Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin, 2018 yılından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ‘Birecik ve Halfeti Gaziantep’e bağlansın’ talebiyle bir mektup yollamıştı. Bilgin bu kez de İçişleri Bakanlığı’ndan talepte bulundu. Bilgin bu talebinin gerekçelerini Şanlıurfa’ya gidip gelmemeleri, şehri bilmemeleri, aradaki 40 kilometrelik yakınlık farkı nedeniyle Gaziantep ile iç içe olmaları olarak gösterdi.

Konuyla ilgili referandum yapılması gerektiğini söyleyen Bilgin’e tepkiler gecikmedi.

BEYAZGÜL: ÖZEL HAYATLARINA YANSITSINLAR.
MEDYAURFA.COM’a açıklamalarda bulunan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül
‘Kendi kompleksleri olanlar bunu özel hayatlarına yansıtsınlar. Başka bir yerde yaşamak istiyorlarsa uzaklık 60 kilometre. Oralara gitsinler’ dedi. Beyazgül, Şanlıurfa’da Birecik ve Halfeti’de yaşayanların memleketleriyle gurur duyduklarını da sözlerine ekledi.

PINARBAŞI: ASLA TASVİP ETMİYORUM.
AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Pınarbaşı ise konuyla ilgili MEDYAURFA.COM editörlerine yaptığı açıklama da bu talebe karşı olduğunu belirtti. Pınarbaşı ‘Bu fikri asla onaylamıyorum, tasvipte etmiyorum’ dedi.

BİRSEN: YATIRIMLARINI SEVDALISI OLDUKLARI BATIYA YAPTILAR.
Şanlıurfa’da Birsen Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Birsen’de bu açıklamaya tepki gösterdi. Tarihten örnekler veren Birsen ‘Nesli bozuk, ne idüğü belirsiz nesiller, sürekli Amerika gibi millet olmayan topluluklarla gezgin olarak yaşamayı arz ederler. Fakat biz 12 bin yıllık kadim şehri olarak neslimizi hep korumuş, 1 santimetre toprağımızı dünyanın en güçlü devletlerine bile bırakmamışız. Bundan sonra da ne olduğu belli olmayan şahıslara da bırakmayız. Bahsi geçen aile tarihten bu yana tüm yatırımlarını sevdalısı olduklarını batıya yapmışlar. Bizler kendileri gibi olmadığımız için bu tür girişimlere asla müsaade etmeyeceğiz’ dedi.

GÜLBABA: DOĞRU BULMUYORUZ.
Birecik’te yaşayan esnaf Kadir Gülbaba ise ‘Bu iki ilçemizin Gaziantep’e bağlanmasını doğru bulmayız. Her zaman Şanlıurfalıyız ve böyle kalmasını istiyoruz’ dedi. 
Yine esnaflardan Mustafa Altınordu’da bu talebe karşı olduklarını bildirdi.

İLGİNÇ ÇIKIŞ: BİZE UYMUYOR.
Bilgin’in çağrısını olumlu karşılayan vatandaşlarda oldu. 19. Yüz yılın sonralarından itibaren Şanlıurfa’ya bağlanan Birecik’te yaşayan Kerim Aloğlu isimli vatandaş ilginç bir açıklama da bulunarak ‘Şanlıurfa’nın örf ve adetleri bize uymuyor. Kültür olarak Gaziantep’e yakınız’ dedi.

Şanlıurfa'da aranan 9 şüpheli denetimlerde yakalandı Şanlıurfa'da aranan 9 şüpheli denetimlerde yakalandı

Öte yandan Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ŞURO) Kurucu Başkanı Kamil Türkmen’de Bilgin’in çağrısını olumlu karşıladığını bildirdi.

ÖZÜR DİLEDİ.
Öte yandan bir gelişme yaşandı. Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin, bu talebinden dolayı özür diledi. Bilgin özür metninde şu ifadelere yer verdi;

Resim 
 

Editör: TE Bilisim