Şanlıurfa’da Bir Avuç İnsan Platformu tarafından ‘Toplumsal Beklentiler Çalıştayı’ düzenlendi. Metin Külünk, Abdurrahim Semavi, Hüseyin Hacıoğlu ve Vahdet Özkoçak’ın katıldığı çalışay Mehmet Akif İnan konferans salonunda düzenlendi.

3 partinin oyu arttı, 4 partinin oyu düştü 3 partinin oyu arttı, 4 partinin oyu düştü

ŞANLIURFA’NIN MASTER PLANI ÇIKARILMALI.

Çalıştay da konuşan Metin Külünk, Şanlıurfa’nın sahip olduğu genç nüfus ile ilgili çok önemli noktalara temas etti. Kentin nüfus ve büyüme oranının çok yüksek olduğunu belirten Külünk, Şanlıurfa’nın Türkiye’nin en stratejik 5 şehrinden birisi olduğunu söyledi. Şanlıurfa’nın 50 yıllık eğitim, ekonomi, kültür, sanat ve sporun esas olduğu bir master planının çıkarılması gerektiğinin altını çizen Külünk, Devlet, Sivil Toplum ve Kamu yönetiminin bu planı sahaya yansıtmaması halinde Şanlıurfa’yı ciddi sıkıntıların beklediğine dikkat çekti. Külünk, yerel yöneticilerin ve siyasetçilerin henüz böyle bir gündemi olmadığına da işaret etti.

MİLLETVEKİLLERİNE GÖSTERİLEN İLGİ NEDEN GENÇ NÜFUS KONUSUNA GÖSTERİLMİYOR?

Şanlıurfa’nın, genç nüfus meselesinin etrafında yoğunlaşması gerektiğini belirten Külünk ‘Bu şehrin siyaseti bu işi politik bir mesele olarak görmemeli. Şanlıurfa bu meselenin etrafında yoğunlaşmalı. Bu konu İstanbul’da doktora tezi konusudur. Yayınlanmış üç kitap var. Önümüzde müthiş bir stratejik güç var. Ama hala Şanlıurfa’da bazı köy okullarında imkansızlık diz boyu. Nerede bu şehrin siyaseti, kamu yönetimi, yerel yönetimi, STK’ları ? Milletvekilleri geldiği zaman, milletvekillerine gösterdiği ilginin yüzde kaçını bu temel meselelere gösteriyor şehir ? Eğer bu problemi, bu gücü hak ettiği anlamda eğer değerlendirmezsek bu güç aynı zamanda ciddi bir stratejik dezavantaja dönüşür’ dedi.