14 Mayıs seçimleri pek çok bakımdan Türkiye’nin hem bugününü hem de geleceğini etkileyecek bir seçim. Aynı şekilde Şanlıurfa için de bu bir geleceğimizi belirleme seçimi. Bizi kimler temsil edecek sorusunun cevabını arıyoruz zaten. Memleketimizin eksiklerini kim tamamlayacak? Bizi geleceğe kimler taşıyacak? Sorunlarımızı Meclis kürsüsünden kimler dile getirecek? Bakanlıklarda, bürokraside hakkımızı kimler arayacak? Daha pek çok sorumuzun cevabını 14 Mayıs seçimlerinde bulmaya çalışıyoruz. Ülkemiz, milletimiz ve memleketimiz için en önemli virajlardan birisi bu seçimler. İnşallah bu önemli aşamayı sağduyu ile aşar ve huzur içerisinde geleceğimize doğru yürürüz.

Şanlıurfa kendisi, bugünü ve yarınları için çok önemli olan bu seçimlere bütün partiler ve adaylarla etkili çalışmalar yaparak hazırlanıyor. Daha önce de yazdığım gibi memleketimizin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sevgisi eksilmeden devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Şanlıurfa muhtemelen Erdoğan’ın en çok aldığı Türkiye birincisi olabilir. Çünkü sadece AK Partililer değil, diğer partilerin adaylarına veya bağımsız adaylara oy verecek seçmenlerden önemli bir kısmı biz Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyumuzu Reis’e vereceğiz diyorlar.

Milletvekilliği seçimlerinde ise asıl mücadele AK Parti ile Yeşil Sol Parti arasında geçiyor. Listesinin başında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ olan AK Parti merkez ve bütün ilçelerde iddiasını sürdürmeye çalışıyor. Yer yer henüz sahaya hâkim olunamasa da adaylar aileleri ve aşiretleri ile önemli çalışmalar yapıyor. Liste ve sıralama eksikleri ilk günlerdeki kadar olumsuz yansımalara sebep olmuyor artık. Son günlerde İbrahim Eyüpoğlu (Seydi Eyüpoğlu)’nun merkezde ve Kasım Gülpınar’ın Siverek’te, Eyyübiye’de yaptığı seçim bürosu açılışları diğer parti liderlerinin Şanlıurfa programlarından çok daha fazla insanı toplaması, coşkuları ve etkileri ile öne çıktı.

Adına Eşraf Buluşmaları denilen merkezdeki Urfalı ailelerin davet edildiği ve Emin Önen adına organize edilen toplantılar kendi içerisinde olumlu adımlar olarak görülse bile kırsal kesim ve diğer pek çok aile, seçmen ve aşiret açısından tepki topladı. Bu adımlara AK Parti yöneticilerinin dikkat etmesi gerekiyor. Sayın Bakanın da bu ve benzeri toplantılardaki konuşmalarının biraz daha yerel hassasiyetlere özen gösterilen, bütünleştirici, kuşatıcı, sempatik konuşmalar olmasına dikkat edilmeli. Zaten AK Partili olan ve AK Partiye oy vermesi kesin olan kesimlerle bir araya gelmeler gereksizdir demiyorum. Ama daha dikkatli ve özenli olunabilir diyorum.

Kasım Gülpınar’ın Siverek’te yaptığı seçim bürosu açılışı büyük bir miting havasında geçti. Kalabalık Siverek ortalamasını çok aştı ve AK Partideki yerel dinamikler bakımından oldukça önemliydi. Siverek mitingi sırasında ve sonrasında pek çok kişiden keşke bu açılışa ya da mitinge Sayın Bakan, diğer adaylar, İl Başkanı diğer teşkilat mensupları da katılsaydı diyen pek çok kişi oldu. Ben de aynı fikirdeyim. Bir organizasyon eksikliğinden kaynaklandığını biliyorum ve daha ötesine geçerek herhangi bir yorum yapmak istemiyorum.

Yeşil Sol Parti geçtiğimiz hafta atağa geçti. Mithat Sancar’ın da Şanlıurfa’ya gelişi ile sahaya indiler ve güç gösterisi yaptılar. Yeşil Sol Parti Ferit Şenyaşar’ı 4.sıraya koyarak zaten ben en az 4 vekil çıkaracağım mesajını hem kendi seçmenine hem de diğer partilere vermiş oldu. Daha fazla olup olmaması tamamen AK Parti’nin yapacağı çalışmalara ve ataklara bağlı.

Geçtiğimiz hafta Şanlıurfa seçimler açısından oldukça yoğun ve hareketli günler geçirdi. Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener Şanlıurfa’ya gelerek partilileri ile buluştu. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu Hilvan ve Siverek’i ziyaret etti. Bugünlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu memleketimize gelerek seçim çalışmalarına destek verecek.

14 Mayıs seçimleri ile ilgili kapsamlı ve etkili çalışma yapan bir başka parti de MHP. İbrahim Özyavuz bu kez vekil sayısını 2’ye çıkarmaya çalışıyor. İyi Parti ilk sıra adaya Emin Yetim sürpriz yapmak anlamında farklı ve özel çalışmalar yürütüyor. Bağımsız aday Fatih Bucak kendisine oy isterken Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili seçmenlerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermelerini istiyor.

Şu ana kadar Şanlıurfa’da gayet sakin, medeni, huzurlu ve iyi niyetli bir seçim atmosferi var. Buna katkı sunan bütün partileri ve adayları tebrik etmek ve onlara teşekkür etmek boynumuzun borcu. Şanlıurfa’ya yakışan ve ihtiyacımız olan da budur. Umarım sonuna kadar böyle devam eder ve gayet güzel bir seçim dönemini yine aynı huzur ve iyi niyetle tamamlarız.

Aslında biz kimsenin kazanmasından önce Şanlıurfa’nın kazanmasını önemsiyoruz.

Urfalıların tevekkül ve teslimiyetle söylediği gibi her zaman “Allah hakka yardım etsin…”

 Memleketimiz için hangisi hayırlısı ise o sonuç gelsin önümüze.

Allah herkese de kendisi hakkında hayırlısını nasip etsin…

Kazanan ülkemiz , milletimiz ve memleketimiz olsun…