Şanlıurfa nüfusu, sosyal yapısı sahip olduğu kaynakları, tarihi, kültürü, coğrafyası, ürettikleri ve daha pek çok önemli değeri ile bilinmesi, sahip çıkılması ve değerlendirilmesi gereken özel bir şehirdir. Dünyada pek çok ülke ve şehirin sahip olmadığı zenginliklerdir bunlar. Yüzyıllardır bütün araştırmacılar, gezginler, tarihçiler siyasetçiler ve daha birçok önemli kişi bunu böyle yazmakta, söylemekte ve Şanlıurfa kavramının altını belirgin bir biçimde çizmektedir.

İçinde yaşayanlar olarak biz bunun ne kadar farkındayız veya bu kadim şehirin kıymetini ne kadar biliyoruz? Bu tartışılır elbette. Ama Şanlıurfa’nın sahip olduğu kaynakların, öneminin gerçeğini değiştirmez. Şanlıurfalı olsak da olmasak da, bu şehire yolu düşen, kitaplarda, kaynaklarda rastlayan, burada hizmet eden, bilimsel çalışma yapan, araştıran okuyan herkes Şanlıurfa gerçeğinin farkındadır.

Bu gerçeğin her zaman farkında olması gereken önemli bir kesim de siyasetçilerdir. Partiler ve hükümetler için de memleketimiz oldukça önemli bir merkezdir. Türk, Arap ve Kürt nüfusu ile bu şehirde nefes alan Anadolu topraklarının güzel insanları ile Suriyeli misafirlerimizle Şanlıurfa siyasetin de her zaman merkezinde olmuştur. Böyle olmaya da devam edecektir.

Bu günlerde AK Parti Hükümetinde, yani Başkanlık kabinesinde değişiklikler yapılmasının söz konusu olduğu ısrarla konuşulmakta ve çeşitli spekülasyonlar yapılmaktadır. Cumhurbaşkanımızı biraz tanıyanlar bu dedikoduların, ortaya atılan isimlerin yayınlanan listelerin iç bir öneminin olmadığını bilirler. Eğer herhangi bir değişiklik yapılacaksa isimler çoktan belirlenmiş ve cebinde yerini almıştır. Eminim kendisi de ortalıktaki isimlere bakıp içinden gülüyordur.

Zaten bu isimleri ortaya atanların çoğu da bunu çok iyi biliyor. Maksatları başka. Bazıları bakan olmasını istemedikleri kişileri söylüyor ki isimleri deşifre olsun ve Külliye’de üzerleri çizilsin. Bazıları o isimlere yaranmak için yapıyor bunu. Bazıları bazı isimleri gündeme getiriyor ki bakan olmasalar bile bir şekilde değerlendirilsinler.

Biz bunların hiç birini istemiyoruz ve yapmayacağız. Bizim sevdamız da derdimiz de Şanlıurfa. Sayın Cumhurbaşkanımızın her zaman olduğu gibi bu sefer de Şanlıurfa ile ilgili gerçekleri dikkate alacağına ve memleketimizi temsil eden yıpranmamış bir ismi Bakan olarak değerlendireceğine inanıyoruz.

Şanlıurfa sadece yukarıda saydığım özellikleri ile kendisini temsil emiyor. Bütün bölgenin de merkez şehridir Şanlıurfa. Etnik. siyasi, kültürel, ekonomik, coğrafik, dini bütün hedeflerin, projelerin, atılacak adımların örnek ve önemli şehridir Şanlıurfa. Bütün bu özellikler dikkate alınarak seçilecek Şanlıurfalı bir isim bütün bölgeyi de temsil edecek ve hükümetin pek çok adımını temsil edebilecektir.

Siyaseti ailesine, yakınlarına, yandaşlarına çıkar için yapmayan, herhangi bir olumsuzlukla adı anılmamış, halkın takdir ettiği, beğendiği, güçlü olan ama gücünü halka karşı değil halk için kullanan bir isim bulunabilir ve değerlendirilebilir. Bu parlamento içerisinden olabileceği gibi dışarıdan da kendini ispatlamış dikkate değer bir isim bulunabilir.

Umarım beklentilerimiz boşa çıkmaz ve bölgemizi de her anlamda temsil eden Şanlıurfa bu kez Bakansız kalmaz.

Yazımızın son bölümünde birkaç hususa daha değinmek istiyorum:

Ülke olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. Şanlıurfa’da bu zorluğu her anlamda yaşadı, yaşıyor ve bir süre daha yaşayacak. Bu sıkıntılı pandemi döneminde sevindirici olan hem Valilik hem de Belediyelerimiz açısından önemli bir aksaklık yaşanmaması, yaşatılmamasıdır. Başta Valimiz Abdullah Erin olmak üzere emniyet ve jandarmamız her bakımdan tebrik edilecek gayretler gösterdiler. Asayiş, güvenlik, Vefa Grupları ve daha pek çok konuda halkı memnun eden bir performans konuldu ortaya. Valimize, Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Emre Erkuş'a ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül koordinasyonunda ve yönetiminde bütün belediye çalışanları hiçbir hizmeti aksatmadan yerine getirdi. Maske imalatı ve dağıtımından temizliğe, yarımdan diğer belediye hizmetlerine kadar Şanlıurfa en huzurlu, rahat ve bu sıkıntılı dönemi en az hasarla atlatan illerden birisi oldu. Büyükşehirin bu çabasına Karaköprü’de Metin Baydilli, Haliliye’de Mehmet Canpolat ve Eyyubiye’de de Mehmet Kuş eşlik etti. İlçe belediyelerimiz için de aynı gayret, çaba ve başarıdan bahsedebiliriz.

Tabiki aksaklıklar, eksiklikler, yanlışlar olmuştur. Vardır. Olacaktır da! Burada önemli olan ya hep ya hiç mantığı ile her şeyi kötü görmemek ve kötü göstermemektir. Şanlıurfa sahip olduğu zenginlikler, değerler ve her şeyden önemlisi insanı ile her hizmetin en iyisine layıktır. Hizmet edenler alkışlanır teşekkür edilir ve vefa gösterilir. Varsa aksaklıklar, eksiklikler, yanlışlar iyi niyetle ve yapıcı olarak ortaya konulmalıdır.

Pandemi döneminde gece gündüz demeden çalışan, gayret gösteren ve bu nedenle virüs kapıp testleri pozitif çıkan kamu görevlilerimiz, yöneticilerimiz, hekimlerimiz, sağlık çalışanlarımız oldu. Mesela en son Hilvan Belediye Başkanımız Aslan Ali Bayık ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreteri Mahmut Kırıkçı testleri pozitif çıkan üst düzey yöneticilerimizdi. Kendilerine geçmiş olsun diyorum. En kısa sürede iyileşmelerini ve görevlerine dönmelerini temenni ediyorum.

Şanlıurfa gerçeğini başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkesin yetkisine, gücüne, imkânına göre göz ardı etmemesi gerektiğini bir kere daha iyi niyet ve samimiyetle hatırlatıyorum. Şanlıurfa iyi olursa bütün bölge iyi olur, bütün ülke iyi olur unutmayalım…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BEKİR ŞİRİNOĞLU 2020-07-06 09:59:07

YAZINIZIN TAMAMINDA HAKLISINIZ ANCAK TÜRKİYENİN HER İLİNDE VE İLÇESİNDE, YURT İÇİNDE VE DIŞINDA HÜKÜMETİN BÜTÜN İCRAATLARI MÜKEMMEL. YANLIZ NE HİKMETSE URAM BÜTÜN HİZMETLERİN VE İYİ ATAMALARIN DIŞINDA KALMIŞ DEĞİL, DIŞANARAK GERİLERDE BIRAKILMIŞTIR. SAYĞIKAR.

Avatar
Gazeteci abdin 2020-07-06 11:42:38

Yazınız başta sona kadar okdum burda çok konuya değinmişsiniz yetmemiş gibi vali beye belediye başkanılarina çok teşekkürediyorsunuz bence bu kadar teşekkür edecek bir hizmet yok açınızdan herkese çok teşekkür ederim diye bilirsiniz ama urfa ve gazeteclik adi altında hizmet veren teşekkür etmelisiniz

Avatar
ahmet 2020-07-06 12:54:30

pandemi sürecinde GAZİANTEP DİYARBAKIR ve çevre illerinden başarılıyız

Avatar
Hayrullah Ümit 2020-07-06 22:09:42

Şanlıurfa Türkiye’nin sigortası konumunda, Şanlıurfa devletini milletini seven bir halk olduğu gerçeği Ak Partininde kalesi konumunda böylece bakanlığı hak etmiş bir ilmiz Değerli Vekilerimiz içerisinde bakanlığı hak etmiş bilgi birikime sahip kişiler var ve layikiyle yerine getirecek dürüst, adaletli ve temiz şahsiyetiyle Mehmet Kasım GÜLPINAR bakan olarak kabinede yer alması gerekmektedir.

Avatar
Murat 2020-07-06 12:53:44

güzel