Türkiye, uygun fiyata sunulan yüksek kaliteli hizmetin yanı sıra tarihi, kültürü ve uygun iklimi ile turistik cazibe merkezleri sağlaması nedeniyle medikal turizm için popüler ve çekici bir destinasyon haline geldi. Bu, sağlık tesislerinin ABD’den medikal turistleri çekmek için tıbbi bakım ve turizm avantajlarından ikisini bir arada fırsat olarak sunmakta. Bu fırsatı gören 6 öğrenci Türkiye’de medikal turizmi araştırdı. ABD Valparaiso Üniversitesi İşletme Fakültesi MBA öğrencileri Taylor Lentz, Trey Stablein, Carie Weinman, Madeline Dailey, Joseph Teeple ve Nick Orekoya tarafından hazırlanan, “ABD’de Türk Medikal Turizmini Pazarlama Fırsatlarının Araştırılması” başlıklı Küresel Pazarlama Sınıfı Projesi Türkiye’deki medikal turizmi her yönüyle ortaya koyuyor. Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm. Dr. Sinan İbiş’in destekleriyle Türkçe’ye çevrilen araştırmada; Türk sağlık turizminin güçlü yönleri, zayıf yönleri ve fırsatlar ele alınmış.

Güçlü Yönler…

Düşük maliyetler, genel turizmin çekiciliği, geniş ulaşım altyapısı ve çok sayıda akredite sağlık tesisi, Türkiye’nin medikal turizm faktöründe güçlü yönleri olarak belirlenmiş. Önemli miktarda JCI tarafından akredite edilmiş sağlık tesislerine sahip olan Türkiye’ye gelen medikal turistlerin, bu hastaneler ve sağlık personeli tarafından yüksek kaliteli altyapı ve hizmetler konusunda güvence altına alındığı belirtilmiş. Türkiye’nin ayrıca sağlık göstergelerinde çekici bir kademeli iyileşmenin görülebildiği yerleşik bir tıp eğitim sistemine sahip olduğu da ifade edilmiş araştırmada. Türkiye, Birleşik Krallık, İrlanda, Avusturya ve ABD gibi Batı Avrupa ülkelerine kıyasla aynı kalitede, nispeten daha ucuza sağlık hizmetleri sunuyor.

Zayıf Yönler…

Araştırmada sağlık turizmi alanındaki zayıf yönlerimiz şöyle özetlenmiş: Türkiye, uluslararası turistler için popüler bir destinasyon olmasına rağmen, uluslararası turist varış sayısı ile uluslararası turizm geliri arasında bir uyumsuzluk bulunmakta. Medikal turizmde hastalar, sağlık sigortası kuruluşları ve yabancı sağlık hizmeti sunucuları arasında paylaşılması gereken yasal sorumluluğun net olarak tanımlanmadığını belirtmiş. Bu nedenle hasta güvenliği ve malpraktis ile ilgili yasal konular medikal turizm için en kritik konular arasında. Bugün Türkiye'deki çoğu sağlık kuruluşu, kayıtların elektronik ortamda tutulmasını sağlayacak gerekli altyapıdan yoksun. İyi İngilizce konuşamayan doktorlar ve sağlık personeli, Amerika Birleşik Devletleri’nden ve diğer ülkelerden gelen hastalarla iletişim kurmakta zorluk çekecekler. Türk medikal turizminin rekabet gücünü artırmak için özellikle Amerikalı hastalar için İngilizce konuşabilme konusuna eğilmek gerekmekte.

Fırsatlar…

Fırsatlara ise şöyle değinilmiş: Medikal turizm, hekimlerin beceri düzeylerini yükseltmeleri ve dünyanın geri kalanıyla rekabet edebilmeleri için uygulamalarını geliştirmeleri için bir fırsat sağlar. Genişletilmiş bir medikal turizm sektörü, Türkiye’deki sağlık hizmeti sağlayıcılarını becerilerini ve uygulamalarını geliştirmeye motive edebilir ve bu da yerel hastalara da fayda sağlayabilir. Medikal turizmin büyümesi ve özellikle Türkiye’de önerilen genişleme, uluslararası hastaları tedavi etmek isteyen daha fazla hastane ve kliniği uluslararası kabul görmüş JCI almaya teşvik edebilir. Hastalar uluslararası akreditasyonlara sahip klinikler aramakta ve bu nedenle Türkiye’nin medikal turizm sektörünü bölgesel ve uluslararası olarak konumlandırması için bu tür akreditasyonların gerekli olacağını düşünmesi gerekmekte.

Türkiye, dünyanın en iyi 10 medikal turizm destinasyonu arasında yer almaktadır. Türkiye’de medikal turizmin pazarlaması ve tanıtılmasına yönelik üç büyük avantajı vardır: Uygun fiyat, yüksek kaliteli bakım ve birinci sınıf tedaviye anında erişim. Pazarlama stratejileri oluşturmak için, medikal turizm söz konusu olduğunda potansiyel hastaların istek ve ihtiyaçlarını anlamak önemlidir.İnternet Bankacılığına ya da Mobil uygulamaya giriş yaparken TCKN ve şifrenizi girdikten sonra gelen bildirim alanında saniye geri sayımı dolup 2. Kez tekrar bildirimi gönder dediğinizde Akıllı SMS seçimi çıkacaktır. İnternet şubesine girerek Akıllı bildirim yerine Akıllı SMS seçiniz sonrasında Ayarlarım / Akıllı Şifre İşlemlerim - Akıllı Bildirim Ayarları adımından kontrol edebilirsiniz. Aktif Cihazı ilgili menüden seçebilirsiniz.