“Devlette devamlılık esastır” derler bilirsiniz. Öyle de olması gerekir.  Devlet adına hizmet edenler başardıklarını yerinde, orada bırakarak giderler. Bu başarı ve hizmet Valilik gibi çok özel bir konumda ve çok özel bir şehir için yapılıyorsa daha da anlam kazanır. Şanlıurfa bu bakımdan hep iyi örnekler yaşamış ve hemen hemen her gelen Valimiz bu kutsal şehire önemli eserler, hizmetler ve iyi bir isim bırakarak buradan ayrılmışlardır.

Hani aşık demiş ya “Ne kadar çok otursak sonu gitmektir; dostlar safa ile gönderin bizi” diye. Biz  de Şanlıurfalılar olarak bize hizmet eden, eser bırakan, çok iyi Valilik örnekleri veren herkesi hem vefa ile hem de safa ile göndermişizdir. Şanlıurfa bu anlamda aradan yıllar geçse de pek çok Valisini hala hayırla anmakta, şükranla hatırlamakta ve ismini yaşatmaktadır.

Bana göre her Vali ataması hem atanan hem de atandığı şehir için aynı zamanda bir fırsattır. O kente böylece yeni bir kan, yeni bir heyecan, yeni bir hizmet bakış açısı, yeni bir enerji gelmiş olur. Bu atamalar fırsata dönüştürülür ve yapılmayanı yapmak, görülmeyeni görmek, gidilmeyene gitmek gibi hususlarda değerlendirilse hem hizmet eden hem de hizmet edilen şehir kazanmış olur.

Yeni Valimiz Salih Ayhan Bey’e böyle bir giriş ile tekrar “hoş geldiniz” demek istiyorum. Daha önce görev yaptığı bütün kurumlarda hep iyi, gayretli, başarılı olarak bilinen Valimiz bizden önce Vali olarak görev yaptığı Sivas’ta da kalıcı, güzel, herkesi kuşatan, devleti en iyi şekilde temsil eden, halkla sürekli iç içe bir profil ortaya koymuş başarılı bir isim. Sivas’taki dostlarımız bize hep iyiliğinden, çalışkanlığından, dürüstlüğünden bahsettiler. Biz de şehrimiz adına sevindik.

Elbette Sivas’ta bizim vatan toprağımız ve güzel bir ilimiz. Oranın da farklı özellikleri, güzellikleri ve sosyolojik yapısı var. Oraya hizmet ederken başarılı olmak elbette çok önemli. Ancak takdir edersiniz ki Şanlıurfa 2,5 milyondan fazla yaşayan insanı, kültürü, tarihi, folklorik zenginlikleri, çok renkli ve farklı sosyolojik gerçeklikleri, nüfus yapısı, ekonomisi, eğitimi, siyaseti, medyası, güvenlik ve asayişi, önemli sorunları ve daha pek çok detayı ile bambaşka bir gerçek büyük şehir. Bu büyüklük ve özelliklere göre de yine pek çok eksiği var.

Tamamlanacak, düzeltilecek, yenilenecek, yeniden yapılacak, destek olunacak, tutulup kaldırılacak, imar ve inşa edilecek çok fazla başlık, konu, iş ve hizmet var Şanlıurfa’da. Görevi seçildiği günden bu yana özellikle tarihi dokumuzu ortaya çıkarmak, var olanları korumak konusu başta olmak üzere, yeşilin hakim olduğu bir Şanlıurfa meydana getirmek, yeni yollar, caddeler açmak, mekan düzenlemeleri, çocuklarımız için yapılanlar çerçevesinde çok başarılı hizmetlere imza atan Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül için de yeni ve başarılı bir Vali oldukça önem taşımaktadır. Valimiz için de böyle bir Büyükşehir Belediye Başkanı ile yum ve ahenk içerisinde çalışmak aynı derecede önemlidir.

Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız, diğer belediyelerimiz, kurum ve kuruluşlarımız ile birlikte el ele vererek, uyum ve ahenk içerisinde çalışırlar, milletvekillerimiz de gereken takibi yapar ve desteği sağlarsa bu şehir için başarılamayacak hiçbir şey yoktur. Bu bakımdan her şeyden önemlisi uyum ve ahenktir. Şanlıurfa’nın en çok bu uyum ve ahenge ihtiyacı vardır. Huzur şehri olmamızın en önemli yolu da budur. Salih Ayhan Valimiz bunu Sivas’ta başarmıştı. Şanlıurfa’da da başaracağından eminim.

Şanlıurfa’nın uyum ve ahenkten sonra bana göre en önemli konusu her anlamda güvenlik ve asayiştir. Şanlıurfa bu konuda çok zor bir şehir. Çeşitli yapılanmaların sebep olduğu gasp ve haksızlıklar, nüfus yapısı, nüfuz ticaretinden geçinen belirli insan, aile ve yapılar, Suriyelilerin sebep olduğu asayiş sorunları, özellikle gençlerimizi ve çocuklarımızı tehdit eden madde bağımlılığı ve uyuşturucu sorunu, kara para ve kumar gibi asayiş ve güvenliğimizi tehdit eden hususların hassasiyetle ele alınıp sürdürülen mücadelenin başarı ile devam ettirilmesi gerekiyor.

Valimizin çok başarılı olduğu ve burada da olacağına inandığım Halkla İlişkiler konusu da oldukça önemli. Bu şehirde görev yapan Vali ve diğer kurum kuruluş sorumluları belirli kesimlerin, insanların ve ailelerin değil bütün vatandaşların, halkımızın, milletimizin, her bireyin valisi, başkanı, müdürü, memuru olmak zorundadır. Ancak o zaman devlet gerçekten temsil edilmiş ve sorumluluklar yerine getirilmiş olur.

Hak, hukuk ve adalet bir şehrin, görevlinin, toplumun, ülkenin baş tacı edilen değerleri olabilmiş ve bunların yaşatılması için herkes samimi özeni gösteriyorsa, her birey bu değerleri hazmedebilmiş, hissedebilmişse orada devlet vardır. Elbette adalet kolluk kuvvetleri ile başlar ve yargı eliyle tesis edilir. Ancak valimiz başta olmak üzere bu şehirde görev yapan ve halka hizmet eden herkesin de her birey adına adaletten, haktan, hukuktan yüz çevirmemesi, bu değerlere saygı duyup icraat ve yaklaşımları ile bunları yaşatması gerekir.

Biz Şanlıurfa’yı seviyoruz. Şanlıurfalı olmanın bütün güzelliklerini, hazzını, mutluluğunu iliklerimize kadar hissediyor ve yaşıyoruz. Bu kutsal şehir için atılan her adımı, yapılan her hizmeti, memleketimiz için elde edilen her başarıyı destekliyor, alkışlıyor ve teşekkür ediyoruz. Yine memleketimiz adına gördüğümüz, rastladığımız, bildiğimiz eksiklikleri, yanlışlıkları, ihtiyaç ve talepleri de öncelikle ilgilisine doğrudan iletiyor ve takip ediyoruz.

Sayın Valimiz gibi görevinin gereklerini ve sorumluluklarını çok iyi bilen devlet insanlarının varlığı da bizi umutlandırıyor. Bu vesile ile Valimiz Salih Ayhan Bey’e tekrar hoş geldiniz diyor, başarılı çalışmalarının daha da artarak Şanlıurfa’mız için de devamını diliyoruz…   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa Yılmaz 2022-05-21 22:45:24

Şanlıurfa ya bir çivi çakan danda bir taş koyan danda Allah razı olsun (Türkiye Güneydoğu ile kalınacak Güneydoğu Şanlıurfa ile kalkınacak)

Avatar
Vefat Atilla 2022-05-21 23:23:11

Sayın valimiz ve Şanlıurfamız için önemli bir tespit.
Bu önemli hoş geldin yazınız için elinize ve yüreğinize sağlık
Selam ve saygılarımla
Ellerinden öperim.
Vefat Atilla

banner115

banner114