İl genelinde 21.836.374 muayene gerçekleştirildiğini söyleyen Solmaz, Sevk eden değil sevk alan, tercih edilen bir il olunduğu ve 2023 yılında çevre illerden 900 hastanın ilimize sevk edildiğini belirtti. Amacımız 1 yıl sürecinde neler yaptığımızı sizlere aktarabilmek. Kamuoyunun bilinçlenmesini ve sağlık okuryazarlığını arttırmak ve vatandaşların Tarama, kontrol ve sağlık kuruluşuna başvuruların zamanında yapılmasının önemini vurgulayarak, herkese 2024 yılında sağlıklı bir yıl diledi.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Abdullah Solmaz ilimizde görev yapan 16 bin 133 sağlık çalışanıyla sağlık hizmetlerini en üst seviyeye çıkararak vatandaşlarımızın yaralarına derman olmaya, şifa dağıtmaya devam edeceğiz.

Uzun süren bir pandemi sürecinin ardından asrın felaketi olarak adlandırılan ilimizinde içinde bulunduğu Deprem ve ilimizde meydana gelen sel felaketiyle Sağlık çalışanlarımız Gece gündüz demeden halkımıza hizmet etti. Ben buradan sizler aracılığıyla Tüm Sağlık Çalışanlarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.  İlimize sağlık tesisleri ve tıbbi cihaz anlamında büyük yatırımlar yapıldı. Sağlık konusunda devletimiz ilimizde çok önemli yol katetti. Yaptıklarımızla yetinmiyoruz aynı zamanda 1700 yataklı şehir hastanesi inşaatı devam ediyor. İnşallah sürecin sonunda güzel bir hastaneye kavuşacağız

Vatandaşlarımıza muayene konusunda sıkıntı yaşamamaları için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) dışı hasta bakım sayımızı arttırdık. MHRS sayılarımızı da arttırdık. Çünkü bölgemiz gereği bazen MHRS ile ilişkili sıkıntılar da yaşanabiliyor. Bu hastalarımızı da mağdur etmiyoruz.

Biz ilimizde sağlık hizmetinin yanında Halkımıza ve Sağlık çalışanlarımıza sürekli eğitimler vermekteyiz. Gebe okullarımızda 14.476 Anne adayına eğitim verdik.31.776 kişiye Kanser taraması gerçekleştirdik Sağlık çalışanlarımıza Nrp yeni doğan eğitimleri, anne ölümleri, bebek ölümleri eğitimlerine hız kesmeden devam ediyoruz.

Ayrıca 188 Aile sağlığı merkezi,698 aile Hekimliği birimi ve 296 Gezici Sağlık hizmeti veren birim ile yürütmüş olduğumuz gebe-bebek izlemleri, yenidoğan taramaları, kronik hastalık takiplerimizle birlikte kanser taramalarının zamanında yapılması için çalışmalar sürekli devam etmektedir. Bu vesileyle bir kez daha tüm vatandaşlarımızı sağlık kontrollerini ve taramalarını zamanında yaptırmaya davet ediyor, hepimize sağlıklı bir yıl diliyorum, katıldığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

Şanlıurfa il Sağlık Müdürlüğü bünyesinde, 13 İlçe Sağlık Müdürlüğü, 2 Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 11 Devlet Hastanesi, 2 Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ve 2 Ağız Diş Sağlığı Merkezi bulunmakta olup, halkımıza hizmet vermekteyiz.

Kamu, özel hastane ve birinci basamak aile sağlığı merkezlerinde 2023 yılında toplam 21.836.374 kişi muayene olmuştur.

Acil servislerimize 10.654.586 hastamız başvuru yapmıştır.

Hastanelerde Yatarak tedavi gören hasta sayısı 334.839 ve bu hastanelerimizde 2023 yılında 240.646 Ameliyat yapılmıştır

İlimizde Ameliyatlarında yapıldığı 1 ağız ve Diş sağlığı hastanesi ve 2 Ağız Diş sağlığı Merkezi bulunmaktadır. 2023 yılında 1076 hasta Ameliyathane ortamında işlem yapılmış olup totalde 671.880 vatandaşımız diş tedavisi olmuştur.

2023 yılında ilimizde yaklaşık 60 bin Doğum gerçekleşmiştir.

Kardiyoloji bölümünde çevre illerden hastalar ilimizi tercih etmektedir. Özellikle yaşı ilerlemiş, kronik rahatsızlığı olan ve genel sağlık durumu ameliyata uygun olmayan aort kapak hastaları, girişimsel bir yöntem olan TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) ile işlem yapılmaktadır. Ayrıca Asd ve Vsd kalp deliği kapatma, mitral balon ve karotis stendleme işlemleri ile bölge illeri içerisinde ilimiz tercih edilmektedir.

2023 yılında ilimizde Tüm Branşlarda 240.646 Ameliyat yapılmıştır.

Kardiyo vasküler cerrahi de Yapılan Ameliyat Sayısı “2.406” bunların içerisinde Bu yıl “482” hastaya başarılı bir şekilde açık kalp ameliyatı yapıldı. Şanlıurfa bölge illerin de cazibe noktası haline geldi. Böylelikle Sevk eden değil sevk alan il konumuna geldi.

Evde bakım kapsamında 44.912 kişiye evde ulaşılarak tedavileri yerinde yapılmıştır.

112 acil çağrı merkezlerimizi 2023 yılında 3 milyon 822 bin 457 defa aranma yapılmıştır.

2023 yılında 163 hastamız Uçak ve Helikopter Ambulans ile ileri merkezlere taşınmıştır.

Acil sağlık hizmetleri 112 Ambulansları ile il içerisinde ve il dışı taşınan hasta sayısı 115.966 dır. Ambulansların vakalara zamanında ulaşma oranı ise oldukça iyi,

İlk 10 dakikada kentsel vakaya ulaşım oranı %95

İlk 30 dakikada kırsal vakaya ulaşım oranı  %95,4 dir.

1700 yataklı Şanlıurfa Şehir hastanesi 306 dönüm üzerine inşa edilen hastane 501 bin 142 m2 kapalı alana sahiptir. Gerçekleşme oranı yaklaşık %54 dir.

İnşaatı devam eden yatırımlar

Mehmet ÖNCEL Aile Sağlığı Merkezi, Abdulkadir Akbaş Aile Sağlığı Merkezi, Eyyübiye Osmanlı ASM+GSM+SHM,Akçakale 1 Nolu ASM+GSM+SHM,Ceylanpınar 1 Nolu ASM+GSM+SHM,Viranşehir 1 Nolu ASM+GSM+SHM Şanlıurfa EAH. Fizik Tedavi Merkezi,Birecik 1 Nolu ASM + GSM + SHM,Karaköprü 1 Nolu ASM + GSM + SHM

Biten yatırımlar ve Hizmetler

Haliliye Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

Nimet Canbaz Aile Sağlığı Merkezi, Kapalı Psikiyatri Servisi, Hiperbarik Oksijen tedavi Merkezi

Mehmet Akif İnan EAH ve Siverek Devlet hastanesine Anjiyo cihazı kurulumu yapıldı.

Kanser tedavisine yön veren PET CT cihazı kurulumu tamamlandı.128 kesit Tomoğrafi cihazı kurulumu tamamlandı.

4 Adet Röntgen Cihazı Bozova, Mehmet Akif İnan EAH, Siverek ve Balıklıgöl Devlet hastanelerine kurulumları yapıldı.

59 Adet Diş Üniti Haliliye ADSH ve Siverek ADSM kurulumları yapıldı.

Birecik Devlet Hastanesi Endoskopi ve Kolonoskopi hizmetleri açıldı. Mehmet Akif İnan EAH. Kapalı Psikiyatri servisi hizmete açıldı.

Siverek Adsm ve Şanlıurfa Adsh da mesai dışı poliklinik hizmetleri açıldı. Onkolojik cerrahi konseyi kuruldu.

Kronik yara ve yanık koordinatörlüğü kuruldu. Hilvan Devlet Hastanesi Ameliyathane ve Yoğun bakım hizmete girdi. Haliliye Adsh da 5 çocuk diş polikliniği hizmete girdi.

Sağlık kurulunda kapasite artırımına gidildi vatandaşların Mhrs den kolayca randevu alınması sağlandı.

Amatem ve Çamatem yatak sayıları arttırıldı.

Viranşehir devlet hastanesi yatak ve seviye arttırımı yapıldı.

PLANLANAN YATIRIMLAR

İl sağlık müdürlüğü Hizmet binası,110 yataklı Çocuk Hastanesi, Harran devlet Hastanesi

Harran devlet Hastanesi prefabrik yapısı, Viranşehir Acil Servis Revizyonu ve Yenidoğan Yoğun Bakım Genişletilmesi,200 Yataklı Viranşehir Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi,350 Yataklı Devlet Hastanesi

200 Yataklı Siverek Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi,43 Aile Sağlığı Merkezi, Akçakale Yenidoğan Ünitesi Genişlemesi

Yara bakımında Yeni Yaklaşımlar Sempozyumda Ele Alındı Yara bakımında Yeni Yaklaşımlar Sempozyumda Ele Alındı

Planlanan cihazlar

LİNAC CİHAZI

Son teknoloji ışın tedavisinde kullanılan cihaz bakanlık tarafından ilimize tahsis edilmiş olup, ihale süreci beklenmektedir. Mehmet Akif İnan EAH’ne kurulması planlanmaktadır.

ANJİYO CİHAZI

2 adet alınması planlanmakta olup, Mehmet Akif İnan EAH ve Şanlıurfa EAH de kurulması planlanmaktadır

DİŞ ÜNİTİ

20 adet diğer sağlık tesislerimize planlanmaktadır

ULTRASON CİHAZI

15 adet sağlık tesislerimize planlanmaktadır.

İhale aşamasında olan yatırımlar

Harran 1 Nolu ASM + GSM + SHM

Siverek 1 Nolu ASM + GSM + SHM