Mardin denilince akla müze kent geliyor.  Diyarbakır denilince surlar,  Gaziantep baklava kebap, sanayi kenti bugün uçakla insanlar sırf yemek yemek için Gaziantep'e geliyor. Gaziantep Türkiye’nin her tarafına tatlı gönderiyor televizyonda internette Gaziantep yemekleri anlatılıyor hatta Sayın Fatma Şahin biberden bahsedince içimize korku giriyor acaba isotumuz gidecek mi diye. Bir il daha var. Şanlıurfa'da yemekleri göbekli tepeye varan tarihi ,ses sanatcıları, düşünürleri, sairleri, Şanlıurfa abartısız bu bahsettiğimiz kentler içinde en zengin kültürel geçmişi olan kent. İbrahim Tatlıses, Kazancı Bedih, Şükrü Algının şiirleri ,Harran okulu, Harranlı alimler, bugün internette Urfa'da yaşamış şairler ve yazarlar denilince karşımıza onlarca isim çıkıyor. Böyle bir şehir Şanlıurfa.

Bugünkü yazımız Urfanın şair,düşünür,ressam veya ses sanatçılarına ait değil ama onlarca makale yazılacak bir kentten bahsediyoruz bu kadar kültürel zengin bir kent dünyada bile çok yoktur, çok tanınmayan ama tanıtılmaya ihtiyaç duyulan yemek kültürümüz Gaziantep denilince Yuvarlama, Şiveydiz, Kabak Kapaklama vb devam ediyor ya Şanlıurfa denilince   borani sadece Şanlıurfa'da biliniyor.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Meşhur Urfa Ev Yemekleri

Yuvarlama gibi tanıtmak gerekiyor, Pancar , Keme, Bakla, Mantar Yuvarlaması, Çağla Aşı gençlerin bilmediği ,Sarımsak Aşı, Antepte Şiveydizin farklı bir yapisi, Marul aşı, Marul Dolması Marul dediğime bakmayın gerçek adı Has dolması veya aşı,sıkma sivereğin güzel yemeği,şıllık arapların güzel tatlısı,kadayıf,lıklıkı köfte,acur dolması,alinazik acurla yapılan etli dolma,söğürme,türlü yeşil erikle yapılan,soğan aşı ,kazan kebabı,saç kavurma,tirit vb bu yemekleri internette aradığımızda bir tek fotoğraf çıkmıyor demek unutulmaya başlanmış.

Covit-19 sayesinde yaşam şekilleri değişiyor son 30 yılda Urfa'da büyük değişimler yaşandı köyden ilçelerden kentte büyük göçler yaşandı tepsi kültürü on plana çıktı Ciğerci sayısı arttı. Urfa ciğer ve tepsiyle anılır oldu. Bunlarda urfanın lezzetleri ama yukarıda saydığım kökeni binlerce yıla dayalı yemeklerimiz unutuldu. Gaziantepte yemek ve tatlı hizmeti tüm Türkiye’ye pazarlanıyor. Covid -19 bize bir fırsat sunuyor en büyük görev burda Şanlıurfa belediyesi ve Valiliğe düşüyor kentin ekonomik kurtuluşu yukarıda saydığım yemeklerde covid -19 sonrası gerekli atakları yapabilirsek bu yemek turizminden bize düşenleri alabiliriz. İnternet ortamında mevsimsel yemekler ,Şanlıurfa büyükşehir belediyesi yemeklerin tanıtımını yapabilir , Urfalı ev kadınlarına tekrar bu yemekler öğretilebilinir , Göbeklitepe yemekleri adıyla tescili alınabilir. Belediye soğuk zincir oluşturabilir, Türkiye'nin her tarafın Urfa isotu basta olmak üzere belediye öncülüğünde internet satışı yapılabilir. Şanlıurfa markalaşır,Covid-19 antikor üreten yemekler Şanlıurfa'da sloganıyla,bu tip girişimler Covid-19  sonrası normalleşmeyi hızlandırır ve yüzlerce gencimizi aşçı yapar veya belediyenin güvencesiyle oluşturulacak satış servisiyle meslek sahibi yapabiliriz . Belediye ve halk eğitim bünyesinde aşçı kursları internet üzerinden açılabilir.