Şanlıurfa pek çok açıdan güzel hatırlı, vefalı ve değerli bir şehirdir. Çoğunlukla herkes birbirini tanır, sever. Yeterince tanımadığı için sevmese bile sayar. Büyük aile, aşiret kültürü, manevi dinamiklerimiz, ciddi ve samimi kanaat önderlerimiz, dini yapılanmalarımız ve daha pek çok unsur Şanlıurfa’yı farklı kılan bu yapıyı oluşturmuştur. Daha çok cehaletten kaynaklanan az sayıdaki olumsuz örneği öne çıkararak kimsenin memleketimizi kötü olarak tanımasına, tanıtmasına, böyle yargılamasına hakkı yoktur.

Bu kadar çok renkli bir defografik, sosoyolojik ve etnik yapının hayat sürdüğü, gelenekselliğin bu kadar önde olduğu bir şehirde çok daha fazla olumsuzluk yaşanması, sorunların büyütülmesi, güç savaşlarının içinden çıkılmaz problemlere sebep olması beklenebilir. Ama Şanlıurfa’da çok şükür böyle olmuyor. Çünkü akrabalık bağları, kirvelik ilişkileri, çeşitli yakınlık ve bağlılıklar her zaman olumsuzlukları azaltıyor.

Yerel seçimler öncesi adaylar hemen hemen kesinleşti. İktidar cephesi olan AK Parti ve Cumhur İttifakı büyükşehir ve bütün ilçe adaylarını açıklayıp tanıttı. Tanıtım etkinliğine bizzat Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan güçlü bir bakan kadrosu ile iştirak etti. Zeynel Başkan ve diğer ilçe adayları da Genel Başkanlarına güçlerini göstermek için adeta yarıştılar. Şimdi artık herkes sahada ve kazanmak için çalışıyor.

AK Parti’de Akçakale, Ceylanpınar ve Siverek ışında mevcut başkanlarla yola devam ediliyor. Özellikle aday değişimi olan bu 3 ilçede kıyasıya bir kazanma mücadelesi olacağı kesin. Muhalefet cephesinin bu ilçelerde kimleri aday göstereceği ise merak konusu.

AK Parti ve Cumhur İttifakının karşısında ise Şanlıurfa özelinde de Yeniden Refah Partisi adayları ve DEM Partisi adayları bulunacak. Yeniden Refah Partisi Türkiye genelinde olduğu gibi Şanlıurfa özelinde de adayları ile ciddi bir muhalefet cephesi oluşturmuş durumda. Bu cephenin lokomotif ismi de M. Kasım Gülpınar. AK Parti’nin aday yapmadığı Gülpınar partisinden istifa ederek Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.

Kasım Gülpınar’ın Şanlıurfa’ya aday olarak gelişinde düzenlediği mitinge binlerce kişi katıldı. Seçim çalışmaları da bu enerji ile start almış oldu. Yeniden Refah Partisi Büyükşehir dışında da Şanlıurfa’da ciddi ilçe adayları çıkarıyor. Karaköprü’de Nihat Çiftçi, Eyyübiye’de Mehmet Ekinci, Siverek’te Hasan İzol, Akçakale’de (aday olma ihtimali yüksek olan) Mehmet Yalçınkaya iktidar adaylarını çok zorlayacak güçlü isimler.

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeynel Abidin Beyazgül siyasi tecrübesi, belediyecilik deneyimi, uzlaşma ustalığı ve benzeri özellikleri ile ipi göğüslemek istiyor. Kendi ilçelerinden yeniden aday olan Mehmet Canpolat Haliliye’de, Metin Baydilli de Karaköprü’de ellerindeki hizmet bayraklarını teslim etmek istiyor. Canpolat geçen dönem gösterdiği performansla daha avantajlı görünüyor. Metin Baydilli ise kişiliği, çevresi, başarılı çalışmaları ile seçimi kazanabilecek iddiaya sahip. Eyyübiye’de Yeniden Refah Partisi Adayı Mehmet Ekinci dengeleri zorlayabilecek güçlü bir isim.

Bu konuda kesin konuşmak için henüz erken. Bütün adaylar netleşip saha çalışmaları biraz daha ilerleyince daha net bir tablo ortaya çıkabilir. Bence erken konuşmamak ve biraz daha beklemek en iyisi diyorum.   

Asıl altını çizmek istediğim hususun girişini yazımın başında ifade etmiştim. Tekrar oraya dönmek istiyorum:

Aday olarak ismi geçen hemen hemen herkes birbirini tanıyor, biliyor. Geçmişte dostlukları, akrabalıkları, diyalogları olan insanlar. Aynı aileden veya aynı aşiretten farklı partilerde akrabalar var. Bu husus seçimlerde bazen riskli görünebilir. Ancak yazımın başında arz ettiğim hususlar Şanlıurfa’daki bu rekabeti çok da zorlaştırmıyor. Araya hatır giriyor. Dostluk ve muhabbet giriyor. Renkli atışmalar ve yarışmalar olabiliyor siyasi anlamda ama çok önemli bir sorun çıkmıyor çok şükür.

Mahalli seçimler memleketimiz önemli elbette. 5 yıl boyunca Büyükşehir ve İlçe Belediyelerini yönetecek başkanları seçiyoruz. Yerel yöneticiler sürekli olarak halkın içerisinde. İnsanlar kendilerinden hayatlarını kolaylaştıracak hizmetler bekliyor. Bu bakımdan bu yükün altından kalkabilecek, şehrimizi bütün ilçeleri ile ileriye götürebilecek isimlerin başkan olarak seçilmesi önemli.

Biz her zaman olduğu gibi durumu isimler ve kişiler üzerinden değil memleketimiz üzerinden değerlendiriyoruz. Son sözümüzü de buna göre söylüyoruz:

Bizim için önemli olan Şanlıurfa’nın kazanmasıdır...