Harran Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Giriş Sınavı, ülkemizde bulunan 10 ilde ve 3 farklı dilde gerçekleştirildi.

HARRAN YÖS, Türkiye saati ile 10.00’da başlayıp 12.00’de sona erdi. Katılımcıların kendi dillerinde girdiği sınava 10026 aday başvurdu. Sınavın düzenlenmesi, soruların hazırlanması ve gerçekleştirmesindeki tüm aşamalar Harran Üniversitesinin Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğünce yapılarak, öğrencilerin katılım ve tercih sürecini kolaylaştırmak ve sınavın başarılı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak adına titiz bir çalışma yürütüldü.

Her yıl Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü tarafından yurt içi ve yurt dışı üniversitelerin lisans ve ön lisans programlarına yerleşmek için yapılan sınav, bu yıl da Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üç dilde yapıldı.
Sınav, eş zamanlı olarak yurt içinde Şanlıurfa, İstanbul, Mersin, Ankara, Gaziantep, Kayseri, Kilis, Bursa, Konya ve İzmir illerinde gerçekleştirildi. Sınava 74 farklı uyruktan öğrenci katıldı.

YÖS sınavının sonuçları ile öğrenciler, Türkiye'de bulunan 100 üniversitenin yanı sıra yurtdışında Almanya, İtalya ve Avusturya’da bulunan yükseköğrenim kurumlarını tercih edebilecekler.

28 ilin Milli Eğitim Müdürü değişti 28 ilin Milli Eğitim Müdürü değişti

YÖS sınavı ile yabancı uyruklu öğrencilerin birçok bölümü tercih edebileceklerini belirten Harran Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Prof. Dr. Hüsamettin Bulut; “Üniversitemizin yaptığı Yabancı Öğrenci Sınavı, hazırlanmasından sonuçlarının okumasına kadar ÖSYM standartlarına göre yapılmaktadır. Türkiye’de en üst seviye bilgi ve beceri ihtiva eden bir sınavdır. Tüm aşamalarını donanımlı akademisyenlerimiz tarafından gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde 100’ün üzerinde Yükseköğrenim Kurumu ve yurt dışında da birkaç ülke yabancı uyruklu öğrencilerini HARRAN YÖS sınav sonuçlarımızla kabul etmektedir. Tüm aşamalarda gecesini gündüzüne katan tüm personel arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Üniversite olarak en yoğun katılım oranına sahip uluslararası bir sınav yapmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirten Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu; Birincisini 8 Nisanda yaptığımız YÖS Sınavımızın ikincisini bugün gerçekleştirdik. Sınavımıza yoğun bir ilgi vardı. Ülkemizin farklı illerinde 24 binada ve 300 salonda sınavımızı yapıyoruz. 74 farklı uyruktan aday sınavımıza katılım sağladı. Sınav sonucuna göre başarılı öğrencilerin Üniversitemizi tercih etmelerini istiyoruz. Bu sınavın hazırlamasından gerçekleştirme aşamasına kadar emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sınava katılan tüm öğrencilerimize de başarılar diliyorum” diye konuştu