Agiz ve diş sağlığını koruma doğru teknikle etkin bir temizlik yapmakla mümkün olabilir. Agiz bakımının %20 lere düştüğü ülkemizde sağlığımizda en çok ihmal edilen temel organımiz ağız olduğunu soyleyebiliriz. Ağızimizin temel bakımı diş fircalamadir.
Diş fircalamayla birlikte arayüz fircalari veya diş ipi ve gargarayla ideal bi oral hijyen sağlanmış olur.

Ağız bakımı nasıl olmalıdır? 
   Diş fircalamada yapılan ilk hata fırçayi islatmaktir. Fırça islaninca yumusayacagi için etkin bi temizlik yapılamaz. Dişleri  dış etinden dişe doğru ortalama herbir dişe 10 kez sayacak şekilde tek tek fircalamak gerekir. Gunde en az 2 kez disler fircalanmalidir. Sonrasında dişlerin arası arayüz fırçası veya dış ipiyle temizlenmelidir. Daha sonra dil fırçalama ve gargara yapılabilir. Gargara eğer düzenli kullanilacaksa bir ay kadar kullandıktan sonra 1-2 ay ara vermekte fayda var.

 Diğer dikkat edilmesi gereken konular
*Şekerli yapışkan ya da asitli gıdalar ana yemeklerle birlikte tüketilmeli.
*Şekerli gıdalar ya da sigara, kahve ve çay tüketildikten sonra fırçalama yapılamıyorsa bir bardak su içilmeli ya da su ile ağız çalkalanmalı.
*Ara öğünlerde elma havuç gibi ısırılarak yenen ve diş yüzeylerini temizleyen ya da peynir gibi çürük önleyici etkisi olan gıdalar tüketilmeli.

Şanlıurfa Diş Hekimi Abdussamed DEMİRKOL Kimdir?

2013 yılı Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olan Abdussamet DEMIRKOL mezuniyet yılından bu yana Gap Dental Ağız ve Diş Sağlığı merkezinde şehrimize mesleki etik değerler çerçevesinde daha iyi sağlık hizmeti verebilmek için çalışmaktadır.