Bir şehrin sorunları o şehirde seçilmiş veya atanmış bütün sorumluların, bürokratların, yetkililerin görevlerini tam ve eksiksiz olarak yapmaları ile mümkündür. Eğer bir şehirde Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı, İlçe Belediye Başkanları, Milletvekilleri, siyasi sorumlular, Emniyet Müdürü, Bölge Müdürleri, Daire Amirleri, görevliler, bürokratlar, memurlar bir bütün olarak o şehrin iyiliği, güzelliği, huzuru ve gelişmesi için elbirliği ile çalışıyorsa o şehir kalkınır ve ileri gider. Aksi halde sorunlar tam olarak çözülmez.

Hizmet üretmek, vatandaşın sorunlarını çözmek, proje geliştirmek, bu şehrin tarihine, turizmine, kültürüne velhasıl insanına saygı duyarak görevini yapmak herkesin sorumluluğu ve görevidir. Sadece Vali’nin, Büyükşehir Belediye Başkanının, bazı ilçe belediye başkanlarının, Emniyet Müdürünün ve bazı daire amirlerinin gayretli olması, görevlerini iyi yapmaları o şehir için iyidir ama bu yetmez. Bu iyiliğe ve gayrete diğer bürokrat ve sorumluların da ciddi anlamda katılması gerekir.

Şanlıurfa’da bazı bölge müdürleri ve bürokratlar kendi sorumluluk alanlarındaki sorunların çözümü hususunda maalesef olumlu bir izlenim bırakmıyorlar. Mesela DSİ Bölge Müdürü böyle bürokratlar sınıfında yer alıyor. Çiftçilerle görevinin gerektirdiği diyaloğu kuramayan bu bölge müdürü sulama kanalları, sulama birlikleri, ücretlendirmeler ve daha pek çok konuda ciddi bir başarı yakalamış değil. Öyle DSİ imkan ve kaynakları içerisinde güllük gülistanlık yaşamakla bölge müdürlüğü yapılmaz. Şanlıurfa aynı zamanda bir tarım kendi. Eğer bu memlekette çiftçilerin DSİ’nin görev alanına giren ve henüz çözülememiş sorunları varsa bunun sorumluluğu DSİ Bölge Müdürüne aittir.

Bu memleketin her sorunu ve bu sorunu yaşayan her bireyi ile Sayın Cumhurbaşkanımız birebir ilgileniyor. Sayın Bakanlara, Valilere, Milletvekillerine ve diğer bütün yetkililere de sürekli olarak bu anlamda talimat veriyor. Böyle bir Cumhurbaşkanı döneminde bir bölge müdürü kendi sorumluluğundaki alanla ilgili sorunların çözümü, eksikliklerin giderilmesi ve önemli atılımların bu bölgeye kazandırılması için gereken duyarlılığı göstermiyorsa sorurlar çözülmez ve biz DSİ konusunda ilerleme kaydedemeyiz.

Sorun çözmek, yanlışı düzeltmek, eksiği gidermek ve ekstra hizmet üretmek öncelikle muhataplarına, bu şehre ve insanımıza saygılı olmayı gerektirir. Kapınız, daireniz, bütün imkânlarınız vatandaşa açık olacak. Zaman ayıracaksınız. Dinleyeceksiniz. Anlayış göstereceksiniz. Kimseyi hor görmeyeceksiniz. Makamınızdan, kabınızdan ve kabuğunuzdan çıkacaksınız. Halkın arasında, çiftçilerin arasında olacaksınız ki sorunları yerinde ve zamanında anlayabilesiniz. Mesele sadece sorun çözmek değil aslında. Göreve geldiğiniz günden bugüne kadar eskinin yani var olanın üzerine ne koydunuz? Hangi başarılı işleri yaptınız? Hangi ciddi ve önemli projeleri takip ettiniz?

Tekrar başa dönecek olursak şunu söylememiz gerekiyor:

Şanlıurfa’da Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Emniyet Müdürümüz, bazı ilçe belediye başkanlarımız ve daire amirlerimiz işlerini iyi yapmaya gayret ediyor. Şanlıurfa’nın eksiklerinin giderilmesi için, vatandaşımızın kendini daha huzurlu ve iyi hissetmesi için gayret gösteriyorlar. Bu çabaya, samimi gayretlere bu şehrin bütün bürokratlarının da katılması, uyum göstermeyi gerekiyor… 

M. Kasım Gülpınar Kontrolü Ele Alıyor

Büyükşehir Belediye Başkanımız M. Kasım Gülpınar yönetim anlamında sakin ve kararlı bir duruş sergileyerek kontrolü ele almaya başladı. Yakın çalışma ekibini oluşturan Başkan Gülpınar Genel Sekreter ve üst düzey daire başkanlıklarına kendi prensip ve hassasiyetlerine uygun olarak uyumlu çalışabileceğine inandığı isimleri atadı. Kırıp dökmeden yönetim kadrosu sistemli bir şekilde çalışmaya hız veriyor.

Belediye iştiraklerinde de Genel Müdür, Yönetim Kurulu ve diğer atamalar tamamlandı. Büyükşehir yönetim sistemi artık Başkan Gülpınar önderliğinde dengeli ve ahenkli bir biçimde çalışmalarını sürdürecek.

Vatandaşlarımız bir yandan rutin belediyecilik hizmetlerinin aksamadan yürütülmesini isterken diğer yandan da şehrimizin özellik ve önceliklerine göre gelişmesine Büyükşehir Belediyesinin dokunuşlarını bekliyor. Şimdi Kurban Bayramı dolayısı ile belediye hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi önemli. Zabıta Daire Başkanlığı başta olmak üzere bu konuda çok hassas ve ciddi çalışmalar yapıldığını öğrenmek bizi memnun etti.

Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de kendi ilçesinde tecrübesini öne çıkararak iyi bir belediyecilik başlangıcı yaptı. Şimdi Karaköprü bunun ciddi anlamda devamını istiyor ve bekliyor.

Şanlıurfa’da görev yapan bütün ilgili ve yetkililerden samimi ve ciddi gayretler beklediğimizi bir kere daha ifade ediyor, bu vesile ile Kurban bayramınızı tebrik ediyor, sağlık ve huzur içerisinde nice güzel bayramlar yaşamanızı temenni ediyorum.