Kaplan açıklamasında şu bilgileri verdi;

Aşı üretim üssünde ilk etap yıl sonu açılacak Aşı üretim üssünde ilk etap yıl sonu açılacak

''Ramazan artık sıcak aylara denk gelmiyor. Yine de su tüketimimiz önemli. Ramazanda 2-2,5 litre su tüketiminin altına düşmememiz gerekiyor. Sahur öğününü kesinlikle atlamamak gerekiyor. Sahur öğününü yapmadan uyuduğumuz zaman açlık süremiz 20 saate ulaştığı için kan şekerimiz daha erken saatlerde düşmeye başlıyor. Bu yüzden sahur öğününü atlamadan minimum iki öğün yaparak ramazan ayını geçirmemiz gerekiyor. Sahurda genelde kahvaltılıklar tercih edilebilir. Çok şekerli çok yağlı besinlerden uzak durmalıyız. Genel olarak protein ağırlıklı yumurta, peynir tüketilebilir. Bunlar vücudumuzda açlık süresini daha geç hissetmemize sebep olur. Sebzelerde yine aynı şekilde midede daha çok yer kapladığı için acıkmamızı önler.

İftarda genellikle çok hızlı ve aşırı bir şekilde yeme isteği oluşur. Bunun önüne geçmek için öncelikle iftariyelikler le iftarımızı açıp hafif bir çorba bir iftariyelik hurma ile iftarımızı açıp 10-15 dakika kadar ara verip ondan sonra kalan yemekleri dengeli bir şekilde tüketebiliriz.

Genelde sebze ve meyve grubu iftarda ve sahurda ihmal ettiğimiz gruplardır. Bunları tüketmeye özen göstermeliyiz. Çok yağlı çok şekerli besinler iftarda da sahurda da sakıncalı bunlardan uzak durmamız gerekiyor.

Fiziksel aktivite yine çok önemli. Fiziksel aktivitemizi iftar ve sahur arasında da gerçekleştirebiliriz. Yarım saat 45 dakika kadar yürüyüş yapılabilir. Yâda sabah erken saatlerinde yine metabolizmamız kan şekerimiz henüz çok düşmemişken yine spor aktivitelerini yapabiliriz.

Kilolu olan bireylerde genelde iftarda ve sahurda çok az besin tüketip bu şekilde kilo verileceğini inanma eğilimi vardır. Bu doğru olabilir, kilo verilir ama genelde yağla beraber kas kütlesinden de kayıplarımız olur çok hızlı bir şekilde kilo kaybı olur.

Buda birçok hastalığa sebep olur. Bunun yerine biz iftardan yine normal zamanda yapıldığı gibi beslenme uzmanına başvurulup o şekilde ayda en fazla 4-5 kilo verecek şekilde bir beslenme planı yapılmasını öneriyoruz''