Göbekten yağ emme ve karın germe operasyonlarının sayısı Türkiye'de her geçen gün artıyor. Diyetisyen Sinem Göç’ün tavsiyesi şöyle: Liposuction zayıflama aracı değildir. Danışanlarımın çoğuna 'önce kilo verin' derim

* Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok göbek estetiği yaptırıyor?

Göbek ve bel kısmında yağ toplananlar genellikle erkeklerdir. Kadınlarda yağlanma kalça ve bacaklarda olur. Erkeklerin bu estetiğe daha çok ihtiyaçları vardır ancak konu estetik olunca sorun ne olursa olsun kadınlar erkekleri geride bırakırlar. Ancak son beş yıl içinde, erkek liposuction operasyonlarında yüzde yüze yakın bir artış oldu.

YAĞ EMME ETKİLİ

* Sizce karın-göbek estetiğinde en etkili yöntem liposuction mu?

Liposuction yani yağ emme operasyonları aynı zamanda bir tedavi yöntemidir. Bu yolla yağlar alındığında hücreler de alınır ve orada tekrar aynı miktarda yağ toplanma ihtimali ortadan kalkar. Kilo alırsa aynı şekilde kilo alıyor, kilo verirse yine aynı şekilde kilo veriyor. Yoksa göbek sorunu olanlar kilo aldıklarında direkt o bölgelerinde yağ toplanır, bir kilo alacaklarsa genelde o bölgelerine alırlar. Liposuction bunu engeller.

BEŞ BEDEN İNCELİN

* Liposuction ile kaç beden incelme sağlanabilir?

Bu hastanın durumuna göre değişir, bir bedenle beş beden arasında fark ortaya çıkabilir ama en az iki-üç beden incelme olur. Ancak incecik biri de gelip yağlarını aldırma hayaline tabii ki kapılmasın. Liposuction ile 100 cc de yağ alabilirsiniz, 5 litre de alabilirsiniz. Bu nedenle ameliyatın süresi bir saat ile beş saat arasında değişir.

* Liposuction'dan önce mi, sonra mı diyet önerirsiniz?

Önce diyet yapsınlar sonra liposuction.

KİLO VERENLER DİKKAT

* Karın germe ameliyatlarını kimlere öneriyorsunuz?

Hem yağ toplanması olup hem de sarkması olan kişilere bu ameliyatı öneriyoruz. Kadınlarda doğum sonrası kaslar gevşiyor ayrılıyor, bir karın germe sırasında bunların da tamiri gerekiyor. Erkeklerde sarkma daha az oluyor ama çok fazla kilo vermiş olan erkeklerde de bu operasyonu yapabiliyorlar.