağa fırlayan genci, yaşlısı herkesin kararlı ve kahramanca duruşu sayesindedir” diyen Başkan Metin Baydilli, “Türkiye Cumhuriyeti'nin bekasına kast edenler, Türkiye Cumhuriyeti'nin altını oymaya çalışan hainler bundan 4 yıl önce 15 Temmuz gecesi göz bebeğimiz olan Mehmetçiğimizin içine sızarak, asker üniforması altında vatanı ele geçirmeye çalışmıştır. Milleti korumakla görevli olan uçakları, tankları, mermileri millete doğrultmuş, vatanı emperyalistlere peşkeş çekmek istemiştir. Bu hainler o gün için her şeyi hesaplamışlardı, her ayrıntıyı belki de yıllar öncesinden planlamışlardı. Ancak unuttukları tek şey vardı; Bu millet tarih boyunca şehadete koşarak gittiği gibi bu kez de vatan savunması için hiç düşünmeden tankların, silahların karşısında dimdik durdu ve darbeye geçit vermedi. Allah milletimizden razı olsun, zeval vermesin. 15 Temmuz'da milletin tokadı onların uçağına da tankına da galip geldi, milletin cesareti onların ihanetini bertaraf etti. Çok şükür ki bugün burada rahatlıkla yaşıyorsak, o gece abdestini alıp sokağa fırlayan genci, yaşlısı herkesin kararlı ve kahramanca duruşu sayesindedir. 15 Temmuz kara bir geceydi ama milletimiz kahramanca savunmasıyla onu adeta bir destana çevirdi; tarih sayfalarında yerini alacak şanlı bir destana. Çünkü dünyada hiçbir millet yoktur ki elinde bir çakı dahi olmadan canını hiçe sayarak tankın, tüfeğin karşısında dimdik dursun. O gece milletimizin elinde bayrak, dilinde duası vardı” dedi.

Başkan Baydilli şunları söyledi: “Şanlıurfa'mızda da darbe girişimini duyduğumuz ilk anda sokağa çıktık ve kışla karşısındaki il binamıza gittik. Orada baktık ki vatandaşlarımız bizden önce gelmiş, bayrakları elinde duruyor. O anda anladım ki bunlar tüm dünyayı da arkalarına alsalar bu milleti sindiremez, burada darbe filan yapamazlar. Nitekim öyle de oldu; milletin kararlı duruşu, emniyet güçleri ile gerçek askerimizin mücadelesi sonucunda darbe girişimi bertaraf edildi, hainler derdest edildi. Şair Orhan Şaik Gökyay'ın dediği gibi, 'Bu vatan toprağın kara bağrında, sıra dağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca, onun uğrunda kendini tarihe verenlerindir. Bu vatan Çanakkale’de, Urfa’da, 15 Temmuz'da toprağımıza göz dikenlerin karşısında dimdik duran, vatanın bir karış toprağını dahi vermemek için kanını döken milletindir”