Şanlıurfalı ünlü sanatçı Nuri Sesigüzel hayatını kaybeti. Nuri Sesigüzel'in cenazesinin yarın İstanbul Teşvikiye camide kılınacak olan öğle namazının ardından Büyükçekmece mezarlığına defin edileceği öğrenildi.

NURİ SESİGÜZEL KİMDİR?

Viranşehir'de kuyumcuya silahlı saldırı: 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı Viranşehir'de kuyumcuya silahlı saldırı: 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı

Nuri Sesigüzel, 1943 yılında Şanlıurfa'nın Birecik kazasında doğmuştur. Asıl adı Nuri Kaçtaş'dır. Çiftçilik yapan babası 'Mağo Ağa' (Mehmet) Urfa'ya bağlı Halfeti'nin Karamezra köyündendir. Mağo Ağa, Beziki; annesi Nazey ise Ketik aşiretlerindendir. İlk ve orta tahsilini tamamladıktan sonra 13 - 14 yaşlarında çok sevdiği Halk müziğine gönül verdi. 14 yaşında saz çalmaya başladı.

Denizli Er Eğitim Merkezi'nde askerliğini yaptıktan sonra memleketi Birecik'e döndü. Ardından da 1960 yılında İstanbul'a gitti, Balat'taki ablasının evine yerleşti. 1961 yılında İstanbul Radyosunda yapılan sınavları geçerek Radyoda kendi derlediği ilk türküsünü okurken ona sazıyla Nida Tüfekçi eşlik eder.

Bu yanık sesli Urfalı delikanlı müzik dünyasının dikkatini çeker. Soyadı Sesigüzel olarak değiştirilir. Ardından 'Kore Dağlarında Kar Bölük Bölük' adlı ilk 45'liğini yapar. Bu kez onun gözü Ankara'dadır. Çünkü, Ankara Radyosu sesini bütün Türkiye'ye duyurmaktadır.

Sonra da Ankara Radyosunun açmış olduğu sınavları kazandıktan sonra Muzaffer SARISÖZEN hocanın korosunda çalışmaya başladı. Bu arada ablası mahallesinden Aysel ile tanıştırdı ve bu evlilikten Birgi Canberk adında kızı dünyaya gelmiştir.

GAZETECİ SEDAT ATİLLA VE GAZETECİ SALİH İLHAN'IN BALIKLIGÖL'DE NURİ SESİGÜZEL İLE BİR RÖPÖRTAJ ANINDAN FOTOĞRAFI.

Editör: TE Bilisim