Bugün ki konumuz karaciğer yağlanması. Diyetisyen Sinem GÖÇ karaciğer yağlanmasının sebeplerini ve önlemlerini konu alan bir yazı hazırladı.

Karaciğer yağlanmasını önlemek için neler yapılmalı? Karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır? İşte karaciğer yağlanmasına dair her şey...

*Karın bölgesindeki fazla yağ

Karaciğer yağlanması obeziteyle bağlantılıdır. Ancak vücudun orta bölgesindeki fazla yağlar, obez olmasanız bile karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

*Çok fazla işlenmiş besin tüketmek

Kurabiye, ekmek, makarna, pasta gibi işlenmiş karbonhidratları çok fazla tüketmek, karaciğerde daha fazla yağ birikmesine neden olur. Çok fazla karbonhidrat tükettiğinizde karaciğerinizdeki yağ oranı birkaç hafta içinde %27'ye kadar artabilir.

*İnsülin direnci ve diyabet

Diyabetiniz varsa karaciğerinizde yağlanma riskiniz yüksek. Özellikle tip 2 diyabetiniz ve metabolik sendromunuz varsa. Bu hastalıklar karaciğerin daha fazla yağ depolamasına neden olur.

*Karnın sağında veya merkezinde ağrı veya şişlik

Karnın sağ tarafında veya merkezinde hissedilen şişlik, hassasiyet veya ağrı karaciğerinizle ilgili bir problemi işaret ediyor olabilir. Ancak bu durum sindirim sistemiyle alakalı da olabilir. Doktorunuza danışmanızda fayda var.

*Yüksek insülin, trigliserit ve karaciğer enzimi seviyeleri

Karaciğer yağlanması genellikle belirti vermez ve karaciğer problemleri genellikle testlerde ortaya çıkar. İnsülin, trigliserit ve karaciğer enzimi seviyelerindeki yükseklikler karaciğer yağlanması belirtisi olabilir.

*İştahsızlık

Karaciğer yağlanması ilerledikçe semptomlar daha ciddi ve belirgin hale gelir. İştahsızlık ilk semptomlardan bir tanesidir.

*Gözlerde ve ciltte sarılık

Karaciğer hücrelerinde inflamasyonla ortaya çıkan hepatit, ciltte ve gözün beyaz kısımlarında sararmaya neden olur.

--Karbonhidratı azaltın

Karbonhidratlar, özellikle işlenmiş olanlar, karaciğer yağlanmasına neden olur. Karaciğerinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız karbonhidratları tam tahıllı besinlerle değiştirin. Bir araştırmaya göre, Akdeniz diyeti karaciğer yağlanmasını ciddi oranda azaltıyor.

--Yeşil çay için

Yapılan araştırmalar, yeşil çayda bulunan antioksidanların karaciğer yağlanması ve iltihabını azalttığını gösterdi.

--Sağlıklı yağlar ve lifli gıdalar tüketin

Karaciğerinizdeki yağı azaltmaya çalışırken yağ tüketmek kulağa çok saçma gelebilir ancak bütün yağlar aynı değildir. Avokado, zeytinyağı, fındık ve fıstıklarda bulunan tekli doymamış yağların, karaciğer yağlanmasını azalttığı görülmüştür. Aynı şey lifli gıdalar için de geçerlidir.

Aktif yaşayın

Karaciğer yağlanması ve diğer karaciğer hastalıklarının obeziteyle bağlantılı olduğundan bahsettik. Bu yüzden karaciğer problemlerinin önüne geçmek istiyorsanız önce kilonuzu kontrol altına almanız gerekiyor. Bunun için fiziksel aktivite hayati rol oynuyor.