Vali Vekili Esen, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici ve Şanlıurfa Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Yavuz ile birlikte, ilk önce 1994 yılında Diyarbakır’da şehit düşen Mehmet Yetkin’in Karaköprü ilçesinde yaşayan ailesini ziyaret etti. Sivil şehit Mehmet Yetkin’in eşi Şükran Yetkin ve üç torunu ile sohbet eden Esen, daha sonra 1985 yılında şehadete kavuşan Mehmetçiklerimizden Muhittin Polatcan’ın aynı ilçedeki evine giderek, burada da şehit Muhittin Polatcan’ın oğlu Orhan Polatcan ve dört torunu ile bir araya geldi.

Ailelere buket çiçek ve çocuklara çeşitli hediyelerle giden Esen, “Aradan ne kadar zaman geçse de, devletimizin bekası, kutsal değerlerimiz, milletimizin birlik ve beraberliği uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi unutmadık, unutmayacağız. Fedakârlığın en büyüğünü yaparak, canlarını feda eden aziz şehitlerimizin aileleri, devletimize ve milletimize emanettir. Onların dertleri derdimiz, sevinçleri sevincimizdir.” diye konuştu.

Ailelerle sohbet ederek sorun ve taleplerini dinleyen Esen, “Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi bozmak isteyenlere karşı sürekli uyanık olmak zorundayız. Bu uğurda yaşadığımız acılarımızı hafifletmek mümkün değil, ancak birbirimizi hatırlamak, bizlere emanet olan şehitlerimizin yakınlarını koruyup kollamak boynumuzun borcudur. Kapımız sizlere her zaman açıktır.” diyerek, ailelerin kurban bayramlarını tebrik etti.

Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren aileler de, devletin her zaman yanlarında olduğunu ifade ederek, nazik ziyaretlerinden dolayı Vali Vekili Metin Esen ve beraberindekilere teşekkür ettiler.

Şehit ailelerini ziyaretinin ardından, şehrin muhtelif yerlerindeki kontrol noktalarında görev yapan polisleri ziyaret eden Esen, polislerin bayramını tebrik etti. Kontrol noktalarındaki polislere çiçek veren ve tatlı ikramında bulunan Esen, “Bayram arifesinde ve bayram günü ailelerinden uzak kalarak, şehrimizin huzur ve güveni için görev yapan tüm güvenlik güçlerimize, kamu çalışanlarımıza teşekkür ediyor, bayramlarını tebrik ediyorum.” dedi.