Şanlıurfa il sağlık Müdürlüğü, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yara, yanık ve karbonmonoksit zehirlenmesi başta olmak üzere pek çok hastalıkta hızlı iyileşme sağlayan Hiperbarik oksijen tedavi merkezinde hasta alımına başlandı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Dr. Ögr. Üyesi Abdullah Solmaz,hizmet başkanları ve hastane yönetimi İlk Hasta alımında Hiperbarik Oksijen Tedavisi merkezinde  hazır bulundu.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) bir basınç odasında tümüyle basınç altına alınan hastaya aralıklı olarak % 100 oksijen solutmak suretiyle uygulanan medikal bir tedavi yöntemidir.

Hiperbarik oksijen tedavisi özel bir oksijen terapisi tekniğidir. Bu tedavi yönteminde saf oksijen bulunan basıncı ayarlanmış özel odalarda hastalar solunum gerçekleştirirler. Bu Hiperbarik odalar içerisindeki basınç normal hava basıncına göre 3-4 kat daha yoğun olarak ayarlanır. Oluşturulan basınç farkı sayesinde kişiler bu özel odalarda vücut dokularına daha fazla oksijen ulaştırabilir. Hiperbarik oksijen tedavisi çeşitli yaraların iyileştirilmesinde, ciddi seyirli enfeksiyonlarda ya da vurgun gibi hava embolisine bağlı gerçekleşen olgularda oldukça etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir,

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Dr. Ögr. Üyesi Abdullah Solmaz “Şanlıurfa ilimizde bugün ilk olarak hiperbarik oksijen tedavisi uygulanmaya başlandı. Birçok hastalığın tedavisinde etkili olan bu tedavi yöntemi ile artık sevk eden değil sevk alan bir il olacağız. Hiperbarik Oksijen Tedavisi ile  karbonmonoksit zehirlenmesi ve diyabetik yaraların tedavisi, görme kaybı ve ani işitme kaybı olan Hiperbarik oksijen tedavisi özellikle yaralarda etkili olan bir yöntem. Şeker hastalarının ayaklarındaki yaralardan, kemik iltihaplarına, ezilme ve yaralanmalardan damar tıkanıklığına bağlı yaralara kadar pek çok tedavide kullanılabiliyor. Tedavi, özellikle kışın meydana gelen soba zehirlenmelerinde hızlı ve yerinde tedavi ile hastanın hayatını kurtaran ve ileride yaşam kalitesini etkileyen bir tedavi yöntemi olarak da biliniyor. Vatandaşlarımız bu hizmetten faydalanarak sağlıklarına kavuşacaklarını düşünüyoruz. Daha öncesinden il dışına sevk etmek zorunda kaldığımız kronik yara bakım hastalarımız, yanık hastalarımız, diyabetik ayaklı olan hastalar veya travma hastaları gibi çeşitli hastalarımızı artık tedavilerini Şanlıurfa da merkezimizde gerçekleştirebileceğiz. İlimize böylesi önemli bir tıbbi cihaz kazandırıldığı için Başta Sağlık Bakanımıza ve Sağlık Bakanlığımızın her kademesine  teşekkür ederim”dedi.

Hasta Mehmet Güçlü “Çok şükür Hiperbarik oksijen tedavisi merkezi var yoksa tedavi için çevre illere gitmek zorunda kalacaktık. Teşekkür ederim” dedi.

Hiperbarik oksijen tedavisi merkezinde tedavi gören Enver Dağ “Tedavi olmam gerekliydi, ilimizde olmadığı için çevre illere gitmek zorunda kalıyorduk. İl Sağlık Müdürlüğümüzün girişimleriyle ve Sağlık Bakanlığımız tarafından ilimize böyle bir cihaz kazandırdıkları için şahsım ve bütün hastalar adına sağlık Bakanlığına ve Şanlıurfa il sağlık müdürlüğüne teşekkür ederim”dedi

Başkan Özyavuz vatandaşlarla bayramlaştı Başkan Özyavuz vatandaşlarla bayramlaştı

Merkezde sualtı hekimliği ve hiperbarik tıp uzmanı, basınç operatörü, hemşireler ve yardımcı personeller ile hastalara hizmet veriliyor. Haftanın 5 günü, günde 2 seans hasta kabul eden merkezde tedavi seansı ortalama 2 veya 2,5 saat sürüyor.

Editör: TE Bilisim