Şanlıurfa çoğunlukla valilerimiz açısından şanslı illerden birisi olmuştur. İlimize hizmet için atanan valiler bu kutsal kente önemli hizmetler yaparak bu şansı hem kendi adlarına hem de bizim için yerinde ve güzel kullanmışlardır. Şanlıurfa Valimiz Salih Ayhan da işte Şanlıurfa’nın şansı olan valililerimizden birisi olmak anlamında kısa sürede önemli adımlar atmıştır.

Doğruyu, iyiyi, güzeli ve bize yapılan hizmetleri alkışlamak ve destek olmak prensiplerimizden birisidir. Varsa bir yanlış, eksik veya hata bunları da yeri geldiğinde en yapıcı ve yol gösterici şekilde dile getirdiğimizi biliyorsunuz.

Şimdi yeni Valimizle ilgili ilk notlarımızı sizlerle paylaşmak istiyorum:

Vali Salih Ayhan’ın Şanlıurfa’ya atandığı günden bu yana kentte önemli değişimler oldu. Sabah mesai saatinin ilk dakikalarında kurumlara yaptığı denetlemeler özellikle de kamu kurum ve personelinin görevinin başında ve daha dikkatli olmasını sağlıyor.

Vali Ayhan herkese örnek olacak şekilde çok dinamik bir çalışma yürütüyor. Genç, dinamik, aşırı çabalayan, dikkatli bir kişiliği var. Kente geldiği günden bu yana her ilçeyi birkaç kez ziyaret etti. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül olmak üzere bütün ilçe belediye başkanlarıyla uyum içerisinde çalışıyor. Bu da kente olumlu yansıyor. Şahsi iç kısır çekişmelerden kavgalardan uzak duruyor.

Göreve başlamasının hemen ardından kentin röntgenini çekmek için ‘Şanlıurfa’da Ortak Akılla Yarınlara Çalıştayı’ düzenledi. Şehir de neler yapılması gerektiğini hızlı bir şekilde değerlendirip yapılacakları planladı.

Uyuşturucuyla Mücadele…

Özellikle uyuşturucuyla mücadele çalışmalarında Vali Salih Ayhan’ın önderliğinde başlatılan ve Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan ve tüm emniyet teşkilatının çabasıyla önemli yol kat edildi. Vali Ayhan konuyla ilgili basın toplantısında yaptığı açıklamada şu ifadeleri oldukça dikkat çekici idi: “Türkiye’de son 6 ayda en çok operasyonun ve en çok göz altıların, en çok tutuklamaların yapıldığı ve en çok madde ele geçirildiği il Şanlıurfa oldu. Teknik takiplerde kendi aralarında konuşmalarında malzeme bulamamaktan dertleniyorlar. Eğitim, rehabilitasyon boyutu da var. Spor kulüplerini güçlendirmek mücadeledir. İş alanlarının oluşturulması da bir mücadeledir’...

Hepimizin Vali Salih Ayhan ve Emniyet güçlerimize bu konuda da yardımcı olmamız gerekiyor. Şehrimizin çocuklarını, gençlerini bu illetten başka türlü kurtaramayız zaten…

Yenilenebilir Enerji GES Endüstri Bölgesi…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şanlıurfa ziyaretinde açıkladığı ve Şanlıurfa’ya oluşturacağı mali değer 10 milyar dolar üzerinde olan dünyanın en büyük güneş tarlasının Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki Karacadağ bölgesine kurulması projesini de yakından takip ediyor. Bu proje çok önemli. 10 bin kişiye istihdam sağlayacak. 73 bin dönüm arazi içerisinde yapılıyor. Şanlıurfa’da tarımda kullanılan enerji krizinin, özellikle yaz döneminde oluşan kavgaları önleyecek bir model. Şanlıurfa’nın tarım, sanayi, aydınlatma ve konut elektrik ihtiyacı 12 milyar kilovat saat. Bu proje nihayete erince toplam üreteceği enerji 14 milyar kilovat saat. Şanlıurfa her türlü enerjisini kendi üretecek ve tüketecek bir şehir oluyor. Neredeyse iki Atatürk Barajı. Vali Ayhan geleceğimiz adına atılan bu dev adımın da yakın takipçisi oluyor. Çabalarını takdirle izliyoruz.

Valimiz Salih Ayhan Sivas’taki başarılı valilik döneminden sonra atandığı Şanlıurfa’da hem bu başarısını tekrarlamak hem de şehrimize önemli hizmetler yapmak üzere geceli gündüzlü çalışıyor. Halkla ilişkileri çok iyi. Siyasi yapılanmalarla diyaloğu gayet başarılı. Belediye Başkanlarımızın bütün çalışmalarına katılıyor ve Büyükşehir ile de oldukça yakın çalışıyor.

Şanlıurfa için herkesin elini taşın altına koyması ve yapılan hizmetlere destek olması gerekiyor. Özellikle de siyasi sorumluluk üstlenmiş olan milletvekillerimiz başta olmak üzere bütün ilgili ve yetkililerin hem yapılanları desteklemesi hem de engelleri ortadan kaldırması gerekiyor. Bunun için de birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmesi şart.

Şanlıurfa her açıdan zor bir şehir. Ancak bir o kadar da çok önemli bir kent. İnsan kaynakları, tarihi ve turistik zenginlikleri, doğal farklılıkları, üretim ve istihdam potansiyeli ve daha pek çok açıdan diğer şehirlerden farklı ve özgün bir şehir Şanlıurfa. Bu şehir için görev ve sorumluluk üstlenmiş herkes bunları dikkate alarak daha çok çalışmalı ve ortaya daha önemli hizmetler konulmalıdır.

Vali Salih Ayhan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül diğer ilçe belediye başkanları ile birlikte bu konuda önemli ve başarılı adımlar atıyor. Herkesin de kendi sorumluluğunu yerine getirmesi ile bunun devamını diliyor ve bekliyoruz…