Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Dursun Çadırcı, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Dursun Çadırcı, Yaşlılar Haftasında beslenme ve egzersiz başta olmak üzere sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri, yaş almayla ortaya çıkacak hastalıkların önlenmesi, sağlıklı yaşlanma, toplumsal yaşama aktif katılım gibi konulara dikkat çekti.

Doç. Dr. Dursun Çadırcı şunları söyledi:

Palyatif bakım ciddi hastalıklarla yaşamak durumunda olan hastaların semptomlarının azaltılması, yaşam kalitesinin artırılması gibi amaçlarla uygulanan özelleşmiş tıbbi bakımdır. 2017 yılında 10 yataklı olarak açtığımız daha sonra 17 yatak olarak hizmet verdiğimiz Palyatif Bakım Kliniğimizde şu ana kadar 896 hasta yatırılarak takip edildi. İnme, kanser, kaza gibi nedenlerle bakım ihtiyacı olan veya yaşamının son döneminde hastalara hizmet vermekteyiz. Uzun süreli yatış gerektiren hastalıklar sebebiyle kliniğimizde misafir ettiğimiz bireylerin kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak amacıyla üniversitemiz Eğitim Fakültesi Resim İş Anabilim Dalı iş birliği ile Doç. Dr. Emine Teker hocamızın gözetiminde öğrencilerimizin katılımı ile koridorlarımızı renklendirdik. Katkıları ve destekleri için hocamıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum dedi.

Doç. Dr.Çadırcı, 2 yıldır devam eden COVID-19 salgını gölgesinde pek çok yeni problemle karşı karşıya kalan, tecrübeleri, bilgileri ve varlıklarıyla toplumumuza değer katan yaşlılarımızın her zaman yanında olduklarını söyledi.

Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme Önerileri Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme Önerileri

Şanlırfa Harran üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Ahmet Güzelçiçek, koca çınarların sadece Yaşlılar Haftası'nda değil her zaman hatırlanması gerektiğini vurguladı.

Yaşlılara saygı ve sevgide kusur etmeyip hürmetle yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Başhekim Güzelçiçek,"Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir, bu aynı zamanda bir minnet borcudur” diye konuştu