Konuyla ilgili yapılan açıklama da şu ifadelere yer verildi;

''Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Yapılan yatırımlarla Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinin mümbit toprakları su ile buluşmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Resim

Viranşehir ilçesinde aralıksız devam eden çalışmalarda önemli bir aşamayı geride bıraktıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Şanlıurfa ili, Viranşehir ilçesinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. ’dedi.

 2024 Yılında 254 Bin 130 Dekar Tarım Arazisi Sulanacak

Bu kapsamda; Viranşehir ilçesinde devam eden projelerin muhtevasında bulunan ve büyük ölçüde imalatları tamamlanan  7 adet pompa istasyonu, 1.292 km boru imalatlarının  tamamlanmasıyla toplamda 607 bin 797 dekar tarım arazisinin sulanacağını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA  2019 yılından beri yapımı tamamlanıp işletmeye açılan 173 bin 940 dekar tarım arazisinin TİGEM tarafından sulanmakta olduğunu ve bu yıl içerisinde tamamı vatandaş arazisi olan 254 bin 130 dekar tarım arazisinin daha sulanacağını söyledi.''

Birecik'te otomobil devrildi: 5 kişi yaralandı Birecik'te otomobil devrildi: 5 kişi yaralandı