Yerel seçimler sonrasında seçimi kazanarak göreve başlayan M. Kasım Gülpınar kolları sıvadı.

Daha önce katıldığı bütün programlarda ve seçim sürecinde dile getirdiği hususları hayata geçirmeye başlayan Başkan Gülpınar değişimi Büyükşehir yönetim kadrolarında ciddi atamalar yaparak başlattı.  

Sistem ve kurumsallaşma anlamında yapılması gereken düzenlemeler hayata geçirilirken bazı daire başkanlıkları kaldırıldı, bazıları ise birleştirilerek isimleri değiştirildi. Genel Sekreter ve yardımcıları ile önemli daire başkanları görevden alındı. Belediyeyi yönetimsel anlamda yeniden dizayn etmeye başlayan M. Kasım Gülpınar Büyükşehir iştirakleri olan Bel Tur, Beltaş gibi şirket yönetimlerinde de önemli değişiklikler yaptı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinde kurumsallaşmaya çok önem veren Başkan Gülpınar üst düzey yönetim atamalarını tamamladı. Bu çerçevede en önemli atama olan Genel Sekreterlik görevine Vali Muavinliği, Kaymakamlık da yapmış olan Mülkiye Başmüfettişi Mithat Can Kutluca’yı getiren Başkan Gülpınar yaptığı atamalarla değişim anlamında önemli adımlar atmaya devam ediyor. TBMM Dış İlişkiler Dairesinden Elif Esra Önal bu kapsamda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanlığına atandı. Bel Tur, Belsan, Beltaş ve Şuski’den sonra Kültür A.Ş’nin başına da yeni bir isim getirildi.

Atamalarla birlikte gündeme gelen ve üzerinde durulan en önemli konulardan birisi israf konusu idi. Belediye harcamalarında, iş ve işlemlerde ve kamu kaynaklarının kullanımında israfa son verilmesi konusunda çok net bir tutum sergileyen Başkan Gülpınar’ın en çok hassasiyet gösterdiği hususların başında israfın önlenmesi geliyor. Araç kullanımı ve diğer hususlarda kendisi gereken özeni en üst düzeyde göstererek herkese örnek olurken her yönetici ve çalışanından da bu hassasiyeti bekliyor. BelTur bünyesinde yenilen yemekler konusunda kendisinin ve misafirlerine ikram ettiği yemeklerin ücretini kendi cebinden ödeyen Başkan Gülpınar bütün yöneticilere ve diğer konuklara örnek oluyor.

Belediye bünyesinde torpil, adam kayırma, ehliyetsiz atama olmayacağını kesin bir dille belirten Büyükşehir Belediye Başkanı M. Kasım Gülpınar belediye personelinin çalışmadan ücret alan kısmı ile de yakından ilgileniyor. Başkanın bu konudaki net tavrı etkileyici oluyor. Bize gelen bilgilere göre bu konuda şu anda Büyükşehir Belediyesinde “bankamatik” memurluğu dönemi artık tamamen bitmek üzere.

Belediyenin bütçesinin ve kaynaklarının doğru yerlere harcanabilmesi hususunda da çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bütün bu kurumsallaşma ve verimlilik değişimleri tamamlandıkça sıra daha büyük değişimlere ve projelere gelecek. Hepimize düşen en önemli göre atılan doğru adımları desteklemek. Doğrunun yanında durmalı ve memleketimizin bugünü ve yarınları için yapılan bütün değişimleri takip ederek elde edilen başarıları alkışlamak. Çünkü bu memleket hepimizin.

Şanlıurfa’da güzel yaklaşım ve çalışmaların ortaya konulduğu başka bir belediye de Karaköprü. Göreve tekrar seçilerek kolları sıvayan Başkan Nihat Çiftçi geçmiş belediyecilik tecrübesini de ortaya koyarak önemli hizmet adımları atmaya başladı. Geçmiş döneme takılmadan önüne bakan ve ciddi bir değişim hamlesi başlatan Nihat Çiftçi bir yandan yönetimini oluştururken diğer yandan önemli hizmetleri devreye almanın adımlarını atıyor.

Nihat Çiftçi ile Karaköprü farklı ve özgün bir belediyecilik örneği sergileyecek. Seçim sürecinde söylenenler hayata geçirilmeye başlandı. Sosyal belediyeciliği de çok iyi bilen Nihat Çiftçi modern belediyecilik örneklerini hayata geçirmek konusunda kararlı görünüyor.

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat kendi ilçesinde yeniden seçildi ve görevine devam ediyor. Canpolat Haliliye için yaptığı güzel hizmetlere devam ederek üzerine daha önemli projeler ekleyerek başkanlığını taçlandırmak istiyor. Mehmet Canpolat ile Haliliye bu dönemde de güzel hizmetlere kavuşacak.

Sonuç olarak seçimlerin sonucu ne olursa olsun bizim için önemli olan Şanlıurfa’nın kazanmasıdır. Şanlıurfa için, merkez ve bütün ilçeleri için atılan bütün güzel adımları, yapılmak istenen değişimleri ve memleketimize kazandırılacak güzel hizmetleri hep destekliyor ve alkışlıyoruz. Gördüğümüz yanlışları ve eksikleri de muhataplarına hatırlatıyoruz.

Şanlıurfa bizim için kişilerden ve çeşitli kişisel çıkarlardan her zaman önde gelmiştir. Hepimiz için böyle olmaya da devam etmelidir. Bütün kişilere, kurumlara ve yapılanlara buradan bakıyoruz. Böyle bakmaya da devam edeceğiz…