Memleketimizin çözülmeyi bekleyen sorunları var. Geliştirilmesi, çoğaltılması, tamamlanması gereken işlerimiz var. Eğitim, sağlık istihdam, uyuşturucu ile mücadele gibi konularda daha somut ve daha başarılı sonuçlar bekliyor Şanlıurfalılar. Hiçbir şey yapılmıyor diyenlerden değiliz. Elbette yapılıyor. Gayret edenler, çalışanlar, mücadele edenler, daha iyisini yapmak üzere çaba gösterenler var. Ancak Şanlıurfa zor bir şehir ve çok daha fazlasına ihtiyacı var.

Yeni Valimiz gelip görevine başladı. Hemen halkın arasına indi ve şehrimizi bizzat yerinde gözlemlemeye, insanımızla sıcak temas kurmaya çalışıyor. Elbette bu takdir edilecek bir davranış. Kapısı herkese açık Valimizin. Umarım kendisini şahsi işlerimiz ve beklentilerimiz ile bunaltmaz ve meşgul etmeyiz. Memleketimizin çözüm bekleyen sorunlarını çözüm önerilerimizle birlikte iletirsek daha verimli bir çalışma ortamı sağlanmasına destek olmuş oluruz.

Emniyet Müdürümüz şehirli çok ilgili ve Şanlıurfa’yı çok seviyor. Güvenlik, asayiş, trafik gibi önemli sorumlulukların üstesinden geleceğine inanıyoruz. Ama en çok da uyuşturucu ile mücadele konusunda Şanlıurfa hem Valimizden hem de Emniyet Müdürümüzden çok şey bekliyor. Emniyet Müdürümüze bakış açımızı ve bu görüşlerimizi yüz yüze aktarma şansımız oldu. Samimi olduklarını, başarmak istediklerini, beklentilerin farkında olduklarını hissettik. Sevindik.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül seçildiği günden bu yana önemli çabalar, yenilikler ve çalışmalar ortaya koyuyor. Bütün belediye başkanlarımız aynı başarıyı elde edebiliyor mu derseniz, gönül rahatlığı ile evet diyemiyoruz. Haliliye Belediye Başkanımız Mehmet Canpolat ilçe belediyelerimiz içerisinde en başarılı olanı diyebiliriz. Umarız Eyyubiye ve diğer ilçe belediye başkanlarımız için de aynı başarıyı görebilme şansımız olur ve onları da alkışlarız.

Yerel seçimler yaklaştıkça siyasi ortam da giderek sıcaklığını artırıyor. İlçeler ve merkez için aday adayları çalışmalarını, temaslarını sürdürüyor. Çok kısa bir süre sonra AK Parti adaylarını açıklayacak. Diğer partiler de hem yerel ittifak peşindeler hem de bu anlamda aday arayışlarını sürdürüyorlar.

Şanlıurfa’nın en güçlü partisi ve kazanma ihtimali en yüksek olan partisi iktidar partisi yani AK Parti. Yerel seçimlerde adaylar da önemli ama Şanlıurfa için sosyolojik dengeler daha da önemli. Cumhurbaşkanımızın etkisi genel seçimler kadar olmasa da yerel seçimlerde de Şanlıurfa’da ciddi anlamda hissediliyor.

AK Parti’nin yerel seçimlerle ilgili bütün yükü İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu’nun omuzlarında bana göre. Yeniden atanan Delioğlu İl Yönetimini belirledi ve genel merkeze onaylattı. Objektif ve Şanlıurfa adına değerlendirme yapabilenler bu listenin iyi bir yönetim kurulu olduğunda hemfikir. Hem tecrübeli isimleri hem de dengeleri temsil eden güçlü isimleri yönetimine almış İl Başkanı Delioğlu. AK Parti Genel Merkezi il başkanına kulak verir, doğru değerlendirmeler yapar ve şehrimiz için uygun isimleri adam yaparsa; teşkilatçılığı ve tecrübesi ile öne çıkan Ali İhsan Delioğlu’nun başkanlığında çok önemli bir seçim başarısı elde edebilir.

Bu arada yeteri kadar gayret göstermeyen, sorumluluk üstlenmeyen, dost-akraba ilişkileri ile siyaset yapan ve yükü başkalarının sırtına yükleyip kendileri gölgede bunun keyfini çıkaranlar da yok değil. Başkanların da, vekillerin de, teşkilat mensuplarının da içerisinde böyle isimler var. Bu konuda tartışmaların odağında AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı da var. Şanlıurfa’nın yükünü ne kadar taşıdıkları, çabaları ve yaklaşımları sorgulanıyor bu teşkilat mensuplarının. Özeleştirilerini kendileri yapabilir ve nerede yanlış yaptıklarını kendileri bulabilirler. Bulamıyorlarsa İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu’na gidip sorsunlar!

Yerel seçimler için herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi ve bu şehrin beklentilerinin sorumluluğunu üstlenmesi gerekiyor. Atananlar da seçilenler de insanımızın beklentilerinin karşılanmasında sorumludurlar. Sorumluluklarının bilincinde olan ve samimi gayret gösteren herkese teşekkür ediyor ve alkışlıyoruz. Olmayanlara da hatırlatıyoruz.

Necmettin Cevheri’nin Arkasından

Şanlıurfa’nın yetiştirdiği büyük siyasetçi ve devlet adamı eski milletvekilimiz ve bakanlarımızdan Necmettin Cevheri büyüğümüz geçtiğimiz hafta vefat etti. Kendisine rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.