24 Haziran seçimleri ile ilgili süreç hızlanarak devam ediyor ve zaman giderek daralıyor. Artık son viraja girildi. Partiler ve adaylar gayretlerini artırırken Şanlıurfa’daki sükûnet ve huzur ortamı en sevindirici olan husus. Herkes özveri ile çalışıyor ve kazanmak istiyor. Bunu yaparken de gayet medeni, hoş görülü ve huzurlu bir seçim süreci yaşanıyor Şanlıurfa’da.

Şüphesiz seçimin Şanlıurfa’da da favorisi AK Parti. HDP’nin de kayda değer bir iddiası var. Cumhur İttifakı içerisinde yer alan MHP bu kez vekil çıkarma niyetinde. Türkiye İttifakı’nın da 24 Haziran’da vekil çıkarabileceği konuşuluyor.

Seçim çalışmalarının en görünen karakteri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba. AK Parti listesi ile ilgili olumsuz iddia ve söylentileri kısmen de olsa bertaraf ederek saha çalışmalarını hızlandıran Bakan Fakıbaba bir yandan merkezi kontrol altında tutmaya çalışırken diğer yandan da ilçelerden ayağını çekmiyor. Gördüğümüz kadarı ile Bakan Fakıbaba’nın yükü oldukça ağır. Fakıbaba AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız’ı yanından ayırmayarak teşkilatla arasındaki buzları da eritmiş görünüyor. Bu teşkilatın oluşumunda büyük emeği olan eski başkan Zeynel Abidin Beyazgül’ün listeye girememiş olmasını içine sindiremeyen AK Parti teşkilatları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partilerinin hatırına olumsuzlukları unutup seçim çalışmalarına etkili katılım göstermeye başladılar. Bakan Fakıbaba’nın kucaklayıcı yaklaşımı da bunda etkili oldu bana göre.

AK Parti SKM’si bütün sıkıntılara ve sorunlara rağmen sorumluluğunu yerine getirmeye çalışıyor. Abdurrahman Kırıkçı Başkanlığındaki SKM’de Faruk Bayuk, İbrahim Kaymaz, Ekrem Demirbilek gibi isimler canla başla çalışıyorlar. İl Başkanı Bahattin Yıldız’da sorunların çözümünde ve partinin başarılı bir sonuç elde etmesi için gayret gösteriyor. Kadın Kolları Başkanı Demet Saatçi Güven ve Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci’nin eşi Ayşe Ekinci’de seçim çalışmalarının kadın olarak gayretli isimleri. Bakan Fakıbaba’nın eşi Gül Fakıbaba ile birlikte çalmadık kapı bırakmayan Kadın Kolları bence her seçimde olduğu gibi bu seçimde de AK Parti’nin şansı ve gücü.

Yine sahada en önemli çalışmayı icraatları ile Belediye Başkanları yapıyor. Özellikle Eyyubiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci bu konuda çok etkili. Merkezde Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol ve Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli’de kendi ilçelerinde Bakan Fakıbaba’nın yükünü hafifletmeye çalışıyorlar. Diğer ilçelerin belediye başkanları da sürece olumlu katkı sunma gayretindeler.

Dost acı söyler ama doğru söyler derler. Biz de bazı tespitlerimizi dost olarak paylaşmak istiyoruz:

AK Parti’nin bu seçimde özellikle parlamento pusulası itibariyle işi oldukça zor. Hem listenin eksikleri var hem vatandaşın beklentileri oldukça fazla hem de seçim çalışmalarının ön plandaki ismi olan Bakan Fakıbaba’nın yükü oldukça ağır. Klasik seçim çalışmalarından da zaman zaman vazgeçilmemesi bence Bakan adına işi daha da zorlaştırıyor. Mesela “Fakıbaba hala Haşimiye’den çıkamadı” söylentileri kulağımıza geliyor. Süleymaniye’de mahalle temsilcisinin evi ziyaret edilerek seçim çalışması yapılıyor. Akşamları milletvekili seçim bürolarını ziyaret ederek eski alışkanlıklarla adeta bir “sağırlar birbirini ağırlar” muhabbeti sürdürülüyor. Oysa bu seçim tam anlamı ile “kararsızları kazanma” seçimidir. Başka partilere gidebilme ihtimali olanların kazanılması gerekir. Küskünleri bulup gönüllerini alma çalışmasının öne çıkması gerekir. AK Parti’ye her anlamda gönülden bağlı seçmenler arasında gidip gelerek seçim çalışması yapıyoruz demek yerine, sahada, ovada, ilçelerde hatırı sayılı insanları ziyaret ederek farklı bir sinerji oluşturmak AK Parti’nin şansını artırmaz mı sizce de? Bakan olarak Ahmet Eşref Fakıbaba’nın her saniyesi çok kıymetli. Bu kıymetli saniyeleri, dakikaları kendi taraftarlarının gönlünü kazanmak adına kullanmak isteyenlere nazikçe müdahale edilmeli ve Bakan daha çok katma değer yaratacak programlarla değerlendirilmeli. STK’lar, Meslek Örgütleri, gerçek Kanaat Önderleri bu anlamda tam olarak kazanılmış değil bence.   

Duyduğumuz kadarı ile yeterli bir seçim kampanyası bütçesi halen oluşturulabilmiş veya var olan bütçe bu anlamda objektif bir biçimde değerlendirilebilmiş değil. Şunun şurasında 10 gün kaldı. Kampanyanın vazgeçilmezi olan medya planlaması bir an önce tamamlanmalı ve meslektaşlarımızın iyi niyetleri suiistimal edilmemeli bence.

Seçimde AK Parti’nin burada elde edeceği başarı memleketimize hizmet olarak dönecek, sürdürülen yatırımlara yenileri eklenecek ve Şanlıurfa iktidar nezdindeki itibarını her zaman olduğu gibi sürdürecektir. Bunun için de Bakan Fakıbaba’nın yükü paylaşılmalı şu son 10 günlük süre çok iyi değerlendirilmelidir.

20 Haziran Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan büyük AK Parti Mitingi için Şanlıurfa’da olacak. O zamana kadar saha, ova, ilçeler toparlanmalı, bütün eksiklikler giderilmeli ve Reis’in karşısına olumlu bir tablo ile çıkılmalıdır diye düşünüyorum.

Bunlar benim AK Parti cephesinden gördüklerim ve düşündüklerim. Diğer parti ve adaylarla ilgili düşüncelerimi de başka bir yazımda paylaşacağım. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner115

banner114