İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Abdullah Solmaz tarafından, Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi adına Hastane Başhekimi Op. Dr. Alev ESERCAN”a “ANNE DOSTU” plaketi ve teşekkür belgelerini verdi.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce yürütülen "ANNE DOSTU HASTANE PROGRAMI" kapsamında yapılan değerlendirme sonucunda Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi ilimizde tek “ANNE DOSTU” hastane unvanına sahip hastane oldu.

Türkiye’nin doğum oranı olarak birinci ili Şanlıurfa’da en çok doğumun gerçekleştiği hastane olan Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hedeflenen ve Türkiye’de çok az sayıda hastanenin sahip olabildiği “ANNE DOSTU” hastane unvanı verildi.

Gülpınar’dan önemli açıklama Gülpınar’dan önemli açıklama

Anne sağlığı hizmetlerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik yapılan çalışmalarda, doğumun ideal koşullarda en az müdahale ile normal olarak gerçekleşmesinin sağlanması, anne güvenliği ve mahremiyetini dikkate alarak takiplerinin ve doğumlarının gerçekleştirileceği ideal ortamların oluşturulması hedeflenmektedir. Bu yaklaşımdan hareketle doğum ünitelerinin sunduğu sağlık hizmetlerini geliştirmeye yönelik olarak, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından “Anne Dostu Hastane Programı” başlatılmış ve sürdürülmektedir. Bu program kapsamında Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde özveri ile yapılan çalışmalar sonucu, anne ve anne adayları için mahremiyete dayalı tek kişilik sancı, doğum ve lohusa (SDL) ünitelerinde seçtiği bir yakınıyla birlikte kalabilecekleri, kendilerini ev ortamında hissedebilecekleri ve hareket özgürlüğü sağlayabildikleri alanlar oluşturulmuştur.

Zaten Bebek dostu olan hastane 26.07.2023 tarihinde “ANNE DOSTU hastane sınıfına dahil olmuştur ve plaket ve teşekkür belgeleri Başhekime takdim edilmiştir.

Editör: TE Bilisim