Dicle Elektrik, bölgede 23 kişiden oluşan 5 acil durum ekibi görevlendirerek zorlu hava koşullarına rağmen elektrik arızalarını hızla giderdi. Şirketin Şırnak İl Müdürü Rıdvan Çatır, olumsuz hava şartlarına karşın ekiplerin gece gündüz demeden çalışarak bölgeye elektrik sağlamayı başardıklarını ve şebeke kontrolünü tam olarak sağladıklarını belirtti.

Güneydoğu’ya geç gelen kış hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bölge genelinde sağanak yağış devam ederken, Şırnak’ta yağmur yerini kara bıraktı. Kentte olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı direkler devrilip, ana iletim hattı dahil olmak üzere bir çok bölgede elektrik telleri kopunca şebekede hasar meydana geldi, Beytüşşebap enerjisiz kaldı. Bunun üzerine Dicle Elektrik tarafından 23 kişiden oluşan 5 acil durum ekibi kuruldu. Hat, zorlu şartlara rağmen onarılarak olabilecek en kısa sürede ilçeye yeniden enerji verildi.

Acil durum ilan edildi, ana hattaki arıza giderildi

Şırnak’ta günlerdir devam eden sağanak, yerini kar yağışına bıraktı. Aniden bastıran kar nedeniyle kırsalda bazı yollar ulaşıma kapanırken, toprağın yumuşaması ve rüzgarın etkisi ile Uludere-Beytüşşebap ilçeleri arasındaki ana elektrik iletim hattını taşıyan 2 direk devrildi. İletim hattı kopunca Uludere’de 4 bin kadar abonenin etkilendiği elektrik kesintisi yaşandı. Bunun üzerine Dicle Elektrik Şırnak İl Müdürlüğü tarafından acil durum ilan edilerek 4 mühendis, 4 tekniker ve 15 teknisyen olmak üzere 23 kişiden oluşan 5 ekip kurularak bölgede görevlendirildi.

Onlarca direk devrildi

Bölgedeki elektrik kesintileriyle ilgili açıklamalarda bulunan Dicle Elektrik Şırnak İl Müdürü Rıdvan Çatır, sorumluluk bölgelerinde yer alan Beyazsu ve Uzungeçit ilçeleri arasındaki ana elektrik hattını taşıyan iki direğin yanı sıra, mahalle ve köylerde 10'dan fazla orta gerilim direği ve çok sayıda alçak gerilim direğinin devrildiğini tespit ettiklerini belirtti. Çatır, şehir merkezinde bir alçak ve orta gerilim müşterek direğinin devrildiğini, beş müşterek direğin hasar gördüğünü ve 30 orta gerilim direği arasındaki iletkenin koptuğunu saptadıklarını ifade etti.

Tüm arızalar en kısa sürede giderildi

Siverek’te minik başkanların ilk talimatı yeşil alan oldu Siverek’te minik başkanların ilk talimatı yeşil alan oldu

Açıklamalarını sürdüren Çatır, “Olumsuz hava koşullarına rağmen ekiplerimiz gece gündüz demeden arızaları gidermek için çalıştı. Acil durum ekiplerimizin diğer onarım ekiplerimizce desteklenmesiyle tüm arızalar en kısa sürede giderildi. Dün saat 15.30 sıralarında şebeke kontrolü tam anlamıyla sağlandı ancak kesintisiz enerji dağıtımı hizmeti için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu operasyondaki ekiplerimizin kararlı mücadelesine ayrıca dikkat çekmek gerekiyor.” dedi.