Usta Gazeteci Sedat Atilla, köşe yazısında Şanlıurfa’nın yeni Valisi Hasan Şıldak’a ‘Açık Mektup’ yazdı.

Köşe yazısında Vali Şıldak’a Şanlıurfa ile ilgili önemli önerilerde bulundu.

İşte o yazı…

''Yeni Valimize Açık Mektup

Saygıdeğer Hasan ŞILDAK
Şanlıurfa Valisi

Sayın Valim öncelikle Peygamberler Şehri Şanlıurfa’ya hoş geldiniz. Atamanız hayırlı olsun. Yapacağınız bütün hayırlı, bereketli, faydalı çalışmalar ve atacağınız olumlu adımlar için başarılar diliyoruz. Balıkesir’deki başarılı valilik görevinizi Şanlıurfa’mızda taçlandırarak sürdürmenizi umuyor ve bekliyoruz. Başarılarınızı alkışlayıp teşekkür edeceğimize, size bu konuda her türlü mesleki, insani desteği samimi olarak vereceğimize söz veriyoruz. Eksiklik, aksaklık, yanlışlıklar konusunda da yapıcı bir üslupla eleştirilerimizi yine uygun yollarla, uygun zemin ve zamanlarda size ulaştıracağımızdan emin olabilirsiniz. 

Sayın Valim çeşitli iktidarlar döneminde memleketimize atanan bazı valiler yaklaşımları, kuşatıcılıkları, ciddi ve samimi gayretleri, eserleri, halkla kurdukları bağ ve tesis ettikleri Devlet-Millet bütünlüğü ile hep hayırlı anılmakta ve şükranla yâd edilmekteler. Bazı valiler ise aynı olumlu çizgiyi yakalayamadılar maalesef. Kısa süreli şovlar, etki altında kalmalar, yanlış yönlendirilmeler, şehrin bütün dinamiklerini kucaklayamamış olmalar, aşırı ve abartılı siyasi reflekslerle rol çalmalar gibi olumsuz intibalar bırakarak şehrimizden gittiler. Bir takım spekülasyonlara sebebiyet vermemek için isimlerini özellikle yazmıyorum. Siz bunu kısa süre içerisinde zaten duyar, görür ve değerlendirirsiniz.

Siz de olumlu hassasiyetleri ön plana alarak, memleketimizin bütünlüğüne odaklanarak başarılı hizmetler yapabilir ve isminizi şehrimizin tarihine kalıcı olarak yazdırabilirsiniz. Bu konuda sadece yardımcı olmak niyetiyle birkaç hususu dikkatinize arz etmek isterim:

Bildiğiniz gibi Şanlıurfa çok özel ve önemli bir tarih, kültür, maneviyat, tarım, turizm şehridir. Sosyolojik açıdan, jeopolitik konumu itibariyle, her şeye rağmen Devletinin yanında durması ile farklılık ve özellik arz eden bir şehir burası. İnsani ve kültürel renkleri, farklı dil ve yaşayış biçimlerinin harmanı bir kent Şanlıurfa. Şanlıurfa bir başka yönü ile fakirler, garip gurebalar, mazlum ve mağdurlar, diğer yanı ile güçlü ailelerin, aşiret ve yapılanmaların, cemaat ve tarikatların etkili şehri. Yine bir başka açıdan memleketimiz çocuk-genç nüfusu ile ve bunun getirdiği sağlık, eğitim, istihdam gibi sorunları ile belirgin problemleri olan bir şehir. Şanlıurfa çocuk gelinlerin, ortaokul sıralarına kadar inmiş olan uyuşturucu ve madde kullanımının olumsuz izlerini taşıyan bir şehir.

Şanlıurfa'da kadın çobanın cesedi sulama kanalında bulundu Şanlıurfa'da kadın çobanın cesedi sulama kanalında bulundu

Saygıdeğer Valim,

Bu ve buna benzer bütün özellikleri dikkate almadan burada kalıcı hizmetler yapılamaz, eser bırakılamaz ve gerçek başarı elde edilemez. Bütün bu özellikler içselleştirilmeden şehrin tamamı kucaklanamaz, kuşatıcı bir valilik yapılamaz, objektif ve adaletli olunamaz. Yanınıza yaklaşıp sizi kuşatma altına almaya, manipüle etmeye, yönlendirmeye, kendi yanına çekmeye, “Biz Vali Bey’e yakınız!” havası vermeye çalışacak çok sayıda kişi olacaktır.

Sizin bunları yerinde ve zamanında iyi değerlendireceğinize, herkese ederi kadar kıymet vereceğinize, Devlet-Millet bütünlüğünü koruyup geliştirirken bir yandan hizmet, şefkat ve merhamet elinizi diğer yandan da emniyet ve adalet ve gerekli yaptırım elinizi kullanacağınıza inanıyorum.

Şanlıurfa’da halk kucaklanmak, Devletin himmet ve şefkatini hissetmek, birlik, beraberlik, denge ve ahenk istiyor. Bu şehrin yönetiminin başı siz olduğunuza, olacağınıza göre bütün bunları yönetecek olan da siz olacaksınız. Yönetim kademeleri ve siyasi sorumlular arasındaki denge ve ahenk; halkımız ile ona hizmet etmekle görevli olanların birlik ve beraberliği ve ahengi de sizin sorumluluğunuzda.

Başka emniyet ve asayiş olmak üzere güvenlik güçleri yönetimi, ilçe belediyeleri ve Büyükşehir Belediye başkanları ile uyum, ahenk ve koordinasyon şehrimizin beklentileri adına oldukça önemli. Bunu başarı ile sağlayıp uyumlu, ahenkli, hizmet üreten, halkla iç içe, adaletli, hakkaniyetten ayrılmayan bir yönetim sergileyip böyle bir yönetimi koordine ederek başarılı olmanızı şehrimiz adına istiyor, diliyor, umuyor ve bekliyoruz.

En başta da söylediğim gibi attığınız her olumlu adıma mutlaka halkımızla paylaşacak, takdir edecek ve samimi olarak alkışlayacağız. Varsa gördüğümüz aksaklık, eksiklik, yanlışlıkları da yerine ve zamanına göre, uygun üslupla size ileteceğiz.

Şanlıurfa adına Allah yolunuzu ve bahtınızı açık etsin.

Allah yardımcınız olsun.

Kültür Yolu Meselesi 

Şanlıurfa bu son günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığının 11 ili kapsayan Kültür Yolu Etkinlikleri konusunu tartışıyor. Bu 11 il içerisinde komşularımız Diyarbakır ve Gaziantep var ama biz yokuz. Ankara’daki Şanlıurfa Vakfı Başkanımız Mustafa Kemal Alataş bu konuda sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Biz de aynı şekilde düşünüyoruz. Bu paylaşımı bulup okuyabilir ve destek verebilirsiniz.

Yeni Valimizi, AK Parti İl Başkanımızı, Belediye Başkanlarımızı ve özellikle de Milletvekillerimizi göreve davet ediyoruz…''

  

Editör: TE Bilisim