Geçtiğimiz yaz döneminde alevlere teslim olan ve küle dönen Şanlıurfa'nın Karaköprü ilçesinde bulunan Orman Bölge Müdürlüğü yerleşkesinde yanan ağaçların yerine " 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü″ münasebetiyle yeni ağaçlar dikildi.

Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve gönüllülerin destekleriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Türkiye genelinde düzenlenen etkinlikte milyonlarca ağaç toprakla buluştu.

BAŞKAN BEYAZGÜL, “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK YEŞİLE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

Şanlıurfa’da yeşili artırmak için çalışmaya devam ettiklerinin altını çizen Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, şehre birçok meydan ve park kazandırdıklarını kaydetti.

Başkan Beyazgül, “Bugün küresel ısınmayı konuşuyoruz. Bugün mevsimlerin değişmesini konuşuyoruz. İklim sorunlarını konuşuyoruz. Bunun için buradaki etkinlik çok çok önemlidir. Yaş kesen baş keser, Baktın ki öleceksin elindeki fidanı dikmelisiniz. Bugünlere kadar ulaşan ağaç ve yeşilin temelinde bu anlayış vardır. Ormanlarımızın yanması ciğerlerimizi de yakıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak yeşile çok önem veriyoruz. Pandemi döneminde 23 Nisan’da çocuklarımızla zoom üzerinden görüşürken çocuklarımıza belediye başkanı olsanız ne yapardınız diye sordum. Çocukların talebi sadece yeşilin artırılması oldu. Çocuklarımız da geleceğini ve mutluluğunu ağaçlarda, parklarda ve yeşil alanlarda görüyor. Eski belediye hizmet binamızı yıkarak orada park yaptık. O dönem de burada otel yapılsın diyenler oldu. Çocuklarımızın mutluluğunu başka türlü kazanamayız. Kızılay Meydanında 173 adet yapıyı kamulaştırıp yıkarken karşı çıkanlar oldu. Ancak biz doğru bildiğimiz yoldan vazgeçmedik. Orada yemyeşil bir parkı daha vatandaşlarımıza kazandırdık. Çocuklarımıza ağaç sevgisini küçükken aşılamalıyız. Bugün burada küçük çocukları görüyoruz. Gönüllü bir şekilde burada ağaç dikiyorlar. Şanlıurfa’yı değiştirmek için hep birlikte çalıştık. Kente gelen yerli ve yabancı misafirler bu değişimi net bir şekilde gözlemliyor. Başkan olarak ağaçları ve yeşili çok seviyorum bunu korumaya da azimliyim. Hiçbir yeşil alanın ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Parklarımızın işgal altında olmasına izin vermeyeceğiz. Yeşili artırma gayretimizi sürdüreceğiz. Belediyemiz olarak fidanlıklarımızı kurduk. Bu fidanlıklarda 1 milyon beş yüz adet çiçek üretimi yaparak parklarımızda toprakla buluşturuyoruz. Şanlıurfa artık güller şehri oldu. Şanlıurfa vaktiyle Evliya Çelebi’nin Şanlıurfa için ben buradan geçtiğimde ağaçlardan gökyüzünü göremediğim dediği Şanlıurfa’yı yemyeşil bir şehir haline getireceğiz. Eğer biz bu çalışmaları yapmazsak gelecekte ancak çocuklarımıza hayvan ve bitki türlerini kitap sayfalarından göstereceğiz. Ağaç türlerini ve hayvan türlerini canlı olarak görmek istiyorsak bu seferberliğe önem vermeliyiz. Bu seferberliğe destek veren herkese teşekkür ediyorum.” İfadelerine yer verdi.

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yasin Akgül çocuklara daha yeşil bir Şanlıurfa bırakmak adına Geleceğe Nefes Cumhuriyete Nefes sloganıyla Türkiye genelinde milyonlarca fidanı toprakla buluşturmaya devam ediyoruz.” Dedi.

Harran'da zincir marketlere denetim Harran'da zincir marketlere denetim

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı da fidanların ağaca ağaçların ormana dönüşeceğini aktararak ülkemizi yeni yüzyıllara yeşil hazırlayacağız” diye konuştu.

Şanlıurfa Orman Bölge Müdürü Mehmet Zeki Bayıcı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde yapılan ağaç dikme seferberliğinin önemine değindi.

Protokol konuşmalarının ardından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve il protokolü hep birlikte fidanları toprakla buluşturarak can suyu verdi. Etkinlikte Başkan Beyazgül’e vatandaşların ve gençlerin ilgisi yoğun olurken Başkan Beyazgül çocuklarla fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

Editör: TE Bilisim