Açıklama da projenin açılış için gün saydığı bildirildi.

DSİ'den yapılan açıklama da şu ifadelere yer verildi;

''Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Resim

 Şanlıurfa Birecik İçmesuyu Arıtma Tesisi ve İsale Hattı İşinde 2024 yılında İlçeye İçmesuyu Verilecek

Şanlıurfa Birecik İçmesuyu Tesisi için geri sayım başladı. İnşaat çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği projede % 90 fiziki gerçekleşme oranı aşılırken DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA; Projeyi bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını, iş kapsamındaki çelik boru isale hattının tamamlandığını, 2024 yılının ikinci yarısından itibaren Arıtma Tesisinin ’de işletmeye alınmasının hedeflendiğini açıkladı.

Resim

46.000 m³/gün Kapasiteli Arıtma Tesisi Tamamlanacak

Şanlıurfa Birecik İçmesuyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisi, Birecik İlçesine günde 46 bin m³ su sağlayacak olup tesisin işletmeye açılmasıyla birlikte; Birecik İlçe Merkezi ve merkeze bağlı 9 Kırsal Mahallede ikamet eden yaklaşık 100.000 vatandaşımıza 2050 yılına kadar dünya standartlarında içme suyu sağlayacaktır.

Şanlıurfa'da aranan 17 şüpheli yakalandı Şanlıurfa'da aranan 17 şüpheli yakalandı

Resim

İş kapsamında içmesuyu ihtiyacı olan suyun Karkamış Barajından temini için; yaklaşık 3,5 km isale hattı ile 1 adet terfi merkezi ve 46.000 m³/gün kapasiteli Arıtma Tesisinin işlerinin tamamlanması ile ilgili faaliyetler kaliteli ve programlı bir şekilde devam etmektedir''

Editör: Haber Merkezi