AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı köşe yazarı Sedat Atilla’yı ziyaretinde, MEDYAURFA.COM Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Nedim Atilla’nın sorularını yanıtladı.

İşte o röpörtaj…

Cevahir Asuman Yazmacı…

Tepeden inmeyip, siyaset makamıyla tanınmayan ender kişilerden. Şanlıurfa’nın ilk kadın işletmecisi. 30 yıla yakındır kentte iş hayatında yer alıyor. Nice kadınlara iş hayatındaki başarısıyla rol model olmuş, sivil toplum yapılanmasında gerçekleştirdiği çalışmalarla da kente, özellikle de turizm ve gastronomi alanında önemli katkılar sağlamış.

TBMM’de Şanlıurfa’yı 28. Dönem Milletvekili olarak temsil ediyor.

14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM’nin tatilde olduğu her an soluğu memleketinde aldı. ‘Seçimden önce yanınızdayım, seçimden sonra da yanınızda olacağım’ sözünü sık sık gerçekleştirdiği esnaf ziyaretlerinde yerine getirdi.

Bir 2 kişi ve yazı görseli olabilir

Asuman hanıma Şanlıurfa ile ilgili hayallerini, siyasetteki amacını ve hedeflerini sordum.

-Şanlıurfa, şahsınız özelinde nasıl bir milletvekili profili görecek?

Şanlıurfa, benim yuvam. Doğduğum, büyüdüğüm şehir. Tarih, kültür, medeniyet hazireleriyle sadece ülkemize değil, dünyaya ulaşabilen bir kent.  Son 21 yılda hükümetlerimizin yatırımlarıyla şehrimizde uzun yollar kat ettik. Bu vesileyle öncelikle geçmiş dönemlerde şehrimize hizmet veren tüm milletvekili arkadaşlarımıza gayretleri ve gösterdikleri başarılı çalışmaları için teşekkür ediyorum.

Allah’ım böyle yüce bir görevi yürütmeyi bana da nasip etti, çok şükür. Bölgenin evladı olarak şehrimizdeki tüm ihtiyaçların farkındayım. Şanlıurfa’mızda, sağlık, eğitim, ulaşım, tarım, ticaret, turizm alanlarında çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz. Hassas olduğum iki konu da değerli okuyucularınızla paylaşmak istiyorum. Ben tüm bu alanların yanı sıra kadın, çocuk ve dezavantajlı gruplar üzerinde özel çalışmalar yürütmeyi hedefliyorum.

-Özel alan belirlediğiniz bu konuları biraz detaylandırabilir misiniz?

Turizm alalında hizmet veren bir işim var. Bu alanda çalışmaya başlama kararımı misafirlerimin yanında yaşadığım bir aksaklık neden oldu. Ben bir cesaretle yola çıktım, çok şükür alanımda birçok sorunun üstesinden geldim. Bu süreçlerde beni destekleyenler de oldu. Yaşadığım zorlukları aşarken kendime bir söz verdim ve girişimci kadınların yolunu açmak için kolları sıvadım. Bu yöndeki çalışmalarımı uzun süredir yapıyorum. Kadın girişimci sayısının, kadınların çalışma hayatında daha fazla yer almasının önünü açmak için var gücümle de çalışmalarımı sürdüreceğim. Öte yandan geleceğimiz olan gençlerin ve çocukların desteklenmesinden ve onlara kendilerini geliştirebilecekleri yeni alanlar oluşturulmasından yanayım. Bu alanda Şanlıurfa’mızda AK Parti tarafından önemli projeler yürütüldü ve yatırımlar yapıldı. Son 20 yılda Türkiye’nin büyümesinden şehrimiz de payını aldı.

Şanlıurfa’da gençlik ve spor alanında 4 milyon 401 milyar yatırım yapıldı. 6 yurt binası inşa edildi ve yurt kapasitesi 4 katına çıkartıldı. Sadece bu kadar değil 16 spor tesisi ve 10 gençlik merkezi kuruldu. Yarının dünyasını inşa edecek gençlerimizin imkan ve kabiliyetleri artırılması için bu alanda daha çok ilerlemeyi hedefliyorum.

Şehrimizin özellikle kırsal bölgelerinde dezavantajı vatandaşlarımız var. Onlara ulaşmak ve onlarla ilgili çalışmalar yürütmek de hedefliyorum.

-İş kolunuz olan turizm alanıyla ilgili neler yapacaksınız?

Şu anda işlerimi yeğenim yürütüyor. Ama turizm alanı bilmeden girdiğim ve kendimi geliştirdiğim bir sektör. Tabi bu konuda da kentimizin değerlerinin farkındayım. Taşı toprağı tarih kokan bu kentin turizm alanında bekleyen çalışmaların hızlandırılması potansiyelinin gün yüzüne çıkarılması ve ulusal arenada tanıtımının yapılacağı bir çalışma içerisinde yer alacağım.

-Kentin ekonomisi ve ticaret alanıyla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Türkiye’nin en büyük OSB’leri arasında yer alan Şanlıurfa OSB’mizin kapısının emek yoğun sektörlere açılacağı böylelikle istihdamın artırılmasına yönelik girişimlerde olacak, tarım da ürününü mamul hale getirecek tesislerin kurulması ve desteklenmesi çalışmaları ile gün yüzüne çıkacak çalışmalar yürüterek, daha çok bu konularda gündemde yer alacak bir vekil profili olarak yer almayı hedeflemiş bulunmaktayım.

-Şanlıurfa sizin için neyi ifade ediyor?

Şanlıurfa; tarım, turizm, sanayi gibi konular başta olmak üzere ticaretin her alanında büyük bir potansiyele sahip kadim bir kent.

İlk buğdayın hasat edildiği şehir ile tarımın başkentini, dünyanın en eski tapınağına ev sahipliği yapmasıyla yeryüzünün ilk şehri olmasını, Hz. İbrahim, Hz. Elyasa, Hz. Eyyup, Hz. Şuayp Peygamberin yaşadığı şehir olmasıyla “Peygamberler şehri”ni, dünyanın ilk üniversitesine ev sahipliği yapması Harran’da yetişen Battani ve Sabit Bin Kurra  gibi nice bilim adamları ile “Bilim kenti”ni, ve örf, adet misafirperverliği ile “Kültür kenti”ni ifade etmektedir.

-Şanlıurfa’nın ilk kadın girişimcisi, başarılı sivil toplum geçmişi, aktif iş hayatı, yüzlerce insana istihdam! Cevahir Asuman Yazmacı nasıl başarılı oldu?

Her zaman işimi en iyi ve en güzel şekilde yapmak, insanlara ve insanlığa faydalı olmak şiarı ile çalıştım. Azmim kararlılığım ve inancım başarılı olmamda en büyük etken oldu.

-Sizce Şanlıurfa hak ettiği yerde mi?

Şanlıurfa tarım, turizm, sanayi, genç nüfus ve ticaret hacmi ile geçmişten günümüze çok büyük değerleri olan ancak tüm çalışmalara rağmen bu potansiyeller artmış olsa da potansiyelinin henüz yarısının bile karşılığını alamıyor. İlk sorunuzda bahsettiğim çalışmalara öncelik vermek istememdeki gaye de bu nedenle ortaya çıkmaktadır. Şanlıurfa’mızın hak ettiği değere ulaşması konusunda eksikliklerin tamamlanması bu şekilde karşılığını alması için çalışmaları aralıksız sürdüreceğim.

Şanlıurfa ile ilgili hayalleriniz nelerdir?

Bu sorunuzu hedeflerimizi olarak cevaplamak isterim. Kendim için hayal kurmuyorum, hedefliyorum. Allah’ın izniyle de hedeflerimize Şanlıurfalı vatandaşlarımızdan aldığımız güçle hızla ulaşacağız. Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip kentimizde yaş ortalaması 20,4 dür. Böylesine genç nüfusu olan bir şehrin gelecek yatırımlarla istihdamının sağlanması, yapılacak yatırımlarla üretilen ürünlerin markalaşması, her tarafı tarih kokan kentin turizmde aldığı yerli ve yabancı turist sayısının en az 3’e katlaması, ticaret hacminin artması, tarımda hammadde üretiminin yanı sıra entegre tesislerle mamül ürünlerin yurtiçi ve yurtdışı pazarlara ulaştırılması kadın başta olmak üzere girişimci sayısının artması ve Türkiye’nin yurtdışından ilgi görenle kalmayıp yurtdışına açılan kapısı olması en büyük hedeflerim arasında.

-Erkek egemen bir toplumda  kadın bir milletvekili adayı olarak seçim sürecinde nasıl karşılandınız?

30 yıldır Şanlıurfa’da ekonomik ve sosyal hayatın içinde olup, şehrin ilk kadın girişimcisi olan bu kardeşlerini Şanlıurfalılar her zaman sahiplendi ve destekledi. Milletvekili adayı olduğum dönemde ve seçim sürecinde de, Milletvekili seçildikten sonra da aynı destek ve sevgiyi hep gösterdiler. Çünkü Cevahir Asuman Yazmacı onların bacısı, ablası, kızı, kardeşi oldu. 30 yıllık ticari hayatımda hep böyleydi, siyasette de aynı şekilde devam edecek inşALLAH. Samimiyet, içtenlik saygı ve sevgi aramızdaki en kuvvetli bağ bu oldu.

Esnaf ziyaretlerinizde sık belirttiniz: ‘Seçimden sonrada burada olacağım’. Vatandaş seçim öncesi her gün gördüğü isimleri seçimden sonra pek az görüyor. Bu algı sizinle değişecek mi?

Sahadan gelen bir milletvekili olarak bunu bilen ve sahanın içinde olan biriyim. Elbette değişecek. Meclis çalışmalarımızın olmadığı günlerde Urfa’da olacağım demiştim. Meclis çalışmalarımız dışında bunu gerçekleştirdik. 2 aya yakın bir süre olmasına rağmen görevimiz nerdeyse 3 hafta sonu hem ilçelerimize hem  de Şanlıurfa merkezde hemşerilerimizle bir araya geldik. Esnaflarımızla, basınımızla ve STK’larımızla her fırsatta bir araya gelecek ve çalmadık kapı, sıkmadık el, dokunmadık gönül bırakmayacağız.

Bahçeli'nin yeni A Takımı belli oldu Bahçeli'nin yeni A Takımı belli oldu
Editör: TE Bilisim