- İnanç turizminin gözdesi Şanlıurfa

Bölgede tatil yapmak isteyen ziyaretçilerin uğrak noktası Şanlıurfa olacak.

Balıklıgöl, "tarihin sıfır noktası" diye nitelendirilen Göbeklitepe, Karahantepe, konik kubbeli evleriyle bilinen Harran ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Halfeti gibi mekanlar, turistlerin ilk ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor.
Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, Ramazan Bayramı'nda kentteki turizm hareketliliğinin en üst seviyeye çıktığını, Göbeklitepe'de tüm zamanların rekoru kırılarak 14 bin civarında misafire ev sahipliği yapıldığını aktardı.
Mayıs sonu itibarıyla Göbeklitepe'yi 235 bin, müzeleri ise 80 bin kişinin ziyaret ettiğine dikkati çeken Şıldak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar güzel rakamlar ancak çok daha katlanarak devam edeceğini ve sonbahar sezonuyla birlikte 1 milyonun üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. 9 günlük tatille birlikte Şanlıurfa'ya akın bekliyoruz. Şu anda doluluk oranları yüzde 50'ye ulaşmış durumda otellerimizde.

Şanlıurfa sadece Göbeklitepe değil inanç turizminin de merkezi, 'peygamberler şehri' olarak biliniyor. Gerek Hazreti İbrahim gerekse Hazreti Eyüp Aleyhisselamın buradaki mekanları, ziyaret alanları, yine Harran ve Halfeti'yle devam eden turizm noktaları, doğal güzellik alanları ve arkeolojik kazı alanlarıyla görülmeye değer pek çok noktaya sahip. İnşallah Şanlıurfa turizmden daha çok pay alacak, bunun uğraşısı içerisindeyiz. Gastronomi konusunda da Şanlıurfa'yı daha ön plana taşımak, bu alandaki değerlerini, bilhassa yöresel yemeklerini restoranlarımızda sürekli bulunur hale getirmek istiyoruz."

Vali Şıldak, bayramda yaşanacak yoğunluğa ilişkin özellikle trafik, güvenlik ve sağlık tedbirlerini aldıklarını, belediye hizmetleri konusunda ise planlamaları yaptıklarını sözlerine ekledi.

Trizmci Müslüm Çoban ise bayram tatilinin kente önemli yansımalarının olacağını vurguladı.

Şanlıurfa'da yorgun mermi isabet eden 4 yaşındaki çocuk yaralandı Şanlıurfa'da yorgun mermi isabet eden 4 yaşındaki çocuk yaralandı

Bayramın kendileri için çok yoğun geçeceğine inandığının altını çizen Çoban, şöyle devam etti:

"Bu tatil sürecinde herkes hem Şanlıurfa'ya hem de bölgemize gelip rahatlıkla gezebilirler. Ramazan Bayramı'nda Şanlıurfa ve Güneydoğu'da büyük yoğunluk ve bereket görmüştük. Bu yoğunluğu ve bereketi şimdi Kurban Bayramı'nda bekliyoruz. Şanlıurfa'ya gelen misafirlerimiz için 3-4 günlük güzel tur programlarımız mevcut. Otelcisi, turist rehberleri, seyahat acenteleri, konuk evleri, restoranlarıyla bütün Şanlıurfa halkıyla yoğun ve bereketli bir şekilde geçmesini bekliyoruz."

Editör: Haber Merkezi